Γενικά Ο κοκο (lovebird) τρωει τις ελιτσες μου!

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας, καταρχην να σασ πω οτι ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι πλεον ο κοκο ερχεται στα χερια μου, ανεβανει στον ωμο μου και τρωει και απο το χερι μου! Ομως εχω το εξης προβλημα.. Προσπαθει να φαει τις ελιτσες που εχω στα χερια και πλεον αποφευγω να το φωναζω συχνα γιατι εκτοσ απο επωδυνο ειναι και επικινδυνο.. Μαλλον τις περναει για σπορακια.. Δε ξερω.. Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια;τι να κάνω;κριμα ειναι τωρα που τα βρηκαμε και πλεον μ αναζηταει(μ ακολουθει οπου παω!), να παμε παλι πισω ☹ ευχαριστω:)
 
Μπραβο, μια χαρα τα πατε με το φιλαρακι σου!:D
Οσο για το προβλημα με τις ελιες που εχεις στα χερια σου, καλο θα ειναι να προσπαθησεις να του αποσπασεις την προσοχη, οταν αρχιζει ν'ασχολειται με αυτες.
π.χ. Να του προσφερεις ενα παιχνιδι, η' να πλησιασεις το χερι σου (αυτο που τον κρατας) σ' ενα αντικειμενο, ωστε να ξεχαστει και να βρει αλλου ενδιαφερον. Νομιζω πως με αυτο τον τροπο σιγα σιγα, θα λυθει το προβλημα.
 
Εγω εχω παρομοιω προβλημα με τον Κικικι(Lovebird).Eνω πλεον ολα βαινουν καλως προσπαθει να μου κοψει κομματια κρεας. Δεν πιστευω οτι μου επιτιθεται αλλα δεν ξερω γιατι το κανει.Αλλα οταν το ξεκιναει αρχιζω και του κανω σκαλοπατακια με τα χερια μου ωστε να μην μπορει να το κανει.
 
αχ, ευχαριστω πολυ παιδια.. Και μενα φωτη ετσι κανει.. Ισως απλα του αρεσει η αισθηση. Θα δοκιμαζω τα σκαλοπατακια.. Ειχα σκεφτει το φαι αλλα μπορει να το παρει σαν ανταμοιβη οποτε.. Αντε μακαρι να σταματησει, γιατι ειναι και καλοκαιρι :) φιλια πολλα!
 
Καταρχήν χαιρομαι πολυ που εξοικειώθηκε ο Κόκο μαζι σου, μου αρεσουν πολυ τα ημερα Lovebird ειναι γλυκες!
Θα συμφωνήσω με τα παιδια, προσπάθησε να του αποσπάσεις την προσόχη με κατι αλλο π.χ ενα παιχνίδι(που ειδικα τα love ειναι πολυ παιχνιδιάρικα πουλακια, εγω ετσι κανω στον Πώλυ γιατι και εμενα μου πειράζει τις ελιες.
 
Αφου αυτο που θελει ειναι να καθεται πανω σου τοτε αυτο θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις ωστε να του μαθεις να μην το κανει η εστω να σταματαει αμεσως μολις του λες.
Την επομενη φορα που θα τον εχεις στο χερι σου και παει αν σε πειραξει (να μην φορας μονο μακρια μανικια και ετσι δεν μπορει να σε πιασει :D) πες του αυστηρα "Μη" χωρις να φωναξεις και αφησε τον στο τραπεζι η καπου να καθισει και φυγε απο το δωματιο χωρις να πεις αλλη κουβεντα. Σε 2 λεπτα ξαναγυρνα και κανε το ιδιο για οσες φορες χρειαστει. Να τον βαζεις να καθεται στο σημειο του χεριου που θελει να πειραζει. Αν η αντιδραση σου ειναι αμεση μετα τη δικη του θα συνδυασει οτι η δικη του κινηση το προκαλει ολο αυτο και θα την σταματησει συντομα πιστευω. Με τον καιρο αν καποια φορα ξεχαστει η θελει να σε πειραξει παιζοντας, και το κανει, ενα απλο "Μη" θα αρκει πιστευω για να τον σταματησεις. 🙂
 
νομιζω φοιβο οτι αυτο που λες ειναι σωστο απο τη μια γιατι θα ειναι μονιμο και δε θα χω το νου μου ολο μη με δαγκωσει.. Επειδη ομως δε δαγκωνει απλα(παλαιοτερα που δαγκωνε καποιεσ φορες πολυ δυνατα, απλα αδιαφορουσα και σταματησε)αλλα τις ελιες και φοβαμαι οτι ειναι επικινδυνο το να δοκιμασω αυτο που λες.. Απ την αλλη2-3 τσιμπιεσ ακομα δε φαινονται και τοσο τραγικες..σημερα παλι με δαγκωνε και εβαλα πετσετα απο τον καρπο μεχρι τον αγκωνα και ειδα οτι δυσαρεστηθηκε. Εφυγε πολυ γρηγορα και μετα που το ξαναφωναξα δεν ηρθε☹
 
νομιζω φοιβο οτι αυτο που λες ειναι σωστο απο τη μια γιατι θα ειναι μονιμο και δε θα χω το νου μου ολο μη με δαγκωσει.. Επειδη ομως δε δαγκωνει απλα(παλαιοτερα που δαγκωνε καποιεσ φορες πολυ δυνατα, απλα αδιαφορουσα και σταματησε)αλλα τις ελιες και φοβαμαι οτι ειναι επικινδυνο το να δοκιμασω αυτο που λες.. Απ την αλλη2-3 τσιμπιεσ ακομα δε φαινονται και τοσο τραγικες..σημερα παλι με δαγκωνε και εβαλα πετσετα απο τον καρπο μεχρι τον αγκωνα και ειδα οτι δυσαρεστηθηκε. Εφυγε πολυ γρηγορα και μετα που το ξαναφωναξα δεν ηρθε☹

Εαν το θεωρεις επικινδυνο και οτι μπορει να σου κανει τοση ζημια τοτε καλυτερα να μην το κανεις. Εσυ ξερεις καλυτερα επειδη δικο σου ειναι το χερι δικος σου και ο παπαγαλος. :D

Αν επειδη δυσαρεστηθηκε με την πετσετα δεν ηρθε επειδη δεν μπορουσε να σε δαγκωσει τοτε προβλημα του. Αυτος θα μπει στα δικα σου ορια και οχι εσυ στα δικα του. Εσυ του αφησες την επιλογη ετσι, να καθισει μαζι σου και να μην δαγκωσει αλλα δεν ηθελε, οποτε αστον να αποφασισει αυτος ποτε θα θελει. 😉
 
σημερα που ερχοταν πανω μου καθε φορα που πηγαινε να με δαγκωσει, του φυσουσα δυνατα το ραμφοσ και εδειχνε να ενοχλειται και σταματουσε. Κανα δυο φορεσ που με δαγκωσε τελικα τον πηρα με ενα μολυβι, τον αφησα καπου και εφυγα για λιγη ωραοπως ειπεσ φοιβο. Ελπιζω να πιασουν αυτα τα 2σε συνδυασμο
 
Back
Top