Γενικά Ο αρσενικός μαδάει τα φτερά του μικρού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kyriacos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kyriacos

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2017
Μηνύματα
3
Πόλη
Λεμεσός
Καλησπέρα στην ομάδα!
Μόλις καθάρισα την φωλιά από τα άσπορα (πιστεύω) αυγά και τις κλωστές για να είναι πιο άνετα ο μικρός, ο πατέρας έχει τσιπωσει στον μικρό και μαδάει τα φτερά του. Έκανα κάτι λάθος η είναι κανονική αντίδραση από τον πατέρα;
 
Καλησπέρα. Ας το διερευνήσουμε λιγάκι.
Πόσων ημερών είναι ο μικρός;
Πόσων ημερών περίπου τα αυγά που πέταξες;
Όχι, δεν είναι φυσιολογικό ο πατέρας να μαδά το μικρό.
Είσαι σίγουρος ότι τον μαδά;
Το είδες;
Δεν έχει τίποτα ζωύφια η φωλιά, έτσι δεν είναι;
Την ώρα που τον μαδούσε ο πατέρας - έκραζε;
Ο πατέρας μοιάζει εμφανισιακά με τη μητέρα;
 
Ο μικρός είναι 14 ημερών και τα αυγά τα έχει γεννήσει η κανάρα μου το τελευταίο και πέμπτο αυγό στις 14 του Απρίλη.
Είμαι σίγουρος ότι μαδάει τον μικρό τον είδα. Σε κάποια φάση ναι τον άκουσα να κράζει... Σημαίνει κάτι αυτό;
Ο πατέρας είναι κίτρινος ενώ η μητέρα γκρίζα και είναι γένους και οι δυο όπως μου έχουν πει opal!
 
Ο μικρός είναι 14 ημερών και τα αυγά τα έχει γεννήσει η κανάρα μου το τελευταίο και πέμπτο αυγό στις 14 του Απρίλη.
Είμαι σίγουρος ότι μαδάει τον μικρό τον είδα. Σε κάποια φάση ναι τον άκουσα να κράζει... Σημαίνει κάτι αυτό;
Ο πατέρας είναι κίτρινος ενώ η μητέρα γκρίζα και είναι γένους και οι δυο όπως μου έχουν πει opal!
Το ότι τον ξεπουπουλιάζει και κράζει ταυτόχρονα σημαίνει ότι τσακώνεται μαζί του, και το μικρό κινδυνεύει. Οπότε χωρίζεις τον πατέρα με κάγκελο. Η μητέρα έχει ξαναζευγαρώσει μαζί του; Θα προχωρήσεις σε νέα γέννα;
 
Σ' αυτή την ηλικία (14 ημερών) δεν ανταγωνιστεί ο πατέρας τα μικρά του. ΑΝ είδες όντως πούπουλο... Τότε είναι σε διαδικασία φωλιάς... ή τέλος πάντων κάτι σχετικό με τη φωλιά.
Χρειάζεται πολύ προσοχή.
Το μάδημα είναι μια σοβαρή απειλεί για τα μικρά.
Αν συνεχιστεί αυτό με τα φτερά τότε θα πρέπει να εφαρμόσεις προστασία με διαχωριστικό για τα μικρά... αρκεί φυσικά να έχουν βγει από τη φωλιά...
Αν δεν έχουν βγει (πολύ πιθανό) τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ.
 
Δεν είναι λίγο νωρίς να χωρίσω το μικρό από τους γονείς ή έστω από τον ένα αφού ακόμα δεν είναι σε θέση να τραφεί από μόνο του; Μήπως ο λόγος είναι ότι άγγιξα το μικρό και είναι η πρώτη αντίδραση από τον πατέρα αφού τις τελευταίες μέρες πρόσεξα ότι ήταν από την αποκλειστική ευθύνη του τουλάχιστον στην εκτροφή του... Θα παρακολουθήσω και αύριο την συμπεριφορά του και θα σας ενημερώσω...
Επίσης σημείωσε ότι σ' αυτην την διαδικασία είναι η πρώτη μου φορά και έτσι συγχωρέστε με αν πω κάτι λάθος (απειρία βλέπεις)!
 
Δεν σου είπα σε κανένα σημείο να χωρίσεις το μικρό από τους γονείς άμεσα.
Σου έγραψα...
Χρειάζεται πολύ προσοχή.
Το μάδημα είναι μια σοβαρή απειλεί για τα μικρά.
Αν συνεχιστεί αυτό με τα φτερά τότε θα πρέπει να εφαρμόσεις προστασία με διαχωριστικό για τα μικρά... αρκεί φυσικά να έχουν βγει από τη φωλιά.
 
Εγώ πάλι, επειδή σε μικρή ηλικία, ίσως όχι των 14 αλλά νομίζω των 18 ημερών, είχα δεχθεί να μου φέρουν ένα καναρίνι να το ταΐσω (δεν ήταν δικό μου), μια και ο πατέρας του το είχε χτυπήσει άσχημα (τελικά πέθανε την επόμενη ημέρα αν θυμάμαι καλά), θα το χώριζα (ειδικά εφόσον ακούστηκαν κρωξίματα που υποδηλώνουν καυγά) από τον πατέρα πάση θυσία. Όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να το μεγαλώσει μόνη της η μαμά του. Απλώς αν θέλεις βάλε το κάγκελο γιατί στην πορεία μπορεί να πράγματα να αλλάξουν και να ταΐζει και ο μπαμπάς μέσα από αυτά.
 
Back
Top