Γενικά Ο αρσενικος μου δεν κελαηδαει

Panoulis7

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
56
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα σας παιδια. Μπορειτε να μου πειτε γιατι ο αρσενικος μου δεν κελαηδαει ή λογω του καλοκαιριου σταματαει; Τον εχω 7 μηνες που τον εχω παρει απο εκτροφεα και μου εχει βγαλει ως τωρα 9 πουλακια! Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειναι διπλα στα μικρα και στην θηλυκια; Να τον παρω απο διπλα τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Αν περνά πτεροροια θα σταματήσει ή θα μειώσει πολύ το τραγούδι. Παρακολούθησε ωστόσο την συμπερίφορα του για να τσεκάρεις την υγεία του. Απομακρυνε τον και λίγο από τα υπόλοιπα να δεις πως θα αντιδράσει.
 
Αν περνά πτεροροια θα σταματήσει ή θα μειώσει πολύ το τραγούδι. Παρακολούθησε ωστόσο την συμπερίφορα του για να τσεκάρεις την υγεία του. Απομακρυνε τον και λίγο από τα υπόλοιπα να δεις πως θα αντιδράσει.
Δηλ να τον εχω σε ξεχωριστο κλουβι μακρια απο τα υπολοιπα και να μην βλεπονται; Τον εχω παρατηρησει οτι βγαζει καποια φτερα αλλα οχι υπερβολικα.
 
Καλησπέρα κ Εγώ είχα ένα μοζαικ ν τα ίδια συμπτώματα ρώτησα εδώ τα παιδιά μου δώσανε κάποιες συμβουλές και το απομάκρυνα από τα δύο μου αλλά αρσενικά κ τον βλέπω ποιο ευδιάθετο κινητικό κ ότι κάνει λίγα γυρισματακια! Πάντως μπορεί το δικό σου ν έχει πτερορια!
 
Καλησπερα σας παιδια. Μπορειτε να μου πειτε γιατι ο αρσενικος μου δεν κελαηδαει ή λογω του καλοκαιριου σταματαει; Τον εχω 7 μηνες που τον εχω παρει απο εκτροφεα και μου εχει βγαλει ως τωρα 9 πουλακια! Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειναι διπλα στα μικρα και στην θηλυκια; Να τον παρω απο διπλα τους;
Καλησπέρα! Αν αναφέρεσαι σε καναρίνι, από προσωπική πείρα και μόνο μπορώ να σου πω ότι κι εμένα στο παρελθόν ο δικός μου μόλις τον έβαλα με την κανάρα και έκαναν αυγά σταμάτησε να κελαηδά. Μόλις μεγάλωσαν λίγο τα μικρά και τους χώρισα, αμέσως ξεκίνησε το τραγούδι. Αν το πτηνό είναι υγιές και κελαηδούσε πριν το ζευγάρωμα τότε νομίζω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να μειώσει έως και να σταματήσει το τραγούδι όταν βρίσκεται με την θηλυκιά, αφού πλέον την έχει προσελκύσει (με το τραγούδι του ) και έχουν τώρα κοινό σκοπό την αναπαραγωγή. Σίγουρα μπορεί να παίζει ρόλο και η πτερόρροια, αν όντως είναι σε αυτήν την φάση. Αν θες μπορείς να τον απομακρύνεις όπως ειπώθηκε και να δεις την συμπεριφορά του. 😉
 
Τον εχω 7 μηνες που τον εχω παρει απο εκτροφεα και μου εχει βγαλει ως τωρα 9 πουλακια! ς;
Με την φραση "ως τωρα" τι εννοείς; Μολις τα μικρα ειναι ετοιμα, δηλαδη τρωνε μονα τους, απομακρυνε τα και χωρισε το ζευγάρι. Εχει μπει για τα καλα το καλοκαιρι και δεν βαζουμε τα πουλια να ζευγαρωσουν. Την Ανοιξη παλι. Είναι η εποχη που αλαζουν φτερα και ειναι μια δύσκολη διαδικασια. Τα αρσενικα καναρινια σταματανε να κελαιδανε για πόλλους λογους. Ειτε ειναι με αλλα αρσενικα και δεν κελαιδα, ειτε ειναι με το θηλυκο για να ζευγαρωσει (αν και εδω είναι κάπως περιπλοκα τα πράγματα. Συνήθως κελαιδανε πιο εντονα για να ρίξουν την θηλυκια 😉 κι αλλες φορες δεν κελαιδανε), ειτε γιατι αλλαζουν φτερα (δηλαδη αυτη την περιοδο), ειτε επειδη ειναι αρρωστα. Για να εχεις μια ξεκάθαρη απάντηση πρεπει να μας δώσεις πληροφορίες. Την ηλικια (αν γνωρίζεις), τι τρωει και σιγουρα μια φωτογραφία της κοιλιας του (βρεχεις λιγο την κατω περιοχή και κανεις τα φτερα δεξια και αριστερα για να φαίνεται η κοιλιά), μια φωτογραφία με τις κουτσουλιες του και μια φωτογραφία με ολόκληρο το πουλι (το φτρωμα του και γενικα το σωμα του μπορει να μας βοηθησει να εντομισουμε ενα αρρωστο πουλι).
 
Το ζευγαρι το εχω ηδη χωρισει εδω και πολυ καιρο. Εννοειτε οτι δεν τα βαζω να ζευγαρωσουν τωρα το καλοκαιρι. Ισως το λαθος μου ειναι που τον αρσενικο τον εχω σε διπλανο κλουβι με την θηλυκια και τα μικρα και βλεπονται. Ισως γιαυτο δεν κελαηδα ή επεδη ειναι σε περιοδο πτεροροιας. Να ειναι αρρωστο δεν το βλεπω καθως και δραστηριο ειναι και τρωει κανονικα. Για αρχη θα το απομακρυνω απο τα αλλα να μην βλεπονται και θα παρατηρω την διαθεση του.
 
Back
Top