Φροντίδα Ο μικρός Τίτο έχει γίνει επιθετικός

Katerina_

PB Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
140
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Καιρό έχουμε να τα πούμε!

Λοιπόν ο Τίτος μου ειναι είναι περίπου 4 μηνών.. μας έχει μάθει όλους στο σπίτι κ τρώει απο το χέρι μας (απεξω απο το κλουβί) σήμερα τον ταϊσαμε κ με το χερι μέσα στο κλουβί 😛 το θέμα ειναι οτι εχει παρει πολυ αερα κ τσιμπάει.. Δλδ ψιλοφουσκώνει κ ρίχνει απότομα τις τσιμπιές του οσο γλυκα κ αν του μιλας.. στην αρχή δεν σε πονάει μετα ομως τις ρίχνει πιο δυνατα.. αν εχεις ηλιοσπορο στο χερι δεν σε τσιμπαει.. Τωρα δεν ξερω αν το κανει για παιχνιδι..
Ακουω γνωμη..
 
Ποτε το κανει; Οταν απλα βρεθει ενα χερι μπροστα του η οταν του ζητας να ανεβει στο χερι σου; Μολις του ζητησεις κατι που δεν θελει να κανει πεταει η δαγκωνει; Το κλουβι του σε ποια θεση το εχεις και οταν βγαινει απο το κλουβι που καθεται συνηθως, εννοω πηγαινει πανω απο τα κεφαλια σας η στους ωμους σας;
 
Ακομα δεν βγαινει απο το κλουβι..
οταν του μιλας.. ερχεται κοντα στο κλουβι, στην αρχη πλησιαζε το χερι σιγα σιγα κ ανοιγε το στομα του απαλα σαν να ηθελε να δοκιμασει... (το χερι απεξω παντα απο τα καγκελα) αλλα ηταν πολυ φιλικος.. ειναι σε ψιλο σημειο το κλουβι.. επισης ειναι αρκετα ζωηρος, καποιες φορες, σαν να θελει να του δωσεις σημασια..
 
Ακομα δεν βγαινει απο το κλουβι..
οταν του μιλας.. ερχεται κοντα στο κλουβι, στην αρχη πλησιαζε το χερι σιγα σιγα κ ανοιγε το στομα του απαλα σαν να ηθελε να δοκιμασει... (το χερι απεξω παντα απο τα καγκελα) αλλα ηταν πολυ φιλικος.. ειναι σε ψιλο σημειο το κλουβι.. επισης ειναι αρκετα ζωηρος, καποιες φορες, σαν να θελει να του δωσεις σημασια..

Mα αφου τον επιανες απο μωρο και τον ειχες και εξω απο το κλουβι τωρα γιατι δεν τον βγαζεις; 😕

Το οτι εχεις το κλουβι πανω απο τα κεφαλια σας ισως ειναι το προβλημα. Πρεπει να το εχεις πιο κατω απο το επιπεδο των ματιων σου.
 
Γιατι οταν εφυγαν οι γονεις του ηταν πολυ τρομαγμενος, κ εχω κ ενα Yorkshire ελευθερο στο σπιτι...
 
Γιατι οταν εφυγαν οι γονεις του ηταν πολυ τρομαγμενος, κ εχω κ ενα Yorkshire ελευθερο στο σπιτι...

Θα μπορουσες αν ηθελες να απομονωνεσαι σε ενα δωματιο μαζι του για λιγη ωρα για να παιζετε και να νιωθει προσοχη η να αφηνεις το σκυλι σε ενα αλλο δωματιο για 1 ωρα. Αυτο ηταν χειροτερο νομιζω, που τον αφησες μονο του, διοτι εσυ ησουν η υπολοιπη οικογενεια του μετα τους γονεις του αφου εσυ τον επιανες οταν ηταν μωρο και ασχοληθηκες μαζι του.

Εαν τον αφησεις εκει ψηλα που βρισκεται δε νομιζω να αλλαξει η επιθετικη συμπεριφορα.
 
Εγω θα σε συμβουλευα να κατεβασεις το κλουβι απο ψηλα και να προσπαθησεις να το εχεις αρκετες ωρες κοντα σου. Ειναι μωρουλι ακομα και θελει τη μαμα του η οποια εισαι εσυ τωρα!
 
Back
Top