Αναπαραγωγή Ο αρσενικός κυνηγάει την καναρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Simeon32
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Simeon32

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2020
Μηνύματα
77
Πόλη
Αχαρνές
Καλησπέρα παιδιά το ενα απ' τα ζευγάρια μου τα είχα με χώρισμα..χθες έβαλα στην καναρα φωλιά κ νιμα κ σήμερα την είχε την φωλιά έτοιμη μόλις το είδα το πρωί έβγαλα το χώρισμα αλλά ο αρσενικός την κυνηγά συνεχώς σε όλο το κλουβί κ αυτή δν κάθεται καθολου.. Κ δν την αφηνει λεπτό να κάτσει συνέχεια κελαιδαει κ την κυνηγάει... Τι να κάνω να τα χωρίσω πάλι;😏
 
Αν ειναι τοσο εντονο το κυνηγητό που το θηλυκό δεν μπορει να φαει, να πιει, να ξεκουραστεί, αν απειλείται η ακεραιοτητα της,τοτε τα χωριζεις.
Αν οχι, τα αφηνεις!
 
Νταξει τρωει πίνει όλα καλά αλλά πολύ κινηγιτο, δεν καταλαβαίνω τον λόγο για να έφτιαξε φωλιά είναι πυρωμενη κ για να την κυνηγάει ο αρσενικός είναι κ αυτός πυρωμενος... Επίσης όταν βρίσκονται κοντά ανοίγουν κ τα 2 το στομα τους κάπως νευρικά
 
Δεν ειναι παντα ολα ρόδινα αναμεσα στα ζευγαρια Συμεών, λιγο ζορικος να είναι ο αρσενικος, λιγο ακαταδεκτη η κυρια και αρχιζουν οι προστριβες... Τα παρακολουθεις και αν χρειαστει παρεμβαίνεις.
 
Περυσι ειχα γραψει ακριβως την ιδια ερωτηση με εσενα... Και το δικο μου ζευγαρι εκανε το ιδιο, στην αρχη φαινοταν σαν να τσακωνοταν για περιπου μιση μερα... Μετα ηρεμησαν τα πραγματσ και την επομενη ηταν ηρεμα... Παρακολουθησε τα ομως οπως συστηνουν οι πιο εμπειροι φιλοι εδω, και ευχομαι να συνηθησουν και να εχεις ενα καλο αποτελεσμα...
 
Νταξει είδα μια μικρή διαφορά σήμερα... Παιδιά είδα κάνα 2 ταισματα 3-4 βατεμα αλλά το κυνηγητό δεν έχει σταματήσει κ το βατεμα γίνετε μόνο όταν η θυληκια είναι στη φωλιά
 
Μακάρι φίλε μου.. Έχω βάλει στο νερό υγρό ασβέστιο κ έδωσα στη καναρα 2 σταγόνες στο στόμα γτ η προηγούμενη γεννά ήταν αποτυχία (αυγά χωρίς τσόφλι) έπραξα σωστά;
 
Back
Top