Ασθένειες Ο παπαγάλος μου έσπασε το ράμφος του και δεν ξέρω τι ράτσα είναι

ignatios

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2020
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Το έσπασε και δεν ξερω πως. Έτσι το πήρα. Επίσης δεν μου είπαν στο μαγαζι τι ράτσα είναι.
 

Συνημμένα

  • 01-39291.webp
    01-39291.webp
    63,9 KB · Προβολές: 9
  • 02-39291.webp
    02-39291.webp
    46,7 KB · Προβολές: 9
  • 03-39291.webp
    03-39291.webp
    53,9 KB · Προβολές: 9
Όπως και να έχει κούκλος είναι, ίσως είναι κ τυχερό που έπεσε σε σένα, πιστευω θα το φροντίζεις όπως πρεπει
[automerge]1596188218[/automerge]
Τι τιμή το πήρες; στο δακτυλίδι αναγράφει κάποια νούμερα, ένα εκ των οποίων είναι και η χρονολογία γέννησης του
 
To είδος του παπαγάλου σου λέγεται Jardine's parrot. Δεν είναι και το πιο συνηθισμένο είδος σε πετ σοπς. Είναι γενικά ήσυχα πουλιά και καλά κατοικίδια. Δείχνει να χρειάζεται γιατρό το πουλάκι https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ δεν βλέπω και τα ρουθούνια του, δείχνουν βουλωμένα.

Πόσο το πήρες?
 
@takis1964 δε βγάζω άκρη αλλά μάλλον γράφει /8G8C G O S 0001 m /
 

Συνημμένα

  • CC.webp
    CC.webp
    10,8 KB · Προβολές: 1
  • E9.webp
    E9.webp
    11,9 KB · Προβολές: 1
  • 3B.webp
    3B.webp
    18,3 KB · Προβολές: 1
  • F4.webp
    F4.webp
    11,5 KB · Προβολές: 1
@ignatios Αυτό που βλέπεις για m είναι 3 γραμμένο στο πλάι. Στο πλάι συνήθως αναγράφεται η χρονολογία γέννησης αλλά έχει 2 ψηφία. Εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη, ας περιμένουμε κάποιον άλλον.
 
αλλά μάλλον έμπλεξα!

Έμπλεξες με ποιον τρόπο; Είναι ήμερο το πουλάκι? Χρειάζεσαι σωστό κλουβί νομίζω. Αυτό που μισοφαίνεται είναι ακατάλληλο για το είδος του πουλιού.
 
Η φωτο δεν εχει καλη αναλυση οποτε δεν φαινεται καλα
ειχες ποτε παπαγαλο η μονο καναρινια?
θελουν τον χρονο τους και αν ειναι αγριος θελει και υπομονη που πιστευω δεν θα την εχεις
Θα χρειαστει να διαβασεις καποια αρθρα του φορουμ ωστε ακολουθωντας τις υποδείξεις, να βελτιωσεις την κατασταση!
 
Ωραία, ελπίζω το προηγούμενο να βρει την φροντίδα που του αξίζει, γιατί η ζωή στα πετ είναι δυσκολη 😞
[automerge]1596236688[/automerge]
Αν το κλουβι είναι το δικό σου, θέλει ξύλινες ποιο χοντρες πατηθρες και ποτίστρα ανοικτού τύπου γιατί αυτή είναι για μικρά πουλακια! Επίσης βάλε κ κανα παιχνίδι μέσα να περνά η ώρα του
 
@ignatios Με πιο σκεπτικό τα αγοράζεις; Εννοώ τι περιμένεις απο αυτά? Θέλεις έναν παπαγάλο για παρέα, να γίνει ήμερος να το χαϊδεύεις, τι έχεις στο μυαλό σου?

Δυο φιλικές συμβουλές, η ταίστρα και η πατήθρα που φαίνονται στη φώτο είναι πενταβρώμικες. Βγάλτα, μουλιασέ τα και πλύνε τα με ζεστό νερό και υγρό πιάτων και ξέπλυνέ τα καλά. Έτσι αρρωσταίνουν τα πουλιά, απο τη βρωμιά. Το κλουβί τι μέγεθος έχει? Τι τροφή πήρες?

Κρίμα για το άλλο πουλί, χρειαζόταν άμεσα βοήθεια.
 
@Φοίβος ήθελα να αλλάξω τα καμάρια γιατι ηανταλλαγή εκανα δεν αγόρασα αυτές οι ταιστρες ηταν του μαγαζιού εγω του πήρα καινούργιες. Το κλουβί ειναι για παπαγάλους 80χ60χ60 η τροφή παπαγάλους. Αυτός ειναι κονουρα μου είπε.
 
Back
Top