Γενικά Ο καινούργιος μου φίλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας παιδιά. Σήμερα απέκτησα τον καινούργιο μου φτερωτό φιλαράκο. Τελικά το απέκτησα από εκτροφέα με δαχτυλίδι. Να είναι καλά ο άνθρωπος που με δέχτηκε στον χώρο του τέτοια μέρα. Το καναρινάκι είναι Timbrado ενός έτους. Εύχομαι να είναι γερό,υγιές και να μας κρατάει καλή παρέα με πολλά ωραία σφυρίγματα.

canary.webp
 
Να σου ζήσει, να το χαίρεσαι και να περνάτε καλά μαζί !
 
Γειά σας παιδιά. Σήμερα απέκτησα τον καινούργιο μου φτερωτό φιλαράκο. Τελικά το απέκτησα από εκτροφέα με δαχτυλίδι. Να είναι καλά ο άνθρωπος που με δέχτηκε στον χώρο του τέτοια μέρα. Το καναρινάκι είναι Timbrado ενός έτους. Εύχομαι να είναι γερό,υγιές και να μας κρατάει καλή παρέα με πολλά ωραία σφυρίγματα.

View attachment 32016
Θα σε γεμίσει με έντονη και όμορφη μελωδία... Φοβερός και καλότυχος μαζί σου.
 
Τον άκουσα ναι αλλά ο άνθρωπος είχε τόσα πολλά που δεν ήξερα ποιό να πρωτοακούσω. Οπότε δεν το διάλεξα τόσο με βάση τη φωνή αν και Timbrado αλλά περιορίστηκα στο ότι κελάησε,ήταν ζωηρό και το φτέρωμά του καθαρό.Βέβαια όλα τα πουλάκια ο εκτροφέας τα είχε πεντακάθαρα.Αυτό μου άρεσε αν και είχε και άλλα όμορφα καναρινάκια. Ελπίζω να σταθώ τυχερός και η επιλογή μου να είναι σωστή. Ο άνθρωπος μου είπε ότι το συγκεκριμένο είναι από καλούς γονείς. Στεναχωρέθηκα λίγο γιατί υπήρχε διαθέσιμος και ο αδερφός του και τώρα χωριστήκανε τα πουλάκια :) Αφού σκέφτομαι μήπως πάω να πάρω και το άλλο 😛. Θηλυκό θα ήθελα να βρω σκουφάτο αλλά δυστηχώς δεν είχε διαθέδιμα θηλυκά.Αλλά μου είπε μπορεί να ρωτήσει κάποιους από τον σύλλογο μήπως βρούμε κάποιο. Ο εκτροφέας είναι στο σύλλογο ΕΛΙΤ.
 
Πόσο όμορφο να μένεις ικανοποιημένος από μία συνεργασία! Μπράβο του, καλές δουλειές να έχει.
 
Η εκτροφή του είναι σε εξωτερικό χώρο. Επειδή σήμερα είναι κλειστά τα καταστήματα για να πάω να πάρω σίτα, πειράζει αν για 2 μέρες τον έχω μέσα; Δεν θέλω να το ρισκάρω να το βγάλω έξω μην έχουμε καμιά επίθεση.Άκουσα κάτι καρακάξες πριν και έχω τρομοκρατηθεί.
 
Εγώ εδώ που μένω έχουμε σμήνη από καρακάξες και δεν είχα ποτέ καμία ένδειξη ενδιαφέροντος προς τα πουλιά μου.. Μάλλον προς τα λαχανικά μου στρέφονται τόσα χρόνια... Πιστεύω πως έστω και για δυο μέρες το μέσα έξω δεν θα του κάνει καλό.
 
Εγώ εδώ που μένω έχουμε σμήνη από καρακάξες και δεν είχα ποτέ καμία ένδειξη ενδιαφέροντος προς τα πουλιά μου.. Μάλλον προς τα λαχανικά μου στρέφονται τόσα χρόνια... Πιστεύω πως έστω και για δυο μέρες το μέσα έξω δεν θα του κάνει καλό.
Για μερικές μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα... αλίμονο.
 
Για μερικές μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα... αλίμονο.
Εξαρτάται τον καιρό. Αν ήταν όπως την προηγούμενη βδομάδα που εδώ είχαμε -2 και μέσα στο σπίτι 20 πιστεύω θα χε πρόβλημα. Τώρα που γλύκανε λίγο, μπορεί να είναι λιγότερο επισφαλές.
 
Εγώ εδώ που μένω έχουμε σμήνη από καρακάξες και δεν είχα ποτέ καμία ένδειξη ενδιαφέροντος προς τα πουλιά μου..
Πρόσεξέ το αυτό μην το θεωρείς δεδομένο.
 
Πρόσεξέ το αυτό μην το θεωρείς δεδομένο.
Ποτε δεν ειναι τιποτα δεδομενο, ισως εδω εχουν αρκετο φαγητο και δεν ασχολουνται παρα μονο με τα κηπευτικα μου.

Αλλα ουτε στο γουδι που εμενα ειχα ποτε προβλημα, αντιθετως ειχα δει με τα ιδια μου τα ματια γερακι σε κοντινη πολυκατοικια.

Απλα δεν ειχα ποτε προβλημα με τα καναρινια μου και τις καρακαξες, χωρις αυτο να θεωρειθει γενικοτητα η κανονας!
 
Και εγώ έτσι έλεγα Μιράντα. Σιγά μην κατέβει γεράκι στον 1ο όροφο. Και ήρθε. Στον απέναντι που τα έχει μέρα νύχτα έξω και μένει και στον 3ο δεν τα χει πειράξει καθόλου. Και δεν βλέπω να έχει προστασία.Αλλά ίσως δεν βλέπω και καλά. Γιαυτό πρόσεχε, δεν χρειάζεται να την πατήσεις και εσύ για να αλλάξεις άποψη :). Η τύχη και η ατυχία παίζουνε ρόλο πολύ.
 
Απλα εννοουσα οτι συγκεκριμενα με τις καρακαξες δεν ειχα ποτε προβλημα.. Αλλα φυσικα κραταω πισινη, και εφοσον κυκλοφορουν γερακια δεν χρειαζομαι κατι αλλο για να θορυβηθω..
 
Εγώ δεν κατάλαβα αν ήταν γεράκι ή καρακάξα αυτό που έφαγε το καναρινάκι μου.Απλά οι περισσότεροι μου είπανε ότι και οι καρακάξες τα παίρνουνε.Άσε που έχω ακούσει και ιστορία ότι καρακάξα άνοιξε το κλουβί και πήρε το πουλί. Μπορεί να τα παράλεγε αυτός που μου είπε την ιστορία (γνωστοί φιδέμπορες 😛) αλλά τί να πω; Πολλά ακούς με αυτά και επειδή την πάτησα και δεν έχω εικόνα όλα τα πιστεύω.
 
Αν εσύ έχεις προφυλαγμένο το κλουβάκι, είτε με τα σύρματα του εμπορίου είτε με κάποιο άλλο τρόπο δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα :)
 
Γειά σας παιδιά. Σήμερα απέκτησα τον καινούργιο μου φτερωτό φιλαράκο. Τελικά το απέκτησα από εκτροφέα με δαχτυλίδι. Να είναι καλά ο άνθρωπος που με δέχτηκε στον χώρο του τέτοια μέρα. Το καναρινάκι είναι Timbrado ενός έτους. Εύχομαι να είναι γερό,υγιές και να μας κρατάει καλή παρέα με πολλά ωραία σφυρίγματα.

View attachment 32016
Καθαρό καινούργιο κλουβί, μασίφ ξύλα για πατήθρες, πεντακάθαρο νερό και φαγητό! Πόσο τυχερό πουλάκι!Λάμπρο να το χαίρεσαι και με το καλό να αρχίσει να σου χαρίζει τις γλυκές μελωδίες του!
 
Εγώ εδώ που μένω έχουμε σμήνη από καρακάξες και δεν είχα ποτέ καμία ένδειξη ενδιαφέροντος προς τα πουλιά μου.. Μάλλον προς τα λαχανικά μου στρέφονται τόσα χρόνια... Πιστεύω πως έστω και για δυο μέρες το μέσα έξω δεν θα του κάνει καλό.
Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος... Έτσι έλεγα κι εγώ για χρόνια... Μέχρι που ένα απόγευμα γύρισα και βρήκα τα κλουβιά ''άδεια'' από ζωντανά πουλιά και γεμάτα από αίματα και πούπουλα.

Ο εκτροφέας που τα πήρε αφήνει μια σιγουριά και για την ποιότητα και για την πορεία του πουλιού. Καλότυχο να'ναι και να σου χαρίζει ακουστικά όμορφες στιγμές.
 
Back
Top