Αναπαραγωγή Ο αρσενικός ταΐζει την κανάρα αλλά εκείνη δεν φτιάχνει φωλιά

Μιχαλης Μ.

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2017
Μηνύματα
5
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Εχω ενα θεμα με το ζευγαρακι μου. Ενω ο αρσενικοσ ταιζει την καναρα και την βατευει εδω και μερεσ εκεινη δεν φτιαχνει φωλια. Καθεται για λιγο στο καλαθακι και φευγει. Μπορει καποιοσ να μου πει τι συμβαινει;
 
Μιχάλη καλώς ήρθες. Απέφυγε να γράφεις με κεφαλαία.
Το ερώτημα σου ειναι πολυ άμεσο και συνοπτικό, οποτε χωρίς δεδομένα θα σου απαντήσω οτι απλά το θηλυκό πουλι δεν ειναι έτοιμο, δεν νιώθει έτοιμο, δεν ειναι σωστά προετοιμασμένο, η φωλιά ή το νημα δεν ειναι τα κατάλληλα ή στην κατάλληλη θέση κοκ.
Για να μην μιλάμε στον αέρα λοιπόν, πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα να εισαι πιο αναλυτικός και πιο συγκεκριμένος. Απάντησε αν θελεις στα ακόλουθα ερωτήματα:
  1. Πόσο καιρό εχεις τα πουλιά.
  2. Ποια η ηλικία τους
  3. Ποιες οι συνθήκες φωτισμού και θερμοκρασίας το τελευταιο δίμηνο
  4. Διαβιώνουν σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο;
  5. Ποια η διατροφή τους στο τελευταιο δίμηνο;
 
Τα πουλια τα εχω απο τελος Σεπτεμβριου και ειναι του 15. Ειναι σε εσωτερικο χωρο μπροστα σε παραθυρο. Τρωνε τροφη γνωστης εταιριας και πολυβιταμηνες στο νερο. Το τελευταιο διμηνο εχει αυξηθει το αβγο το μπροκολο το μηλο η βηταμινη Ε και η αβγοτροφη. Η θερμοκρασια ειναι στους 15 βαθμους περιπου.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η καναρα καθεται στον αρσενικο να την βατεψει. Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα
 
Τα πουλια τα εχω απο τελος Σεπτεμβριου και ειναι του 15. Ειναι σε εσωτερικο χωρο μπροστα σε παραθυρο. Τρωνε τροφη γνωστης εταιριας και πολυβιταμηνες στο νερο. Το τελευταιο διμηνο εχει αυξηθει το αβγο το μπροκολο το μηλο η βηταμινη Ε και η αβγοτροφη. Η θερμοκρασια ειναι στους 15 βαθμους περιπου.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η καναρα καθεται στον αρσενικο να την βατεψει. Σας ευχαριστω ολους για το καλωσορισμα
Ο φωτισμός Μιχάλη είναι φυσικός; Κοιμούνται με τη δύση και ξυπνούν με την ανατολή; Ο χώρος έχει ησυχία ή θορύβους και συχνά μετακινούμενους ανθρώπους; Η θέση του κλουβιού είναι κάπως απομονωμένη, σταθερή, σε τοίχο, σε γωνία ή μετακινείται; Και το ύψος της από το πάτωμα; Η φωλιά είναι εσωτερική ή εξωτερική; Βρίσκεται στο πιο ήσυχο, καλυμμένο σημείο του κλουβιού; Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα; Λαχανικά τρώνε;
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Αυτο που θα κανω ειναι να αλαξω θεση στην ζευγαρωστρα.Λαχανικα τρωνε.Φωλια ειχα και εσωτερικη και εξωτερικη αλλα καθεται μονο στην εσωτερικη.Ισως να φταιει ο χωρος γιατι πρωτη φορα εβαλα ζευγαρι εκει.
 
Βρες το καταλληλο σημειο και ασε τη φυση μονη της! Καποια στιγμη θα ερθει η ωρα που το θηλυκο σου καναρινι θα ακουσει το ενστικτο της και θα κανει αυτο που "πρεπει". Εσύ δωσε εμφαση στη σωστη και ισορροπημενη διατροφή, στην καθαριοτητα και στην ηρεμια. Πολυ σημαντικό ειναι να κοιμούνται τις σωστες ωρες, οταν δηλαδη ο ηλιος δυει και να ξυπνουν με την ανατολη.

Τι ειδους νημα της εχεις δωσει; Τσοχα εχεις βαλει στη φωλια;
 
Βρες το καταλληλο σημειο και ασε τη φυση μονη της! Καποια στιγμη θα ερθει η ωρα που το θηλυκο σου καναρινι θα ακουσει το ενστικτο της και θα κανει αυτο που "πρεπει". Εσύ δωσε εμφαση στη σωστη και ισορροπημενη διατροφή, στην καθαριοτητα και στην ηρεμια. Πολυ σημαντικό ειναι να κοιμούνται τις σωστες ωρες, οταν δηλαδη ο ηλιος δυει και να ξυπνουν με την ανατολη.

Τι ειδους νημα της εχεις δωσει; Τσοχα εχεις βαλει στη φωλια;
Νημα εχει sisal fibre για καναρινια και τσοχα. Τα εχω βαλει σε πιο ησυχο σημειο και περιμενω.Απλα δεν μου εχει ξανατυχει να εχει η καναρα τετοια συμπεριφορα. Ευχαριστω
 
Τα εχω βαλει σε πιο ησυχο σημειο και περιμενω
Μιχάλη τωρα που αλλαξες παλι θεση στο κλουβι κανε πιο πολυ υπομονη και να εισαι επιοικης. Οι αλλαγες στο περιβαλλον οσο να πεις τα στρεσαρει. Ισως πανε πισω λιγες μερες. :)
 
Μερικά θηλυκά αργούν λίγο. Εχω μια θηλυκιά η οποια πριν τον Μάη φωλία δεν φτιάχνει.. Δώσε χρόνο και φροντίδα στα πουλιά.
 
... Ενω ο αρσενικός ταΐζει την κανάρα και την βατεύει εδω και μέρες εκείνη δεν φτιάχνει φωλιά...

-Γι' αυτό η σωστή σειρά είναι... Πρώτα η φωλιά απο το θηλυκό και μετά η επαφή των πουλιών στον ίδιο χώρο. 😉
 
Back
Top