Αναπαραγωγή Ο αρσενικός ταΐζει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tarasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Καλησπέρα, σήμερα έσκασε ο πρώτος απο τη δεύτερη γέννα. Η θυληκιά κάθεται συνέχεια. Ο αρσενικός ταΐζει και τα μωρα και τη θυληκια ή είναι δουλειά της θυληκιας να ταΐστουν τα μωρα;
Μήπως να χωρίσω τον αρσενικό για να τα αναλάβει ολα η θυληκια;
Ευχαριστώ.
 
Σε καμια περιπτωση να μην χωρισεις τον αρσενικο.. Η παρουσια του στο κλουβι κατα τη διαρκεια της ανατροφης των νεοσσων ειναι ιδιαιτερα ωφελιμη και διευκολυνει πολυ το "εργο" της θηλυκιας.
 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας... Δε θα τα χωρίσω και ας κάνει η φύση τη δουλειά της...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ναι, όντως έτσι ειναι όπως στα λένε παραπάνω, αλλά καποια στιγμή για να αποφύγεις και επόμενη γέννα, που δεν ειναι και ο,τι καλύτερο για την εποχή, θα πρέπει να τον χωρίσεις, ίσως να τον εχεις μαζί με τα μικρά και τη θηλυκια μόνη της, αφού βεβαιωθείς οτι ταΐζει, και αφού περάσουν τουλάχιστον 16 ημερες απο τη γέννα τους. Για τις ημερες δεν ειμαι σιγουρος, θα σου πουν κι άλλοι.
 
Άμα βγάλεις τον αρσενικό θα γίνει βλακεια γιατί η θηλυκιά θα κουραστεί πολύ με αποτέλεσμα να ψωφίσει. Δεν νομίζω να θες να γίνει κάτι τέτοιο; Ο αρσενικός είναι το Α και το Ω στην αναπαραγωγή.
 
γιατί η θηλυκιά θα κουραστεί πολύ με αποτέλεσμα να ψωφίσει.
Θα κουραστεί πολύ σίγουρα..
Ο θάνατος (αν έρθει στην οικογένεια) συνήθως κτυπά τα μικρά κι όχι την κανάρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στην περίπτωση μου, δύο θηλυκιες μεγάλωσαν μόνες τους μετά την 16η ημέρα 5 και 4 νεοσσούς και δεν έπαθαν κάτι...
Μόνο η κούραση είναι το φανερό "τίμημα".
Δεν γνωρίζω όμως αν και πως μπορεί να επηρεάζει τα μικρά ως μελλοντικούς γονείς..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Στην περίπτωση μου, δύο θηλυκιες μεγάλωσαν μόνες τους μετά την 16η ημέρα 5 και 4 νεοσσούς και δεν έπαθαν κάτι...
Tί να πάθουν δηλαδή ;
Εδώ στήνονται ολόκληρες εκτροφές με 50-60 και περισσότερα θηλυκά και 5-10 αρσενικά ώς "επιβήτορες".
Τα μικρά βγαίνουν πάντα, μόνον απο τα θηλυκά, χωρίς αυτά να έχουν κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αρκεί να υπάρχει γνώση και σωστή διαχείριση.
Απλά, ο συνήθης δικός μας τρόπος διαχείρισης εκτροφής, είναι αυτός που ευνοεί την ύπαρξη του αρσενικού και λύνει τα χέρια για την δεύτερη γέννα. Αν τα αυγά της δεύτερης αποσυρθούν όπως γίνεται στην περίπτωση του "επιβήτορα" , αλλάζει και όλο το σκεπτικό, η συνέχεια, και η συνολική διαχείριση.
 
Back
Top