Αναπαραγωγή Ο μούλος και τελετουργικά αναπαραγωγής

Bob+Fatme

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2018
Μηνύματα
78
Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για μούλους, μου μένει όμως μία απορία, για την οποία δεν μπορώ να βρω απάντηση.

Διαβάζω ότι ανάλογα με τα είδη από τα οποία διασταυρώθηκε, το πιο πιθανό είναι να μην μπορεί να αναπαραχθεί.

Αυτό όμως τι σημαίνει; Οτί θα εμπλακεί κανονικά στις τελετουργίες του ζευγαρώματος χωρίς όμως να μπορέσει να μεταφέρει γεννητικό υλικό ή δεν θα μπει στον κόπο καν;

Με τον όρο τελετουργίες ζευγαρώματος εννοώ αν είναι θυλικό να κάνει την φωλιά του, να κάνει το σκύψιμο σε άκουσμα αρσενικού καθώς και την ίδια την πράξη, να κάνει και αυγά (τα οποία θα είναι τζούφια βέβαια). Αν είναι αρσενικό θα τραγουδήσει όπως και να έχει. Θα το κυνηγήσει όμως το θυληκό, θα πραγματοποιήσει την πράξη; Θα υπερασπιστεί το θυλικό του σε σχέση με άλλο αρσενικό? Θα απειλήσει άλλα αρσενικά για να ζευγαρώσει;

Ή πέραν του τραγουδιού στο αρσενικό δε θα υπάρχει το παραμικρό ενδιαφερόν για ζευγάρωμα;

Ρωτάω αφενός γενικά και για να μάθω αλλά και γιατί έχουν γίνει ήδη δύο απόπειρες με δυο διαφορετικά θυληκά να ζευγαρώσει ο Μπομπ (η Φατμέ είναι η δεύτερη) και αυτός... Τίποτα! Επίσης, δεν ξέρουμε καν από πού κρατάει η σκούφια του, οπότε δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε θα έλεγα να είναι μούλος.

Και τώρα καθώς έγραφα αυτές τις γραμμές τον είδα για πρώτη φορά να κυνηγά τη Φατμέ, να την βάλει από κάτω... Εξεπλάγειν!

Η ερώτηση όμως παραμένει :)
 
Οτί θα εμπλακεί κανονικά στις τελετουργίες του ζευγαρώματος χωρίς όμως να μπορέσει να μεταφέρει γεννητικό υλικό ή δεν θα μπει στον κόπο καν;
Ναι.. σωστά!
Θα γίνουν όλα εκτός από την απαραίτητη γονιμοποίηση των αυγών.
Ζευγαρώνουν αλλά δεν έχουν δυνατότητα γονιμοποίησης..
Άμυνα και προστασία της φύσης σχεδόν σε όλους τους υβριδισμούς... κι όχι μόνο των πουλιών.
Θα υπερασπιστεί το θυλικό του σε σχέση με άλλο αρσενικό? Θα απειλήσει άλλα αρσενικά για να ζευγαρώσει;
Πολύ πιθανόν και να γίνει..
Απάντηση μπορούν όμως να δώσουν μόνο όσοι επιχείρησαν να χάσουν χρόνο και χρήμα με τέτοια ζευγαρώματα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα γίνουν όλα εκτός από την απαραίτητη γονιμοποίηση των αυγών.
Ζευγαρώνουν αλλά δεν έχουν δυνατότητα γονιμοποίησης..

Επιτέλους, μου λύθηκε η απορία, ευχαριστώ!
 
Back
Top