Γενικά Ο καναρίνος μου κελαηδάει στον ύπνο του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BabisNL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BabisNL

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2013
Μηνύματα
128
Αραιά και που (χτες για παράδειγμα) μες τα μαύρα μεσάνυχτα (2 - 3 το πρωί), απόλυτο σκοτάδι, χωρίς θορύβους, την ώρα που όλοι κοιμόμαστε ακούω το καναρίνι που κάνει φωνές: φρρρρρρ, γλου γλου γλου γλου, λί, λί, λί και μόλις πάω στο δωμάτιο είναι ξερός και κοιμάται. Έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία;
 
Χωρίς πλάκα. 🙂. Ακόμα αναρωτιέμαι...
 
Θα σου απαντήσω, αν μου απαντήσεις εσύ στο ερώτημα... Ονειρεύονται τα πουλιά;
 
Σίγουρα όταν το κάνουν δεν κοιμούνται...
Ακόμη και με λίγο φως είναι σε θέση αυτή την εποχή άμα ξυπνήσουν να το ρίξουν στο τραγούδι...
Δεν μπορείς να πεις όμως... χαμηλόφωνα και ευγενικά τα καναρίνια... Να μην ενοχλούν.
 
Θα σου απαντήσω, αν μου απαντήσεις εσύ στο ερώτημα... Ονειρεύονται τα πουλιά;

Νίκο πιστεύω ναι. Έχω διαβάσει δημοσίευση πως το καναρίνι σε όλη του τη ζωή εξελίσσει το τραγούδι του. Η ζωή του περιστρέφεται γύρω από το τραγούδι. Υπάρχει συγκεκριμένη μελέτη σε καναρίνια (πρέπει να τη βρώ και να την αναρτήσω) για την εγκεφαλική τους λειτουργία κατά τη διάρκεια του ύπνου. Έχω όμως την εντύπωση ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση το κελάιδημά του είναι αποτέλεσμα εξωτερικού ερεθίσματος. Μπορεί να να έχουμε πάρτυ στο σπίτι και αυτός στο άλλο δωμάτιο να κοιμάται. Από τη στιγμή που θα ακουστεί έστω και για ένα δευτερόλεπτο ήχος πουλιού (παρακολουθώ τα βίντεο καμιά φορά) τον φιλτράρει, ξυπνάει, κι αρχίζει επιθετικό κελάιδημα. Αυτό έγινε χτες το απόγευμα όταν ο λάκης ο πουπουλάκης (μέσω βίντεο) έκανε ένα τσικ ο φουκαράς. Αλλά μετά αργά τα ξημερώματα πως να το δικαιολογήσω. Και δεν είναι η πρώτη φορά.
 
Εγώ νομίζω ότι και τα πουλιά ονειρεύονται. Σε όλα τα πουλιά που είχα έχω παρατηρήσει να έχουν μια κίνηση κατά την διάρκεια του ύπνου και φυσικά τα cockatiels που ως πολύ ευαίσθητα έχουν και συχνούς νυκτερινούς πανικούς.
 
Σίγουρα όταν το κάνουν δεν κοιμούνται...
Ακόμη και με λίγο φως είναι σε θέση αυτή την εποχή άμα ξυπνήσουν να το ρίξουν στο τραγούδι...
Δεν μπορείς να πεις όμως... χαμηλόφωνα και ευγενικά τα καναρίνια... Να μην ενοχλούν.

Γιάννη δεν υπάρχει καθόλου φως. Άσε που είναι σε απόσταση αναπνοής απ' το δωμάτιό μου. Το όλο θέμα είναι δευτερόλεπτα... Πάω και τον βλέπω και κοιμάται τούβλο.
 
Επειδή τυχαίνει να μου έχει τύχει, νομίζω ότι κάτι ''βλέπει'' και το εκφράζει.. Δεν είναι ακριβώς κελάηδημα
 
Επειδή τυχαίνει να μου έχει τύχει, νομίζω ότι κάτι ''βλέπει'' και το εκφράζει.. Δεν είναι ακριβώς κελάηδημα

Πολύ πιθανό, και θα συμφωνήσω μαζί σου. Πάντως έχει απίστευτη πλάκα...
 
Όταν στην αρχή των ζευγαρωμάτων για την απαραίτητη παρακολούθηση πηγαίνω στο εκτροφείο πριν την επίσημη "ανατολή" πολλά καναρίνια τραγουδούν...
Πριν μερικά χρόνια είχα γκρίνιες από τη γειτονιά γιατί και με το φωτάκι νυκτός κάποια τραγουδούσαν... κι από τότε... χωρίς φωτάκι... μόνο με το φως του στύλου που από τύχη βρίσκεται ακριβώς απ΄ έξω. Όπως είναι λογικό δεν γνωρίζω τι κάνουν τα μεσάνυχτα... άλλωστε χρειάζονται ελάχιστο φως για να δουν όσα πρέπει.
Για τα υπόλοιπα δεν έχω καμία ενημέρωση και διαβάζω όσα γράφονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 
Eίναι διαφορετικό και χαμηλόφωνο αυτό το τραγούδι-ομιλία...Χωρίς διάθεση μεταφυσικής ερμηνείας, εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι είναι έκφραση για κάτι που είδε στον ύπνο του.
 
Φυσικά ούτε εγώ το ήξερα, απλά το πίστευα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top