Αναπαραγωγή Ο αρσενικός κυνηγάει την μαμά-κανάρα

Δημολ

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
32
Πόλη
Γαλάτσι
Καλησπέρα σε ολούς, θελουμε να πουμε τα νέα μας και μια απορία. Τα μαλινουά μας έκαναν 3 πουλάκια (απο 4 αυγά που το τελευταίο ήτανε άσπορο), και τώρα είναι 9,8 και 7 ημερών. Η κανάρα τα ταΐζει συνέχεια, μας βγήκε πολυ καλή μαμά, ο μπαμπάς όμως δεν τα ταΐζει καθόλου. Κάποιες φορές τάϊζε την μαμά, κλωσσαγε τα πουλάκια όταν η μαμά έτρωγε, μιά φορά τον βρήκαμε να κάθεται πολύ ώρα πάνω στην κανάρα ενω αυτη ηταν στην φωλιά, και απο χθές άρχησε τα την κυνηγάει. Σήμερα όλη την ημερα τσακωνόνταν, και στα διαλλειματα η κανάρα τα τάϊζε τα μικρα. Μετά πάλι το κυνηγητό. Τον βγάλαμε τον μπαμπά σε άλλο κλουβι, αλλα έδειχναν ΤΟΣΟ στεναχορεμένοι και η κανάρα, και ο κάναρος, ο καημένος φώναζε τόσο πολύ που άρον-άρον τον γυρισαμε στην οικογένεια. Ησύχασαν, και μετά πάλι το κυνηγητό. Η κανάρα κοιμήθηκε έξω απο το κλουβι. Τι να κάνουμε; να το βγάλουμε η τα τα αφήσουμε ετσι; Πότε η κανάρα σταματάει να κοιμάται στην φωλια; Παρακαλω πείτε την γνώμη σας!
 
Δημήτρη-Όλγα δεν έχω εμπειρία με ζευγαρώματα αλλά θα σας πω τι θα έκανα εγώ αν μου τύχαινε κάτι τέτοιο...

...ίσως ο αρσενικός θέλει να ζευγαρώσει με το θηλυκό. Αν εξακολουθεί ο αρσενικός και δημιουργεί προβλήματα θα έβαζα χώρισμα στη ζευγαρώστρα και θα άφηνα το θηλυκό με τα μικρά για να τα ταϊζει (δεν ανέφερες ότι τα ταϊζει ο αρσενικός κι έτσι υπέθεσα ότι δεν το κάνει) και θα παρακολουθούσα για να δω αν όλα πηγαίνουν καλά κι αν πρέπει να επέμβω και να βοηθήσω τα μικρά στο ταϊσμα κ. Ο. Κ.

Ας μας πουν όμως και οι εμπειρότεροι την γνώμη τους επί του θέματος. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Τελικά τον βγάλαμε τον αρσενικο. Ηταν πολυ επιθετικος, και δεν την άφηνε καθόλου να ταΐζει τα μικρα. Κουραζότανε η καϊμενη πολυ απο το κυνηγητό. Τώρα παρακολουθούμε. Μήπος χρεάζεται να βοηθάμε και εμέι με την σύριγγα;
 
Και τι βάζουμε στην σύριγγα; Που θα μπορω να διαβάζω για όλη την διαδικασία ταΐζματος; Ευχαριστώ!
 
Εμείς μπαίνουμε στην διαδικασία του ταϊσματος με σύριγγα μονάχα όταν βλέπουμε ότι οι νεοσσοί δεν ταϊζονται από τους γονείς ή δεν ταϊζονται αρκετά.

Αν η κανάρα ταϊζει κανονικά τα μικρά (βλέπετε ότι είναι ταϊσμένα) γιατί να τα ταϊσετε κι εσείς; Δεν υπάρχει λόγος! 😉

Παρ' όλα αυτά για να έχετε μια ιδέα περί ταϊσματος με σύριγγα... μία από τις πολλές τροφές νεοσσών είναι αυτή: Handmix

Απλά αναμιγνύεις την σκόνη με χλιαρό νερό μέχρι να γίνει σαν χυλός. Το μίγμα σου θα είναι περισσότερο ή λιγότερο υγρό ανάλογα με την ηλικία του πουλιού. 😉
 
Ευχαριστώ πολύ! Για την ώρα τα ταΐζει, το μόνο που φοβάμε είναι οτι θα λείπουμε την επόμενη εβδομάδα δια 5 ημέρες και τι θα γίνει... Δεν έχουμε και κανένα να τα κοιτάξει!☹
 
Σε αυτά που σου είπε η Αναστασία είναι όλα σωστά. Το αρσενικό το έχεις σε άλλο κλουβί; Δεν τα έχεις σε ζευγαρώστρα με χώρισμα;Εάν όχι κόντα το κλουβί για να έχουν επαφή και τέλος ταίζουμε με σύριγγα εφόσον δεν ταίζουν οι γονείς απο την στιγμή που ταίζοντε δεν επεμβαίνεις.Αλλά με απασχολεί ιδιαίτερα οι 5 μέρες που θα λείπετε, αυτό ίσως δημιουργήσει πρόβλημα.
 
Συμφωνώ με τον Γιώργο! Μπορεί να συμβεί κάτι μια στις 1000 (όχι ότι θα γίνει αλλά λέμε την κουβέντα). Δεν έχετε κάποιον γνωστό έστω για να ρίχνει καμιά ματιά όσο θα λείπετε;
 
Μπορεί να συμβεί κάτι μια στις 1000 (όχι ότι θα γίνει αλλά λέμε την κουβέντα)

Ότι θα γίνει κάτι θα γίνει και έχω τις εξής απορίες, εάν πέσει ένας νεοσσός έξω απο την φωλιά; το νερό ποιός θα το αλλάξει; το αυγό που επίσης πρέπει να τους δίνεις και να το αλλάζεις ποιός θα το κάνει; Και άλλα πολλά. Πρέπει να υπάρχει κάποιος που θα τα επιβλέπει.
 
Κι οχι επειδη εχουν μωρα!
Κι ενα μονο του να ειναι δεν γινεται να μεινει μονο του τοσες μερες...
Μια στραβη να γινει και να φυγει η ποτιστρα απο την θεση της και να πεσει κατω;
Δεν ειναι απιθανο.. Μου το χουν κανει πουλια να πατησουν πανω στην ποτιστρα και να τη ριξουν!Ημουν εκει ομως..
Αν συμβει οταν λειπετε;
Το πετ σοπ που ψωνιζετε;Ρωτηστε αν ειναι να σας τα κρατησουν εκει...
 
Θα προσπαθήσουμε να βρούμε κάποιον, τουλάχιστον να έρχετε μέρα παρα μέρα... Ο αρσενικός είναι σε άλλο δωμάτιο, επειδί χθές που τα χωρήσαμε και ακουγανε ο ένας τον άλλον, φαινότανε πολυ στρεσσαρισμένοι. Λετε καλυτερα με χωρίστρα να βλέπουντε; Επισης με πέρασε μιά τρελλη ιδέα μήπος θα τα πάρουμε τα μικρα στο ταξίδι μαζι μας; Να δόυνε λιγο (μια που ανοιξανε τα ματάκια) τη φύση;
 
Είναι δίκοπο μαχαίρι η μετακίνηση τους, δεν θα το έκανα στην θέση σου.
 
Στο πετ σοπ δεν θα τα έδινα... Οι ποτίστρες μας είναι πολυ σφνωμένες, λιγο δυσκολο να τα ρίξιουνε...
 
Παντως μεχρι στιγμης απο το να τα παρεις μαζι σου(ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ) και να τα αφησεις μονα τους η καλυτερη λυση ειναι το πετ..
 
Και εγώ το φοβάμε το ταξίδη, θα τρέχουμε όλη μερα, οπότε αλλη φωρα η φύση... Και για το αρσενικο; Που να τον έχουμε;
 
Εάν έχεις τα έχεις σε ζευγαρώστρα με χώρισμα βάλε το χώρισμα και άστον μαζί, ειδάλλως βάλε δίπλα το κλουβάκι του στην θυληκιά.
 
Ζευγαρώστρα έχω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εντωμεταξύ σήμερα περιμένουμε και τα μικρα γκολστεράκια, 2η προσπάθεια, τα πρώτα 5 δεν βγήκαν απο τα αυγα τους...
 
Το θηλυκό και τα μικρά είναι σε ζευγαρώστρα; Αν ναι τότε βάλε το χώρισμα και έχε απ' την μια το θηλυκό με τους νεοσσούς κι απ' την άλλη τον αρσενικό. Αν όχι τότε φέρε κοντά το κλουβί του...

edit: Δεν είδα ότι υπήρχε 2η σελίδα. Αν μπορεί κάποιος mod ας κάνει delete το post μου.
 
Ζευγαρώστρα έχω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εντωμεταξύ σήμερα περιμένουμε και τα μικρα γκολστεράκια, 2η προσπάθεια, τα πρώτα 5 δεν βγήκαν απο τα αυγα τους...




Εχεις κι αλλα; Το ιδιο βεβαια ισχυει και γι αυτα..
Παντως για μενα ειναι καιρος να αποκτησετε σχεσεις με καποιον να σας φυλαει τα καναρινια οταν λειπετε..η τουλαχιστον ας τα βαζατε για ζευγαρωμα μετα το Πασχα! Του χρονου να το εχετε υποψην σας 😉
 
Back
Top