Γενικά Ο ζακό μου έφαγε όλα του τα παιχνίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vaniok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vaniok

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2022
Μηνύματα
26
Πόλη
Ξάνθη
Εχει φάει όλα τα παιχνίδια ...εντάξει ξέρω ότι παίζει έτσι αλλά φοβάμαι μην το κάνει κακία συνήθεια και μετά τα δαγκώνει όλα
 

Συνημμένα

  • IMG_20220723_132408.webp
    IMG_20220723_132408.webp
    462,1 KB · Προβολές: 19
@Vaniok Δεν θα το κανει κακή συνήθεια. Ειναι απολυτως φυσιολογικό να τα καταστρέφει καθώς αυτο θα εκανε στη φύση του. Οι παπαγάλοι χρήσιμοποιουν τα ράμφη τους σαν τα χέρια μας δηλαδή για να καταλάβουν τον κόσμο. Ετσι πρεπει να τα καταστρέφει!
 
@Vaniok
Μπράβο του, έτσι πρέπει να κάνει, να καταστρέφει όλα τα παιχνίδια του όχι να τα κοιτάει.
Το δάγκωμα των παιχνιδιών τους κάνει καλό στην ψυχολογία τους γιατί απασχολούνται, και στο σώμα τους γιατί διατηρούν το ράμφος τους στο σωστό μέγεθος.
Άν το παιχνίδι είναι χάρτινο δεν κρατάει ούτε μία μέρα, στο συγκεκριμένο είδος.
Μόνο τα παιχνίδια από ξύλο αντέχουν για ένα διάστημα.
Για καθημερινή χρήση μπορείς να του βάζεις τα χάρτινα ρολά από το χαρτί υγείας κ κουζίνας που έχεις στο σπίτι σου, θα τα κάνει χίλια κομματάκια. Γι'αυτό καλύτερα μέσα στο κλουβί ή στο πάρκο του άν υπάρχει.
Επίσης τους αρέσουν και τα ξερά κουκουνάρια όπως και τα φύλλα και ο κορμός του ευκάλυπτου.
Χρειάζεται όμως προσοχή από που θα τα κόψεις, γιατί μπορεί να έχουν ρύπους, και παράσιτα.
Για παιχνίδια με κάποια αντοχή στο ράμφος του θα πρέπει να βρεις κάτι σαν αυτό και ίσως και ακόμη μεγαλύτερο.
 
@VampireConure
Όχι σαν αυτόν που κάνει ακροβατικά για να μην τα αγγίξει κατά λάθος 🤭
Μπορεί να θέλει να τα πιάσει εξαπίνης!😝.
Νομίζω ότι κάθε τι καινούργιο πρέπει πρώτα να το συνηθίσει.
Ο δικός μου , σκέψου καναρίνι, μέχρι να δει ότι η κούνια δεν είναι φίδι !, έκανε αεροπλανικα για να την αποφύγει!😂

@Vaniok ο κούκλος σου είναι ο Χουλκ! Φοβερός! 😊🥰
 
Back
Top