Αναπαραγωγή Ο αρσενικος κυνηγαει και τσιμπαει τη θηλυκια, να τον χωρισω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kyriako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kyriako

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
116
Πόλη
Πτολεμαΐδα
η καναρα ειναι στην 3 μερα που κλοσαει οσο ειναι στην φωλια την ταιζει κανονικα οταν βγει την κυνηγαει και την τσιμπαει μηπως να τον χωρισω;
 
αφου την κυνηγαει καλυτερα να χωρισεις το ζευγαρι γιατι μπορει να αγριεψει η κατασταση και να εχεις απροοπτα.
 
Προσοχή δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι Γιώργο.
Να ΜΗΝ τα χωρίσει, γιατί ο κάναρος ταίζει, όσο το θηλυκό είναι στην φωλιά.
Το κυνηγητό υπάρχει απο μέρος του μέχρι να την αναγκάσει να ξαναμπεί
μέσα και... Να κάτσει πάλι στ' αυγά της. Είναι μεγάλο προσόν για ένα αρσενικό
αυτή η ιδιαίτερη αίσθηση και για όσους έχουν τέτοιο πουλί στην κατοχή τους ευτύχημα.
Σπάνια θα βρεθούν "παγωμένα" αυγά στην φωλιά.Αν αρχίσουμε τις μετακινήσεις
το μόνο που πιθανόν να πετύχουμε είναι να ατονήσει αυτό το τόσο χρήσιμο ένστικτο.
 
ΣΥΜΦΩΝΩ με τον μακη γιατι το εχω αντιμετωπησει και εγω με τον δικο μου καναρο και ειδα οτι εχει δικιο ο μακης αυτο συμβαινει γιατι ο καναρος ειναι υπερπροστατευτικος και θελει η καναρα να ειναι συνεχεια στα αυγα της...
 
Εγώ θα τον έβγαζα. Μπορεί η κανάρα να μην βγαίνει μετά απο την φωλιά λόγω φόβου και τα μικρά που θα σκάσουν να μένουν ατάιστα. Ετσι την πάτησα πρίν 6 μέρες. Απο τα τέσσερα έμειναν τα 2 και τα τάιζα με σύριγγα. Μόλις έβγαλα τον αρσενικό άρχισε τάιζε.
 
ειναι δίκοπο μαχαιρι η περιπτωση αυτη. Ο καθενας αναλογα με τη συμπεριφορα του ζευγαριου του πρεπει να κρινει ποιο ειναι το σωστο. Αν γινει παντως αυτο που λεει ο αποστολης θα ειναι η χειροτερη καταληξη.
 
Tώρα βρίσκεται στην επώαση. Μιλώντας λοιπόν για τώρα, η απάντηση
στο ερώτημα είναι " μην τον μετακινήσεις".
Οταν θα εκκολαφθούν τα αυγά και θα έχουν περάσει 24ώρες τουλάχιστον,
θα αρχίσει ένας νέος κύκλος παρατήρησης. Εκεί θα φανεί μέσα σε μερικά 24ωρα, αν το αρσενικό
έχει την τάση ακόμα να μην επιτρέπει την έξοδο στην θηλυκιά ή μήπως τότε,
ταίζει και ζεσταίνει τα μικρά ο ίδιος, αφήνοντας το θηλυκό να "ξεμουδιάζει".
Το κάθε πράγμα συζητείται όταν είναι η ώρα του, και αποφάσεις λαμβάνονται
σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μας. Δεν είναι όλα τα πουλιά ίδια, και πρέπει
να μάθουμε σιγά - σιγά, με την προσοχή και την παρατήρηση να βγάζουμε τα σωστά συμπεράσματα.
Αυτή είναι η γνώμη μου για όσους ενδιαφέρονται.
 
στην πρωτη γεννα βγηκαν 4 απο τα 5 και μαλλων τα εσκασε γιατι δεν εβγενε καθολου απο την φωλια. Ειμαι μπερδεμενος και δεν ξερω τι να κανω βοηθεια😱
 
τελικα θα τον χωρισω γιατι η καναρα κλωσαει και αυτος προσπαθει να βατεψει μεσα στην φωλια
 
Back
Top