Ο νεος χωρος διαμονης των πουλιων μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serinia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serinia

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
198
Πόλη
Αθήνα
Θελω να μοιραστω μαζι σας την ιδιοκατασκευη που εκανα απο Dexion. Με λιγη καλη θεληση, με την βοηθεια ιδεων απο εδω και με την ευγενεια του Αλεξανδρου (Προσοψεις και συρταρια) καταφερα να δημιουργησω ενα καλο και ανετο χωρο για τα καναρινια μου.
Υλικα:
Ραφια Dexion
4 καθετες κολονες 1,80 cm, 5 ραφια 122 επι 40, γωνιες - βιδες και κατασκευη για ροδες, τιμη 70 ευρω.
Κουνελοσυρμα 1,50 επι 4 μετρα τιμη 35 ευρω.
Προσοψεις και συρταρια (τιμες ξερετε).

Δημιουργησα λοιπον μια τριορωφη κατασκευη στην οποια τοποθετησα ροδες για ευκολη μεταφορα. Ο καθε οροφος εχει συνολικο μεγεθος 122-40-48 cm. Μπορει να χωριστει σε τρια διαμερισματα διαστασεων 40-40-48 cm η δυο διαμερισματα διαστασεων 81-40-48 cm και 40-40-48 cm η ενα μονοκομματο διαμερισμα διαστασεων 122-40-48 cm.Ιδεες πηρα απο αλλους χρηστες του PB . Να ευχαριστησω στο σημειο αυτο τους χρηστες Ακη - glafkos , Σταματη - smokie , Γιαννη - Boot για τις ιδεες τους και τις φωτογραφιες τους απο τις κατασκευες τους. Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω στον Αλεξανδρο για τις προσοψεις και τα συρταρια. Μερικες φωτο απο την κατασκευη παρακατω.
 

Συνημμένα

  • A1.webp
    A1.webp
    41,7 KB · Προβολές: 473
  • A2.webp
    A2.webp
    27,4 KB · Προβολές: 366
  • A3.webp
    A3.webp
    30,9 KB · Προβολές: 349
  • A4.webp
    A4.webp
    30,3 KB · Προβολές: 344
  • A5.webp
    A5.webp
    29,4 KB · Προβολές: 374
Μερος Β'

Παραθετω μερικες φωτος απο διαφορα σημεια της κατασκευης μου, για παρατηρησεις.
 

Συνημμένα

  • B1.webp
    B1.webp
    31,9 KB · Προβολές: 249
  • B2.webp
    B2.webp
    32,5 KB · Προβολές: 193
  • B3.webp
    B3.webp
    24 KB · Προβολές: 227
  • B4.webp
    B4.webp
    26,6 KB · Προβολές: 181
  • B5.webp
    B5.webp
    26,5 KB · Προβολές: 177
Μερος Γ'

Εδω μερικες απο τις λεπτομερεις απο τα διαφορα σημεια της κατασκευης μου.
 

Συνημμένα

  • C1.webp
    C1.webp
    22,5 KB · Προβολές: 190
  • C2.webp
    C2.webp
    31,6 KB · Προβολές: 216
  • C3.webp
    C3.webp
    26,3 KB · Προβολές: 196
  • C4.webp
    C4.webp
    27 KB · Προβολές: 157
  • C5.webp
    C5.webp
    18 KB · Προβολές: 159
Ειναι πολυ ομορφη και προσεγμενη η κατασκευη σου Καιτη! Θερμα συγχαρητηρια! Ευχομαι να το χαρεις κι εσυ και τα πουλακια σου! :D
 
Καίτη συγχαρητήρια και από εμένα!

Είχες βοήθεια και από άλλα μέλη της οικογένειας ή μονη σου έφτιαξες αυτη την υπέροχη κατασκευή;

Σε τι χώρο θα μπεί, εσωτερικό ή εξωτερικό;

Ευχομαι να βολέψει και εσενα και τα πουλάκια και αν διαπιστώσεις στο μέλλον κάτι που σε δυσκόλεψε ή σε προβλημάτισε, να επανέλθεις για να βοηθήσεις και τους επόμενους που θα θέλουν να δημιουργήσουν κάτι παρόμοιο.
 
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Ολους.
Tζωρτζίνα μονη μου εφτιαξα ολη την κατασκευη αλλα εκανα πανω απο ενα μηνα να την φτιαξω και λογω χρονου και λογο απειριας σε κατι παρομοιο. Εβαλα τον αδερφο μου να παραγγειλει απο τον Αλεξανδρο τις προσοψεις και τα συρταρια.
Η κατασκευη αυτη θα μπει σε ενα δωματιο αποθηκη που εχω στο διαμερισμα μου διαστασεων 2,50 επι 2,00 . Εχω διαμορφωσει τον χωρο μονο για τα πουλια μου καλη μου και χαιρομαι γι ' αυτο. Εχω εξαερισμο, παραθυρο αλλα και τεχνητο φωτισμο.
 
Μπραβο και πάλι! Εισαι χρυσοχέρα! Σπάνιο φαινόμενο για γυναίκα να ασχολείται και μάλιστα με τόση επιτυχία στις κατασκευές!

Περιμένουμε να την δούμε και γεμάτη με υγιή πουλάκια!
 
Τελεια κατασκευη! 🙂Συγχαρητηρια Καιτη! Ευχομαι να ειναι παντα γεματη με υγιη πουλια!:D
 
καιτη συνχαριτηρια

παρα πολυ καλη κατασκευη με την καθε λεπτομερια επισης μου αρεσαν τα συρταρια πολυ τελια και λητουργικα ευχωμαι καλη επιτυχια στα ζευγαρια σου με πολους απογονους ΓΙΑΝΝΗΣ
 
πολυ καλη κατασκευη καιτη! συγχαρητηρια. σου ευχομαι να ειναι παντα γεματη και με υγιη πουλια!
 
μπραβο Καιτη ειναι παρα πολυ ωραια η κλουβα! Η αγαπη σου για τα πουλακια σε εκανε να κανεις μεχρι και αντρικες δουλειες(και πολυ καλα). Και παλυ μπραβο!
 
καιτη αξιζεις χιλια μπραβο! Η κατασκευη σου ειναι πολυ ωραια αντε να σπανε τα καστρα και στην μικρη κοινωνια του PB:)

περιμενουμε στην πορεια να μας πεις πως σου φαινεται και απο θεμα καθαρισμου αν και η μεταλλικη κατασκευη ειναι οτι καλυτερο για ευκολια στον τομεα αυτο!

*αντε ακομη μια πολυ καλη κατασκευη με ντεξιον, μηπως πεισω ενα φιλαρακι πατριωτη μου μελος και φιλο μας να προχωρησει σε αυτη τη λυση😉

*καιτη βγαλε και καμμια φωτο λιγο πιο φωτεινη γιατι η κλουβα ειναι πολυ ομορφη και την αδικει λιγο η φωτογραγραφηση!
 
Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου πραγματικά φτιαγμένη με αγάπη!
 
Εβαλα τον αδερφο μου να παραγγειλει απο τον Αλεξανδρο τις προσοψεις και τα συρταρια.
ΑYTO, σίγουρα δεν το έγραψες:cool14:... Ανάποδα;!
Tζωρτζίνα μονη μου εφτιαξα ολη την κατασκευη αλλα εκανα πανω απο ενα μηνα να την φτιαξω και λογω χρονου και λογο απειριας σε κατι παρομοιο..
Μπράβο σου, Καίτη.
Για το μεράκι & την αγάπη.
Οι παραπάνω δηλώσεις σου θα μπορούσαν να αποτελέσουν
λόγους προτάσως. Γάμου!
(εάν είσαι... Ελεύθερη!)
Για πολλούς από δω μέσα!
Άσε που σε πολλά φόρουμ,τελευταία γράφοντε μυνήματα του στυλ:
" Η γυναίκα μου με πρήζει για το τάδε, εν σχέση με τα πουλιά.
Τι μου προτείνετε να κάνω;!".:D
 
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.
Χαρη ο αδερφος μου ηταν αυτος που μου ξεκινησε το χομπυ με τα πουλια και τωρα την εχει κανει με ελαφρα πηδηματακια που λεμε. Μενω μονη μου πολλα χρονια και εχω παρεουλα μου πολλα πουλια. Θελω να ασχοληθω πιο σοβαρα με το θεμα αναπαραγωγη. Οσο απο βοηθεια, τι να πω. Ουτε μια βιδα.Βρε ελα να τελειωσουμε την κατασκευη, του ελεγα εγω .Ασε ρε Καιτακι, την ορεξη σου εχω; Μου απαντουσε. Και επειδη δεν ηθελα να χρονισει, σιγα σιγα την εκανα μονη μου. Τα χερια μου δε, ειναι σακατεμενα αλλα δεν με χαλαει καθολου.
Βοηθηθηκα πολυ απο το PB και απο πολλους που ειχα δει κατασκευες τους. Ειμαι περηφανη γι αυτο και χαιρομαι που σας αρεσε.
 
Άργησες εσύ βιάστηκα και γω! Παντρεύτικα πριν 3 μήνες... Πάρα πάρα πολύ καλή κατασκέυη!
 
Back
Top