Ασθένειες Ο παπαγάλος μου Μονκ χάνει πούπουλα

Ariadni2000

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2021
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και δύο μέρες έχω παρατηρήσει πως στον πάτο του κλουβιού του παπαγάλου μου υπάρχουν πολλά πούπουλα (όχι φτερά) .Είναι φυσιολογικό ?(μιλάω για παπαγάλο Μονκ) Ευχαριστώ πολύ !
 
Τι σχέση έχει ( απλά ρωτάω )
Γιατί τα μικρά όταν φτάνουν σε ηλικία κάποιων Μηνών περνάνε την πρώτη τους πτερόρροια.
Πέρυσι πότε πέρασε πτερόρροια ?
 
Ανέβασε φωτογραφίες του πουλιού και του κλουβιού.
Αν θες γράψε τι περιλαμβάνει η διατροφή του και αν κοιμάται και ξυπνάει ακολουθώντας την Ανατολή - Δύση.
Υπάρχει περίπτωση να έγιναν αλλαγές στον χώρο ή στο κλουβί που να το στρέσαραν ?
 
Η τροφή είναι της μανιτομπα
[automerge]1617104516[/automerge]
ξυπνάει ακολουθώντας την Ανατολή - Δύση.
Κοιμάται και ξυπνάει κανονικά
Υπάρχει περίπτωση να έγιναν αλλαγές στον χώρο ή στο κλουβί που να το στρέσαραν ?
Το κλουβί του μαγαζιού ήταν πολύ μικρό όταν τον πήρα τον έβαλα σε μεγαλύτερο κλουβι . Τρώει και πίνει νερό κανονικά και δεν υπάρχουν αλλαγές στην συμπεριφορά του
 
Η θέρμανση στα σπίτια μας είναι ο κυριότερος παράγοντας που βάζουν τα πουλιά σε πτερόροια αυτή την περίοδο. Ειδικά αν το πουλάκι βρίσκεται κοντά σε καλοριφέρ ή σε σημείο του σπιτιού που χτυπάει έντονα ο ήλιος και ζεσταίνεται αρκετά είναι απόλυτα φυσιολογικό να ρίχνει φτερά. Πολλοί παπαγάλοι πέρασαν ή περνούν μια μικρότερης διάρκειας πτερόροια αυτούς τους μήνες (Ιανουάριο-Μάρτιο).
 
Back
Top