Γενικά Ο κοκατιλίνος μου ο Όσκαρ

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Να σας παρουσιάσω τον αγαπημένο μου κοκατιλίνο, τον Όσκαρ.

01-DSC_0257_zpsszfqzrxd.webp

Τον άλλο μήνα γίνεται ενός χρονού. Ειναι μαζί μας από 3 μηνών. Εχω και ενα ζευγάρι καναρίνια με 5 μωρά, αλλά ο έρωτάς μου ειναι ο 'Οσκαρ! Γενικά οι παπαγάλοι. Από μικρή είχαμε στο σπίτι καναρίνια, ενα καρδερινοκάναρο που έζησε 19 χρόνια, μπατζι ζευγαράκια και σε φιλικό σπίτι που μας φιλοξενούσαν τρελλαινόμουν με 3 αμαζόνες ισπανόφωνους. Ελπίζω κάποια στιγμή να ευννοήσουν οι συνθήκες και να αποκτήσω έναν.
Προς τον παρόν, απολαμβάνω τον κοκατιλίνο μου:

μου αρέσει να τον χαζεύω όταν μπανιαρίζεται

02-DSC_0154_zpss1nsa8rj.webp

παίζουμε τάβλι

03-DSC_0225_zpsnwfwuhff.webp

μαθαίνουμε αριθμητική

04-DSC_0280_zpspx038uto.webp

φλερτάρει με το πόδι μου

05-DSC_4550_zpszjdxi9se.webp

Είπατε κάτι; Εεεε; :D

06-DSC_0286_zpsy7phqpil.webp
 
Κούκλος ο Όσκαρ σου! Εύχομαι να χαίρεσαι την παρέα του για πολλά πολλά χρόνια Άννα! 🙂
(για το καναρινάκι τι να πω!Φαίνεται-αποδεικνύεται πως περνούσε πολύ καλά μαζί σας, μπράβο 😉 )
 
Είχα καναρίνια που έζησαν 10 χρόνια Γιάννη... (τα 19 βέβαια ακούγονται υπερβολικά)
Μέχρι εννιά είχα εγώ.. κι έχω ακούσει για κάτι παραπάνω...
Τα υβρίδια σπάνια μακροζωίζουν. Γενετικές επιπλοκές τα κρατούν λίγο πιο πίσω.
Αλλά τι να πω... Προφανώς ήταν η εξαίρεση ο τύπος..
 
Κι όμως δεν ειναι λάθος! Το ξέρω ότι φαίνεται υπερβολικό, δε μπορώ να σας δώσω εξήγηση.
Τον Αντώνη τον έλαβα ως δώρο ένα χρόνο μετά που τελείωσα το λύκειο και πέθανε ένα χρονο πριν χάσω τη μητέρα μου, ειναι σημαντικές χρονολογίες, δεν τις ξεχνάω. Βέβαια τα τελευταια χρόνια δε μπορούσε να ανέβει στα κλαδάκια και δεν κελαηδούσε.
 
Υπέροχος ο Όσκαρ και μπράβο σου για την φροντίδα που παρέχεις σ' όλα τα ζωάκια σου!
 
Ελπίζω κάποια στιγμή να ευννοήσουν οι συνθήκες και να αποκτήσω έναν.
Νομίζω ότι ο @Φοίβος, έχει έναν αρσενικό τον οποίο ήθελε να πουλήσει.
Να χαίρεσαι τον κουκλάκι σου
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Είναι πράγματι πολύ γλυκό πουλάκι, μας σφυράει και λεει λίγες λεξούλες, το όνομά του Οσκαρ, Οσκαρινέτος, "πού ειναι το πουλάκι μου" και μαθαίνουμε κι άλλες.

@MikeT αληθεια ειναι ζωηρός στα 18 του; Ο δικός μου παπούλης είχε βαρύνει σ' αυτήν την ηλικία.

@ianos ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά οι συνθήκες δεν ευννούν αυτή τη στιγμή για να παρω αμαζον, και δε μιλάω μόνο για τις οικονομιές, στα περιορισμένα τετραγωνικά του σπιτιού μας συγκατοικούμε 4 άνθρωποι, 7 καναρίνια και ο κοκατιλίνος. Πού χώρος και για άλλον!

Παρεμπιπτόντως να σας πω ότι είχαμε και ένα κοκεράκι που στα έφτασε 20 χρονών.
Τι να πω, μάλλον έχουμε βρει το μυστικό της μακροζωίας και δεν το εχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα! :D
 
Ευχαριστώ @Φοίβος.
Διαβαζα για τον Δράκουλα, τον έχεις ακόμα; Έχεις κρατήσει και τα παιδιά του; (δεν εχω προλάβει να διαβασω όλα τα σχετικά ποστ :)
 
Ευχαριστώ @Φοίβος.
Διαβαζα για τον Δράκουλα, τον έχεις ακόμα; Έχεις κρατήσει και τα παιδιά του; (δεν εχω προλάβει να διαβασω όλα τα σχετικά ποστ :)

Eδώ είναι ακόμη. Έχει ηρεμήσει αρκετά αλλά καταφτάνει η άνοιξη όπου να 'ναι και πιστεύω πως θα ξαναγίνει ο παλιός κακός του εαυτός. Για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή. :D

Τα μωρά του (ΜΟΥ) βέβαια είναι ακόμη εδώ. 😛 Η αδυναμία μου (αν και δεν θα έπρεπε να έχω) είναι η Μπέττυ, ο καλύτερος χαρακτήρας και το μεγαλύτερο ταλέντο που έχω συναντήσει ως τώρα.
 
Back
Top