Γενικά Ο νέος μου Orange-winged amazon

Το πουλάκι σου είναι πανέμορφο, καλορίζικο. :) Δεν είναι βέβαια Blue fronted (Amazona aestiva) αλλά Orange Winged (Amazona amazonica). Απο που το πήρες και δεν ήξεραν ή ήξεραν και δεν σου το είπαν; Πετ σοπ? Πόσο αν επιτρέπεται;

Το κλουβί του φαίνεται ωραίο βάλε φώτο να το δούμε όλο.
 
Το πουλάκι σου είναι πανέμορφο, καλορίζικο. :) Δεν είναι βέβαια Blue fronted (Amazona aestiva) αλλά Orange Winged (Amazona amazonica). Απο που το πήρες και δεν ήξεραν ή ήξεραν και δεν σου το είπαν; Πετ σοπ? Πόσο αν επιτρέπεται;

Το κλουβί του φαίνεται ωραίο βάλε φώτο να το δούμε όλο.
Φοιβο αφου εχει μπλε χρωμα στο κεφαλι, πορτοκαλι κ μπλε εχει σε ενα φτερο μονο. Απο ιδιωτη το πηρα κ μου ειπε blue fronted κ δεν εχει σημασια αν εχει κιτρινο στο κεφαλι. (εν το μεταξυ κατω απο τα ματια του κατω απο το κιτρινο εχει λιγο πορτοκαλι)
[automerge]1584701182[/automerge]
Σας ευχαριστω ολους σας! Παρακαλω μια γνωμη σας. Τι ειδος ειναι;6,5 μηνων ειναι...

20200.webp
 
Υπέροχη η κλουβάρα του! Τυχερό πουλί!

Μιχάλη, το πουλί είναι orange winged δεν έχω και δεν χωράει η παραμικρή αμφιβολία. :) Δεν έχει σημασία όντως το κίτρινο στο κεφάλι αλλά δεν είναι blue fronted (ολόμαυρο ράμφος, κόκκινοι ώμοι, τυρκουάζ μέτωπο). Φαίνεται όντως για πολύ νεαρό πουλάκι κι αν μας βάλεις φωτο απο μπροστά να φαίνεται η στάση του ίσως μπορέσω να μαντέψω το φύλο.

Απο ποιον το πήρες;
 
Απο ιδιωτη το πηρα, τον ρωτησα απο που και ειπε απο καποιον εκτροφεα στα Καμινια. Το κλουδι το κληρονομισε απο ενα Αφρικανικο γκρι, οντως τυχερος.😀.7 μηνων μου ειπε πως ειναι... Δες φωτογραφια κ απαντησε,

3.jpg4.jpg

Θα μεγαλωσει κι αλλο;Φοιβο ειναι καλο ειδος παπαγαλου;θα μιλησει; Παντως ειναι πολυ ημερος!

Εχει δαχτυλιδι με αρ.D253 049 19V και HR2 με μικρα γραμματα. Τι μπορει να σημαινει;
 
Όχι, δεν θα μεγαλώσει άλλο. Φαίνεται όπως σου είπα νεαρό πουλί και μάλλον αρσενικό. Οι φώτο σου δεν είναι απο τη γωνία που θα ήθελα, δηλαδή ακριβώς απο το ύψος του στέρνου του αλλά να κάθεται σε πατήθρα και με τον κορμό του όρθιο. Τέλοσπάντων, δεν είναι και τόσο σημαντικό. Καλό είδος, τι εννοείς, γιατί να μην είναι; :) Σχετικά με την ομιλία ξεκίνα εντατικά τώρα καθώς οι αμαζόνες μαθαίνουν απο νωρίς. Αν κλείσει το παραθυράκι εκμάθησης στην μικρή ηλικία περίπου στο ένα έτος και δεν έχουν "μάθει να μαθαίνουν" μετά είναι αρκετά δυσκολότερο. Το είδος αυτό δεν είναι γνωστό για την εξαιρετική ομιλία του μερικά πουλιά όμως έχουν αρκετό ταλέντο. Τα πουλιά ξεσηκώνουν ευκολότερα τις λεπτές φωνές όπως τις παιδικές και τις γυναικείες, αν του μιλάς εσύ ίσως να έκανες τη φωνή σου λίγο λεπτότερη σε περίπτωση που είσαι πολύ μπάσος. :D

Τα στοιχεία του δαχτυλιδιού δεν μου λένε τίποτα και με παραπέμπουν σε εισαγωγή. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως ούτε χώρα προέλευσης ούτε χρονολογία γέννησης απο αυτά που μας έγραψες.
 
Καλημερα Φοιβο. Το πουλι ειναι αρσενικο. Ειχε τεστ DNA , ο προηγουμενος ιδιωτης το ειδε απο εκει που το αγορασε αλλα δε το πηρε γτ του ζηταγε εξτρα 80€. Εγω καποια στιγμη θα τον παω σε πτηνιατρο. Του μιλαω με ηρεμο τροπο κ γλυκο. Ασχολουμαι μαζι του.χθες τον ειχα στο δωματιο με μουσικη κι εγω ημουν αλλου και τον ακουγα που τραγουδαγε σφυριζοντας. Διαβασα στο ιντερνετ γι αυτο το ειδος και εγραφε για καλες δυνατοτητες ομιλιας κ αναπαραγωγης - μιμησης ηχων ανθρωπου. Εσυ που εχεις αμαζονες αυτο το ειδος το γνωριζεις;ξερεις καποιες πληροφοριες; Ευχαριστω
[automerge]1584768724[/automerge]
Οσο αφορα για το δαχτυλιδι κι εγω καταλαβα πως πρεπει να ειναι εισαγωσης γτ δεν γραφει GR. Το D με παραπεμπτει στην Γερμανια. Ειναι πολυ ημερος, μου ερχεται στο χερι. Δεν ειναι επιθετικος. Ισως ο εκτροφεας το πηρε απο το εξωτερικο το μεγαλωσε λιγο κ το εδωσε ημετο στον προηγουμενο ιδιωκτητη. Πληροφοριακα ο προηγουμενος τον ειχε στη πενα. Πολυ διατροφη, πελλετ , φρουτα, σπορια και το ειχε σε καλη κατασταση
[automerge]1584768957[/automerge]
Επισης στο δαχτυλιδι γραφει 19V. Εγω υποψιαζομαι το ετος γεννησης και τον τυπο δαχτυλιδιου η την ημερομηνια δαχτυλιδωσης. Αναγραφει σε κεφαλαια γραμματα με μικροτερο μεγεθος HR2...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχει δαχτυλιδι με αρ.D253 049 19V και HR2
Πιστεύω πως
HR: είναι η συντομογραφία της Κροατίας
19:
έτος γέννησης 2019
V
: δείχνει το μέγεθος του δαχτυλιδιού, στην περίπτωσή σου 11mm.
D253 : κωδικός εκτροφέα
049 : αύξων αριθμός πουλιού
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, Ιωαννη καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον. Νομιζω η περιγραφη που εκανες στο δαχτυλιδι πρεπει να ειναι η σωστη... Το HR2 αναγραφεται με κεφαλαια γραμματα με μικροτερη γραμνατοσειρα απο τα υπολοιπα στοιχεια. Απλα εγω ειδα το D και νομιζα πως ηταν απο Γερμανια.η αληθεια ειναι πως οταν ειδα το HR σκεφτηκα τη κροατια αλλα το διεθνες δεν ειναι CR?HR στη γλωσσα τους δεν ειναι;
[automerge]1584807610[/automerge]
Υπέροχο πουλί! Να το χαίρεσαι!
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα κι εσυ οτι επιθυμεις!
[automerge]1584807734[/automerge]
Να το χαιρεσαι Μιχαλη!
Σε ευχαριστω πολυ φιλε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιχάλη καλησπέρα, να το χαίρεσαι!
η αληθεια ειναι πως οταν ειδα το HR σκεφτηκα τη κροατια αλλα το διεθνες δεν ειναι CR?HR στη γλωσσα τους δεν ειναι;
δες το παρακάτω
Σε κάποιες σελίδες που κατάφερα να βρω είδα ότι σε περιστέρια χρησιμοποιούν το HR 22, είναι πιθανόν ο αριθμός μετά το HR να δείχνει το είδος του πουλιού.
 
Σε ευχαριστω πολυ! Πιθανον το 2 που γραφει μετα το HR ειναι ο κωδικος για παπαγαλους... Πες μου τη γνωμη σου αν ο παπαγαλος ειναι amazon orange winged. Αν ξερεις το ειδος και τι πληροφοριες εχεις. Το πουλι ειναι υγιεστατο,τρωει, εχει διαθεση, σφυριζει, προσαρμοζεται στο καινουργιο περιβαλλον. Ειναι πολυ ημερος...
 
πες μου τη γνωμη σου αν ο παπαγαλος ειναι amazon orange winged.
Πιστεύω πως σίγουρα είναι
2.webp

Τα παραπάνω σημεία είναι το σήμα κατατεθέν που τον χαρακτηρίζουν και τον ξεχωρίζουν από τον blue.
Αν είναι συνεργάσιμος βγάλε φωτογραφία με ανοιχτά τα φτερά και θα φανεί καλύτερα το πορτοκαλί σημείο στο μπροστινό άκρο του φτερού.
Τις πληροφορίες τις βρήκα στον παρακάτω ιστότοπο :
 
Πιστεύω πως σίγουρα είναι
View attachment 71092

Τα παραπάνω σημεία είναι το σήμα κατατεθέν που τον χαρακτηρίζουν και τον ξεχωρίζουν από τον blue.
Αν είναι συνεργάσιμος βγάλε φωτογραφία με ανοιχτά τα φτερά και θα φανεί καλύτερα το πορτοκαλί σημείο στο μπροστινό άκρο του φτερού.
Τις πληροφορίες τις βρήκα στον παρακάτω ιστότοπο :
Καλημερα, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Καταλαβαινω πως ειναι ενα καλο ειδος παπαγαλου οπου ευκολα μπορει να μαθει να μιλαει και πως θελει ασχολια μαζι του.ηδη του μιλαω ερχεται στο χερι μου και ανεβαινει στον ωμο μου. Εχει κανει καποια σφυριγματα.
 
Back
Top