Αναπαραγωγή Ο καναρος οταν βατευει κελαιδαει;

vasilis aegina

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
122
Πόλη
Αίγινα
Γεια σας το ενα ζευγαρι μου εκανε σημερα το πρωτο αυγο δεν ξερω ομως εαν ειναι γονιμοποιημενο, εχω δει τον καναρο να την κυναγαει καποιες φορες χωρις να το δω ομως ολοκλημενο ζευγαρωμα.φυσικα δεν καθομαι ολη μερα να τα παρακολουθισω αλλα καπια πρωινα ακουω να ελαιδαει ομως δεν ξερω αμα ειναι αυτος(εαν παιζει ρολο στο βατεμα)η αν ειναι ο αλλος καναρος που εχω σε ενα αλλο κλουβι με την καναρα. Οποια βοηθεια πανω σε αυτο θα μου ηταν χρησιμη. Ευχαριστώ εκ των προτερων.
 
Συνήθως τα καναρίνια ζευγαρώνουν πρωί, στήνεται η καναρα κελαιδαει ο καναρος κάποιες φορές και την βατευει. Κατά την ώρα του βατεματος δεν κελαιδανε συνήθως, πριν κύριως
 
Ο καναρος ειναι πυρωμενος εαν βατευι πρωι δεν ξερω διοτι παω κατα τις 10 και τα φτιαχνω το κελαιδιμα το ακουω καμια ωρα μετα. Την καναρα δεν την εχω δει να στηνεται...
 
Δεν την βλέπεις συνήθως διότι αυτά γίνονται πρωί μέσα σε δύο δευτερόλεπτα συνήθως!
 
Τον δικο μου τον εχω πετυχει την ωρα του βατεματος να κελαιδαει πολυ δυνατα, αλλα μια φορα τη μερα, τα βατεματα στη διαρκεια της υπολοιπης ημερας ηταν αθορυβα.
 
Συνηθως ο αρσενικος κελαιδαει πολυ εντονα για να πυρωσει την καναρα πριν ζευγαρωσουν, η καναρα στηνεται, ο αρσενικος την καβαλαει και την βατευει για 5 δευτερολεπτα και μετα καθεται και τρεμει απο την απολαυση... 😛
Εγω περσι το ενα μου ζευγαρι εβλεπα πολλα τσαπατσουλικα καβαληματα δλδ ο αρσενικος δεν ολοκληρωνε και ανεβαινε πανω της για 2 δευτερολεπτα κι ομως εκαναν μωρα! Μην τα ενοχλεις και αυτα ζευγαρωνουν! 😉 μην αγχωνεσαι! Θα δεις μωρακια σε λιγο.. Με το καλο! :D
 
σε ευχασριστω αλικη εχει κανει ηδη η καναρα ενα αυγο κ αποτι ειδα πριν λιγο ειναι λιγο σκεπασμενο μ τα νηματα
 
Ολα καλα εγω βλεπω να πηγαινουν... Τα αρσενικα βατευουν ακομη και με αυγα και με νεοσσους! Μην αγχωνεσαι.. Μαλλον το σκεπασε γιατι ειναι υπερπροστατευτικη η καναρα..
 
Ξεσκεπασε το το αυγο δεν κανει να ειναι κατω απο το νημα... Ισως περασει σε αλλη γεννα ή ειναι ασπρο, οτι και να ναι το ξεσκεπαζεις το αφηνεις να το κλωσσησει και την 5 μερα αν δεν ειναι γονιμο το αφαιρεις.
 
Επισης να προσθέσω οτι και μια φορα να εχουν βατευτει πριν το πρωτο αυγο η καναρα μπορει να τα βγαλει και ολα ενσπορα χωρις να ξανα ζευγαρωσει.
 
Back
Top