Γενικά Ο νεος μας φιλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NP81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NP81

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
122
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα στους εορταζομενους... Εδω και μια βδομαδα προστεθηκε στην παρεα μας ενα καινουργιο αρσενικο καναρινι.. Σας τον παρουσιαζω λοιπον...

rsz_1rsz_20170423_174628.webp rsz_1rsz_20170423_174628.webprsz_1rsz_20170423_174920.webp rsz_1rsz_20170423_174926.webp

Απο χθες εχει ξεκινησει και κελαηδαει αλλα ειναι λιγο φοβητσιαρης..Απο τροφη του εχω της manitoba γιατι απο αυτον που το πηρα του ειχε χυμα... Τρελαινεται για μπανιο και του αρεσει πολυ το καροτο...

Ααα επισης μου ειπε οτι ειναι απο ζευγαρωμα που ειχε κανει περυσι...
 
Κουκλί είναι! Να σου ζήσει!
Την πατήθρα που είναι πάνω, λίγο πιο μέσα να την βάλεις για να μη φθείρεται η ουρίτσα του.
Κρατάς καραντίνα έτσι; Μακρυά απο τα άλλα δυο για ένα μήνα τουλάχιστον.
:):D
 
ναι μολις την διωρθωσα, αλλα ηταν ειδη φθαρμενη γιατι ηταν μικρο το κλουβι που τον ειχε.. Πρεπει να κανω κατι η θα φτιαξει;
 
Κοίτα, αν δεν είναι σπασμένα τα φτερά, θα βελτιωθεί, ειδικά αν του βάζεις μπανιέρα. Αν έχει σπάσει κάποιο φτερό, αυτό θα αντικατασταθεί στην πτερόρροια, εκτός κι αν το τραβήξεις και το βγάλεις, οπότε θα ξεμυτίσει του οποίου η ανάπτυξη θα έχει ολοκληρωθεί σε περίπου 3 εβδομάδες.
Γενικά τα κλαράκια βάλε τα στα άκρα του κλουβιού, σε απόσταση τέτοια από τα κάγκελα ώστε να μην ακουμπά η ουρά του σε αυτά. Και βάλε το πολύ 2, όχι παραπάνω, ώστε να έχει χώρο να πετάει ή έστω να ανοίγει τα φτερά του.
Να τον χαίρεσαι!
 
Πολύ ιδιαίτερο καναρινάκι, μου αρέσει φτου φτου να σου ζήσει καλότυχο να είναι! 🙂
 
Κουκλι! Και πολύ περιποημένο το έχεις! Μπράβο σου! Να σου ζήσει!
 
Back
Top