Γενικά Ο ζακό μου επιτίθεται στο σύζυγο μου

Εγγραφή
13 Οκτ 2018
Μηνύματα
35
Γεια σας. Ισως μερικοί ξέρετε την ιστορία μου. Είχα για πολλά χρόνια το Σίφη (ζακό) και τον Κόκο (ρίνγκνεκ).
Από μωρά!
Δυστυχώς πέρυσι το καλοκαίρι το ζακό πέταξε, μου έφυγε και σκοτώθηκε χτυπώντας πάνω σε ένα άλμπουρο
ιστιοπλοϊκού τη στιγμή που κατέβαινε πάλι σε μένα, βλέπετε ήταν σούρουπο και δεν έβλεπε.
Οταν συνήλθα και πέρασε ο καιρός, πήρα πάλι ένα μωρό ζακό από τον ίδιο εκτροφέα - φίλο πλέον.
Τον είπα Μητσάκο.
Πανέξυπνο, λαλίστατο, από 6 μηνών λέει πολλές λεξούλες, δεθήκαμε πολύ. Τον βγάζω από την κλούβα του
2 φορές την ημέρα από 1-2 ώρες πάντα με επιτήρηση, απλώνει κάτω τα παιχνίδια του παίζει, παίζει και μαζί
μου, όλα τέλεια.
ΑΛΛΑ... ένα μεγάλο αλλά!!! επιτίθεται στον άντρα μου. Κανένα άλλο πουλί δεν το έκανε αυτό, ούτε το ζακό
ούτε το ρίνγκνεκ, ούτε ένα κοκατίλ που είχα πολύ παλιά. Ολα τον ήθελαν, τα χάιδευε, τους μιλούσε, πήγαιναν
στο τραπέζι όταν έτρωγε... Αυτός ο Μητσάκος είναι πολύ διαφορετικός. Με κανέναν άλλο δεν το κάνει αυτό.
Oλα ξεκίνησαν μια μέρα που καθόταν πάνω σε ένα κουρτινόξυλο ψηλά και χάζευε. Πέρασε από κάτω
ο άντρας μου με το πιάτο του να πάει στο τραπέζι, παίρνει φόρα το πουλί και πέφτει πάνω καταπάνω του σαν στούκας,
προφανώς για το φαί πήγαινε,
ο άντρας μου τρόμαξε, σκύβει το κεφάλι και βάζει τα χέρια του στο κεφάλι και φωνάζει αααααα...οπότε τρώει μια στο αυτί και ξέρετε άμα άντρας δει αίματα, ε;;;; πάνικ στο σπίτι!
Εκτοτε, όποτε τύχει να είναι ελεύθερος ο Μητσάκος, του την πέφτει ξαφνικά. Τρείς φορές τον έχει δαγκώσει ως τώρα, με αποτέλεσμα να φοβάται ο άνθρωπος να κυκλοφορήσει στο σπίτι, έτσι το πουλί βγαίνει μόνο όταν είμαστε μόνοι μας.

Πείτε μου τι μπορεί να φταίει και πώς να διορθωθεί αυτό. Προσωπικά πιστεύω ότι ο παπαγάλος κατάλαβε ότι τον φοβάται
και προφανώς τον γλεντάει! Ε, τι άλλο πια να σκεφτώ...
 
@thunderfck δώσε tips πώς αντιμετώπισες το ταίρι της κούκλας σου. Πώς τον έκανες να σε ανέχεται.
[automerge]1716034670[/automerge]
Και όλα θα τα έχει ξεκινήσει η γυναίκα που λυσσάει με αυτο το ειδος
Αφού ο Σίφης δεν είχε τέτοιες αντιδράσεις. Ο Μητσάκος είναι πολύ κτητικός ή ζηλιαρόγατος ;
 
@thunderfck δώσε tips πώς αντιμετώπισες το ταίρι της κούκλας σου. Πώς τον έκανες να σε ανέχεται.
[automerge]1716034670[/automerge]

Αφού ο Σίφης δεν είχε τέτοιες αντιδράσεις. Ο Μητσάκος είναι πολύ κτητικός ή ζηλιαρόγατος ;
ο Σίφης ήταν αρσενικό σίγουρα; 🤷🏻‍♂️

Αν κατάλαβα καλά 6-8 μηνών- πολύ μικρό & για δαγκωνιές ακόμα
 
@thunderfck Εγώ είμαι η γυναίκα που λυσσάει με το είδος αυτό όπως λες. Για μένα και για πολλούς ακόμα,
το ζακό είναι το πιο υπέροχο είδος παπαγάλου και δεν θα το άλλαζα ποτέ. Κατά τα άλλα, ζητάω συμβουλές
αντιμετώπισης του προβλήματος από σας που έχετε πείρα περισσότερη ίσως από μένα, πιστεύω στη συζήτηση
και στην ανταλλαγή απόψεων. Ισως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και δεν μπορώ να το σκεφτώ.
 
@thunderfck. Για μένα και για πολλούς ακόμα, το ζακό είναι το πιο υπέροχο είδος παπαγάλου και δεν θα το άλλαζα ποτέ.
σαγηνευτικο ειδος, μας κάνει σκλαβακια κανονικά δέν έχεις άδικο. :)

Σε καταλαβαίνω απόλυτα…αν η ηλικία του είναι τόσο μικρή ομως, δεν μπορεί να είναι επιθετικός. Συνηθως υπάρχει λόγος προστασίας του χώρου τους η όταν αμφισβητει κάποιος την κυριαρχία τους. Στον ώμο σου αν ήταν η στο κλουβί του η πάνω από το κλουβί του η οπουδήποτε έχει χτισει κυριαρχία (κάπου που βρίσκεται συχνά η κάπου που έχει επιλέξει σαν τόπο για τη φωλια του - και αν ήταν και ενήλικο) τοτε ναι θα μπορούσε να είναι επιθετικός.

Παρατηρησε το σώμα του το πούπουλο του. Φουσκώνει και κατεβαζει το κεφάλι χαμηλά στο ύψος του λαιμού; Πως τσιμπάει ακριβώς;
Μήπως πανικοβάλεται και ο μικρός και ο σύζυγος και γίνεται ότι γίνεται;
 
@thunderfck Αυτό ακριβώς πιστεύω. Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: ή ο παπαγάλος έχει καταλάβει το φόβο
που προκαλεί στο σύζυγο μου και τον παίζει πλέον (δηλαδή το διασκεδάζει ότι τώρα θα του την πέσω και αυτός
θα τρομοκρατηθεί και θα τσιρίξει), ή φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη. Και σκέψου ότι είναι ακόμα
9,5 μηνών. Φαντάσου ότι ακόμα και στο κλουβί του να είναι, όταν τον βλέπει να περνάει το πρωί ας πούμε να ψήσει
τον καφέ του, ανατριχιάζει και τον κοιτάει παράξενα. Ενώ όταν βλέπει το γιό μου, δεν συμβαίνει τίποτα. Μάλιστα,
φωνάζει Γιώργηηηηη, έλα βρε Γιώργη. Τέλος πάντων, σας ζάλισα κι εσάς και λύση μάλλον δεν θα υπάρξει στο θέμα μου.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.
 
@Καλλιρόη Κούγια μήπως να αρχίσει ο σύζυγος συστηματικά κ καθημερινά τις δωροδοκίες; Να του δίνει εκείνος μόνο λιχουδιά μέσα από το κλουβί του;
Υγ. Γιώργης είναι ο γιος έτσι; Αν είναι ο σύζυγος, ο Μητσαρας τοχει πάει σε άλλο επίπεδο.
 
Νόμιζα 6-8 μηνών οχι 10…
Σε αυτους τους μήνες έχει καταλάβει πολύ καλά οτι ο ώμος είναι ενα πολύ καλό σημείο πάνω στον άνθρωπο. Υποψιάζομαι ότι πετάει και προσγειώνεται εκεί ήδη με με επιτυχία. Ίσως ο σύζυγος σου σε αυτήν τη φάση να μη μπορεί να διαχειριστει την ξαφνική προσγείωση ενός πουλιού στον ωμο η ακόμα και τη διάθεση ενός πουλιού με τέτοιο Ράμφος να πετάει με κατεύθυνση σε αυτόν και να πανικοβάλλεται λιγο και το μικρό να μην αλλάζει κατεύθυνση και να προσπαθεί να πιαστεί από κάπου (αυτί μαλλιά η στο ρούχο του) και να γίνεται ότι γίνεται.
Δεν είναι άκυρο αυτο που σκεφτεσαι ότι τον γλενταει το σύζυγο γιατί σε αυτή την ηλικία άνετα το κάνει και παιχνίδι του αυτο έτσι για να περάσει η ώρα με λιγη ένταση 🤪
 
@Καλλιρόη Κούγια καλησπέρα ! Στις αρχές που αποκτήσαμε και εμείς το ζακο μας ειχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα ήταν μικρότερος ηλικιακά! Αν θυμάμαι καλά δάγκωνε πολύ περισσότερο τον αρραβωνιαστικό μου(τώρα είναι αυτοκόλλητοι ) αλλά ειχα φάει και εγώ κάνα δυο δαγκωνιτσες! Αυτό που δούλεψε σε εμάς ήταν αρχικά να μην του δίνουμε πρόσβαση σε επικίνδυνα σημεία όπως ο ωμός! Έπειτα προσπαθούσαμε και οι δυο να ασχολούμαστε εξίσου μαζί του, δηλαδή να καθαρίζουμε,να του βάζουμε φαγητό ,να τον βγάζουμε έξω! Το επόμενο που εφαρμόσαμε ήταν η εκπαίδευση με κλικερ και λιχουδιές ,και αν καμία φορά έκανε κίνηση να δαγκώσει με ήρεμες κινήσεις τον επιστρέφαμε στο κλουβί του προσπαθώντας να μην αντιδράσουμε και τον τρομάξουμε η τον κάνουμε να το πάρει σαν παιχνίδι και τέλος προσπαθούσαμε να μάθουμε την γλώσσα του σώματος του! Παρατηρούσαμε τι τον ενοχλούσε ώστε να μην επαναλαμβάνετε και εκπαιδευτήκαμε ώστε να αποφεύγουμε τις δαγκωνιές 😂
 
Back
Top