Αναπαραγωγή Ο νεοσσός κουτσουλαει την δεύτερη φωλια

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Ο νεοσσός βγεικε απο χτες στο κλαράκι, παει συνήθως στην δεύτερη φωλία και οπός κάθετε στην άκρη της την κουτσουλαει, έχει ενα αυγουλακι μεσά. Τι μπορω να κάνω;
 
Στις κλασσικες περιπτωσεις βαζεις το χωρισμα στη ζευγαρωστρα, η μαμα στην καινουργια φωλιακαι ο μπαμπας με τα μικρα στην αλλη. Ετσι αποφευγεις το λερωμα των νεων αυγων,ή ακομα και το σπασιμο. Εχεις αυτη τη δυνατοτητα. Αν το αυγο λερωθει και δεν το εχεις αντικαταστησει με ψευτικο, μπορει να αποβει μοιραιο αν ειναι ενσπορο.
 
Στις κλασσικες περιπτωσεις βαζεις το χωρισμα στη ζευγαρωστρα, η μαμα στην καινουργια φωλιακαι ο μπαμπας με τα μικρα στην αλλη. Ετσι αποφευγεις το λερωμα των νεων αυγων,ή ακομα και το σπασιμο. Εχεις αυτη τη δυνατοτητα. Αν το αυγο λερωθει και δεν το εχεις αντικαταστησει με ψευτικο, μπορει να αποβει μοιραιο αν ειναι ενσπορο.
Έχω βάλει ψεύτικο αυγό, να τον βάλω με το αρσενικο; δεν έχω δει να τον ταιζει (δεν είναι δικο του πουλάκι, είναι απο άλλο πατερα). Σήμερα εγώ τον τάισα περισότερο, απο χτες δεν ασχολουντε και πολυ
 
Φτου... Δηλαδη δεν τον ταιζει ποτε ο "μπαμπας"; Και παλι πιστευω πρεπει να τα χωρισεις, θα θελει να παει στην καινουργια φωλια αλλιως... Εκτος και αν το διωξει η καναρα.. Περιμενε να σου πει καποιος που γνωριζει..
 
Φτου... Δηλαδη δεν τον ταιζει ποτε ο "μπαμπας"; Και παλι πιστευω πρεπει να τα χωρισεις, θα θελει να παει στην καινουργια φωλια αλλιως... Εκτος και αν το διωξει η καναρα.. Περιμενε να σου πει καποιος που γνωριζει..
Ο νεος αρσενικός απο την μέρα που τον έβαλα μέσα δεν έχει κανει τίποτα απολύτως στο μικρο (ουτε Κάκο άλλα ουτε καλό) Η μάνα τον διώχνει αλλα ο μπομπιρας ξαναπάει (ακόμα δεν κάθετε μέσα διαρκώς η μάνα, και έτσι βρίσκει την ευκαιρια)
 
Στην ιδια φωλια ξαναγεννησε η καναρα; Προφανως ψαχνει αγαπη και προδερμ, γι αυτο παει στη φωλια. Δεν δοκιμαζεις να βαλεις αλλη μια φωλια εστω εσωτερικη, ωστε να κουρνιαζει αμα θελει;
 
Του έχω αλλη φωλιτσα μέσα, μόλις πεινασει βγενει και παει προς την αλλη φωλιτσα. Το ταιζω απο της πρωτες μέρες, έχουμε εμπιστοσυνη, πλεον δεν το ταιζουν αρκετα και ερχετε σε εμένα, αμα πάω να ανοιξω την πόρτα πετάει στο χερι μου και μου κανει τα σχετικα για μαμ. Μήπως τα κανει αυτά επιδη δεν το ταιζει αρκέτα και ψαχνετε μεσά στο κλουβακι απο δω και κι;
 
Γιάννη εγώ στη θέση σου (ναι το παραδέχομαι) θα τον αναλαμβανα εγώ. Μια φορά το έχω κάνει και η σχέση που έχω με το πουλάκι είναι μοναδική! Αν έχεις το χρόνο, τη διάθεση και την πολυτέλεια να το κάνεις καντο! 😉 και άσε το ζευγαράκι να κάνει ήσυχο τη δεύτερη γέννα.
 
Γιάννη εγώ στη θέση σου (ναι το παραδέχομαι) θα τον αναλαμβανα εγώ. Μια φορά το έχω κάνει και η σχέση που έχω με το πουλάκι είναι μοναδική! Αν έχεις το χρόνο, τη διάθεση και την πολυτέλεια να το κάνεις καντο! 😉 και άσε το ζευγαράκι να κάνει ήσυχο τη δεύτερη γέννα.
... Τους χωρισα, θα ήθελα να ρωτησω μέχρι ποτε τρώει ο μικρός αυτή την αυγοκρεμα που του δεινω; Ποτε παει στα σπορακια;
 
Την τρωει οσο την θελει... Τον εβαλες μονο του;

Επιβαλλονται μαλακες τροφες, αυγο μηλο 100% για να τρεφεται, και μετα πρεπει εσυ να παρατηρησεις ΑΝ μπορει να σπαει σπορακια, να τα σπαει ομως οχι απλα να παιζει..
 
Την τρωει οσο την θελει... Τον εβαλες μονο του;

Επιβαλλονται μαλακες τροφες, αυγο μηλο 100% για να τρεφεται, και μετα πρεπει εσυ να παρατηρησεις ΑΝ μπορει να σπαει σπορακια, να τα σπαει ομως οχι απλα να παιζει..
Ναι μοναχουλης, χαλάρωσε και η καναρα. Ευχαριστώ
 
Παρατηρηση και υπομονη... Και εφοσον του δινεις εσυ φαγακι, προσπαθησε να αραιωσεις τη συχνοτητα... Μολις το κοψει λορδα θα αναζητησει φαγακι και μονος του.
 
Να υποθέσω πως το αντιμετωπίζεις... κάτι σα να έκανες "έγκλημα";
Όχι ακριβώς αλλά σίγουρα είναι ένα ρίσκο... Βέβαια να την πω την αμαρτία μυ αν μπορούσα όλα μου τα πουλάκια έτσι θα τα μεγάλωνα.. 😉
 
Όχι ακριβώς αλλά σίγουρα είναι ένα ρίσκο... Βέβαια να την πω την αμαρτία μυ αν μπορούσα όλα μου τα πουλάκια έτσι θα τα μεγάλωνα.. 😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
μπραβο ρε φιλε τελειο μακαρι να ειχα και εγω ενα καναρινακι να μου ερχεται στο χερι και παλι μπραβο
 
Back
Top