Αναπαραγωγή Ο νεοσσος βγηκε απο τη φωλια

apoelultras

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
76
Πόλη
Λεμεσός
Παιδια γεια σας, σημερα ο πρωτος μ νεοσσος 19 ημερων βγηκε απο τη φωλια...η καναρα ομως ψαχνει το μικρο στη φωλια και κελαηδα ανησηχα... Μαλλων δεν ειδε το μικρο π νρισκεται στον πατο του κλουβιου... Ανυσηχο μηπως το μικρο δεν ταιστη και επισης μη μου παιθανει
 
Γιατί ανησυχείς; Ο αρσενικός που είναι;
 
Τον εχω βγαλει γιατι μου ειχε ψοφησει ενα μικρο γιαατι το τσιμπολογουσε... Μου τ ειχε κανει 2 φορες γιαυτο θεωφησα πιο σωστο να τον αφερεσω

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η καναρα χωρισ μικρα η αυγα στη δολια εξακολουθει να καθεται μεσα
 
Και το βλέπει το μικρό και δεν ανησυχεί γι αυτό.
Να μη σου πω πως η ίδια το "έσπρωξε" να βγει έξω από τη φωλιά.
Κατά πάσα πιθανότητα ετοιμάζεται για την επόμενη γέννα..
Θα την αφήσεις να κλωσήσει τα αυγά;
 
μαλλων δεν ειδε το μικρο π νρισκεται στον πατο του κλουβιου... Ανυσηχο μηπως το μικρο δεν ταιστη και επισης μη μου παιθανει
Το έχει δει και θα το ταίσει μην αγχώνεσαι. Και το μικρό θα φωνάξει και θα ζητήσει φαγητό, έχει το ένστικτο της επιβίωσης... Δεν είναι όσο χαζά πιστεύεις. 😛

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η καναρα χωρισ μικρα η αυγα στη δολια εξακολουθει να καθεται μεσα
Τώρα κάθεται μέσα γιατί ετοιμάζεται να κάνει εκ νέου αυγά..
 
@misalouris
Δεν θα παω σε δευτερη γεννα το πιο πιθανων...

Πρεπει να κανω καατι συγκεκριμενο για ν μην καθησει σε επομενη γεννα;
 
Πρεπει να κανω καατι συγκεκριμενο για ν μην καθησει σε επομενη γεννα;
Την αφήνεις να γεννήσει τα άσπορα αυγά της, όταν δεις το 2ο αυγό χορηγείς ασβέστιο στο νερό για λίγες μέρες, μόλις κάνει 4-5 αυγά τα πετάς και βάζεις ένα ψεύτικο, την αφήνεις να το κλωσήσει για 10 μέρες και μετά καλό καλοκαίρι!
 
μαλλων δεν ειδε το μικρο π νρισκεται στον πατο του κλουβιου...
το ξέρει και το παραξέρει! συνήθως αυτες τα πετανε έξω οταν το πουλάκι θα βγει απο το αυγο και θα ειναι νεκρο για να μην εμποδίζει τα αλλα αυγα και για να μην βρομαει ο τοπος ελπίζω τα αλλα αυγα να μην ειναι νεκρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Χριστίνα μου το θέμα είναι από το 2016, παλιό δλδ κι επιπρόσθετα διάβαζε πιο προσεκτικά τι γράφεται... λέει ας πούμε ότι το πουλάκι είναι ήδη 19 ημερών και βγήκε από τη φωλιά, και όχι ότι είναι μόλις γεννημένο ή νεκρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top