Γενικά Ο μικρός Sky

Καλημέρα κουκλάκι είναι να σου ζήσει!
Είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό; Δεν φαίνεται βέβαια καλά στην φωτογραφία. Αν κάποια στιγμή μπορέσεις, βάλε μία κοντινή φωτογραφία του προσώπου να φαίνεται ο χαλινός της μύτης πάνω από το ράμφος.
Ό,τι κι αν είναι, είναι πανέμορφο φτου φτου :)
 
Σ'ευχαριστώ πολύ.
Βάση αυτών που διάβασα σε μία γερμανική σελίδα μου δείχνει ότι είναι αρσενικό.
Αν και για να πω την αλήθεια, θηλύκο μας το πουλήσανε.
Πάντως με την πρώτη ευκαιρία θα στείλω μία κοντινή φωτογραφία.
 
Σου είπαν αν είναι εγγλέζικο; Γιατί κάπως μεγαλούτσικο μου μοιάζει.
 
Αυτή την απάντηση θα μας την δώσει η κοπέλα μου. Δεν γνωρίζω.
Αχ,Μαρία μου είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να ρωτήσω,όμως διστάζω, φοβούμενος ότι θα γίνω κουραστικός.
Ααα και κάτι πιστεύω σημαντικό. Έχει δύο μέρες που φταρνίζεται πολύ συχνά,θα έλεγα.
Μη με ρωτήσεις για ρεύματα και κρύο. Οι συνθήκες στο σπίτι είναι άριστες (νομίζω).
 
Να κοιτάξεις κουτσουλιές αν είναι σφιχτές και επίσης μήπως κάθεται σε μάλλινα ρούχα ή σε σκονισμένες επιφάνειες αν πετάει ελεύθερο.
 
Εγώ δε ξέρω να σου πω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, εγγλέζικο ή κανονικό αλλά ξέρω ότι είναι πανέμορφο! Να το χαίρεσαι!
Έρχεται στο χέρι σας; Είναι εξοικειωμένο μαζί σας ή σας φοβάται; :)
 
Ευχαρίστω πολύ.
Στο χέρι έρχεται,όταν είναι στο κλουβί με πολύ άνεση, μα όταν είναι έξω με παααάρα πολύ υπομονή και όχι πάντα.
Με φοβάται όταν φοράω μαύρα.Ιδάλλως κάθε μέρα και καλύτερα.
 
sky1.webp sky2.webp
Καλημέρα κουκλάκι είναι να σου ζήσει!
Είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό; Δεν φαίνεται βέβαια καλά στην φωτογραφία. Αν κάποια στιγμή μπορέσεις, βάλε μία κοντινή φωτογραφία του προσώπου να φαίνεται ο χαλινός της μύτης πάνω από το ράμφος.
Ό,τι κι αν είναι, είναι πανέμορφο φτου φτου :)
 
Δεν φαίνεται καθαρά ☹ Είναι μωβ γιατί είναι νεαρό. Αν κοντά στα ρουθούνια ασπρίζει λιγάκι, είναι μάλλον θηλυκό.
 
Αγαπητή maria p.
Αυτή είναι η ποιο κοντινή που κατάφερα να αποκομοίσω.
Το πρόβλημα είναι,ότι δεν επιτρέπει η σελίδα σας πάνω από 400pixel και αυτο δυσκολεύει το έργο.
Δεν ξέρω τι καλύτερο μπορώ να κάνω.
 
Στην φωτογραφία, αριστερά είναι ένα νεαρό θηλυκό και δεξιά ένα νεαρό αρσενικό. Αν παρατηρήσεις καλά, το θηλυκό έχει ένα λευκό ανεπαίσθητο στεφάνι γύρω από τα ρουθούνια ενώ το αρσενικό έχει ενιαίο το μωβ χρώμα. Κατά την σεξουαλική ωριμότητα, το θηλυκό θα γίνει καφέ και το αρσενικό σκούρο μπλε. (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων αρσενικών που παραμένουν μωβ για πάντα). Σύγκρινέ το με το δικό σου και θα καταλάβεις. Διαφορετικά σε λίγους μήνες θα φανεί έτσι κι αλλιώς 2jbqnnq.webp
 
Δεν φαίνεται καθαρά ☹ Είναι μωβ γιατί είναι νεαρό. Αν κοντά στα ρουθούνια ασπρίζει λιγάκι, είναι μάλλον θηλυκό.
sky4.webp
Τώρα κάπως καλύτερα νομίζω.
Τι λες;
Το πάλεψα όσο μπορούσα.

Στην φωτογραφία, αριστερά είναι ένα νεαρό θηλυκό και δεξιά ένα νεαρό αρσενικό. Αν παρατηρήσεις καλά, το θηλυκό έχει ένα λευκό ανεπαίσθητο στεφάνι γύρω από τα ρουθούνια ενώ το αρσενικό έχει ενιαίο το μωβ χρώμα. Κατά την σεξουαλική ωριμότητα, το θηλυκό θα γίνει καφέ και το αρσενικό σκούρο μπλε. (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων αρσενικών που παραμένουν μωβ για πάντα). Σύγκρινέ το με το δικό σου και θα καταλάβεις. Διαφορετικά σε λίγους μήνες θα φανεί έτσι κι αλλιώς View attachment 27575
Πως μπορείς να κατεβάζεις τόσο μεγάλες φωτογραφίες;
 
Νομίζω κοριτσάκι είναι. Είναι μικρό το αρχείο απλά την έκανα full size.
 
Ναι! Κοριτσάκι είναι το γλυκό μου, ήδη έχει αρχίσει να καφετίζει αν προσέξεις!
Κούκλα είναι φτου φτου. Τα λατρεύω αυτά που έχουν κίτρινο στο κεφάλι!
Διάβασε περί διατροφής τα άρθρα, σουπιοκόκκαλο βλέπω έχεις, να έχεις πάντα ιδίως που είναι κορίτσι και μπορεί να κάνει αυγό και χωρίς ζευγάρωμα, να μην σου παρουσιάσει έλλειψη. Χόρτα καλά πλυμένα και στεγνά και βοτάνια φρέσκα και σε τσαγάκι.
 
Ναι! Κοριτσάκι είναι το γλυκό μου, ήδη έχει αρχίσει να καφετίζει αν προσέξεις!
Κούκλα είναι φτου φτου. Τα λατρεύω αυτά που έχουν κίτρινο στο κεφάλι!
Διάβασε περί διατροφής τα άρθρα, σουπιοκόκκαλο βλέπω έχεις, να έχεις πάντα ιδίως που είναι κορίτσι και μπορεί να κάνει αυγό και χωρίς ζευγάρωμα, να μην σου παρουσιάσει έλλειψη. Χόρτα καλά πλυμένα και στεγνά και βοτάνια φρέσκα και σε τσαγάκι.
Αααχ πολύ χάρηκα τώρα.
Ήθελα να είναι κορίτσι.
Όμως χόρτα, λαχανικά, φρούτα και νερό, ούτε να τα βλέπει δε θέλει.Χθες και σήμερα τσίμπισε λίγο φρέσκο βασιλικό.
 
Ναι ξεκίνησε με αυτά, ρίγανη, βασιλικό, δυόσμο, θυμάρι, μέντα, είναι μικρόφυλλα και τα δοκιμάζουν πιο εύκολα και μετά συνέχισε με σπανάκι, βλίτα, ό,τι βρίσκεις εκεί. Και φύλλα μπρόκολου μην ξεχνάς. Με τον καιρό θα σε περιμένει να δει τι έχει το μενού και θα δοκιμάζει τα πάντα.
 
Back
Top