Αναπαραγωγή Ο καναρος την κυνηγαει μετα τα αβγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gaara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gaara

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Πόλη
Χανιά
Καλημερα παιδια. Ειχα κανει προετοιμασια σε ενα ζευγαρι μαλινουα και στο τελος της δευτερης βδομαδας εβαλα φωλια στη μερια της θυληκιας και την εστρωσε απο την πρωτη μερα και ετσι εβγαλα το χωρισμα. Εκεινη τη μερα εφυγα και σημερα (μετα απο 4 μερες) γυρισα και ειδα πως η καναρα ειχε 2 αυγα στη φωλια και τα κλωσσαει αρκετη ωρα.Λετε να ειναι γονιμα με μολις 4 μερες συνυπαρξης; Ακομα ο αρσενικος την κυνηγαει οταν βγαινει απο το κλουβι και τον ειδα να ριχνει υποπτες ματιεσ στη φωλια. Προτεινετε να τον αφαιρεσω απο το κλουβι;
 
Να χαίρεσε όταν έχεις τέτοια αρσενικά. 😉
Θέλει την θηλυκιά στην φωλιά. Ο καθένας στον ρόλο του.
Πολλές φορές υπάρχει αυτή η "παρεξήγηση". Οτι ο κάναρος είναι
επιθετικός κλπ. Σε πολλές απο αυτές τις περιπτώσεις μόλις
τον βγάλεις απο την ζευγαρώστρα, η θηλυκιά αρχίζει να κάνει... Βόλτες.
Θα έλεγα να μη πειράξεις τίποτα, αν και το καλύτερο θα ήταν, κάθε πρωί
να αντικαθιστάς τα αυγά με πλαστικά ομοιώματα.
 
Ευχαριστω κυριε Μακη. Ευτυχως που τα κρατησα μαζι γτ ο καναρος τελικα ειναι καλος συζυγος... Κλωσαει κιολας οταν η καναρα σηκωνεται. Σημερα η αυριο περιμενω την εκκολαψη εφοσων ειναι γονιμα.. (δεν το εχω τσεκαρει καθολου για να μην τα ενοχλησω)😕..
 
Καλημερα:).. Μολις εσκασε μυτη ο πρωτος νεοσσος 🙂. Μακαρι να πανε ολα καλα γιατι εχω ανχωθει
 
Ευχαριστω. Μπορω να βαζω μαλακα φρουτα(πορτοκαλι πχ)αντι για πολυβιταμινη στο νερο; Τρωνε τετοια τροφη τα μικρα; Αλλιως αν μπορειτε να μου πειτε καποιες πολυβιταμινες για νεοσσους να πεταχτω να παρω.
 
Back
Top