Διατροφή Ο παπαγάλος μου βάζει τα πέλετς στο νερό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mirto
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχω ακούσει ότι το κάνουν κι άλλα πουλάκια. Απομάκρυνε καταρχάς την ταϊστρα από την ποτίστρα ή αντίστροφα.
Σπάσε και κανένα μπροστά του να δει πόσο τραγανά και μιαμ είναι έτσι.
 
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό πέρα απο το να αλλάζεις το νερό του λίγο συχνότερα. Δοκίμασε επίσης να βάλεις τροφή και νερό όσο πιο μακριά γίνεται το ένα απο το άλλο μέσα στο κλουβί μήπως βαρεθεί να τα κουβαλάει. Ίσως στο πιο μεγάλο κλουβί να μην το κάνει. Το ότι είναι μικρός και το ράμφος του πιο μαλακό ακόμη απο ενός ενηλίκου παίζει το ρόλο του και τον βοηθάει να τα μαλακώνει στο νερό.
 
Εγω στην αρχή της τα εσπαγα λιγο με τον πατο ενος ποτηριού ή της τα σερβιρα ήδη βρεγμένα με λίγες σταγόνες φυσικό χυμό ή ζωμό λαχανικού (βέβαια βρεγμένα δεν τα άφηνα όλη μέρα που αφηνω τα ξερά γιατί χαλάνε). Τωρα τα τρώει ολόκληρα ξερά απλά καμια φορα εκτοξευονται και στο νερό του μπάνιου της. Επίσης επειδή βρωμιζε το νερό πολλές φορες την ημερα της εχω ποτιστρα με σωλήνα (με ή χωρίς μπίλια) που μένει καθαρό και το αλλαζω καθε 1-2 μέρες μόνο.
 
Εγω στην αρχή της τα εσπαγα λιγο με τον πατο ενος ποτηριού ή της τα σερβιρα ήδη βρεγμένα με λίγες σταγόνες φυσικό χυμό ή ζωμό λαχανικού (βέβαια βρεγμένα δεν τα άφηνα όλη μέρα που αφηνω τα ξερά γιατί χαλάνε). Τωρα τα τρώει ολόκληρα ξερά απλά καμια φορα εκτοξευονται και στο νερό του μπάνιου της. Επίσης επειδή βρωμιζε το νερό πολλές φορες την ημερα της εχω ποτιστρα με σωλήνα (με ή χωρίς μπίλια) που μένει καθαρό και το αλλαζω καθε 1-2 μέρες μόνο.
Καλή ιδέα, μπορεί να λειτουργήσει και για ενήλικο παπαγαλάκι? Δεν της έχω προσφέρει φαγητό σε υγρή/γελώδη υφή, αλλά γιατί όχι? 'Ο,τι χρειάζεται για να φάει αυτά που πρέπει. :Ρ
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: myr
Στάνταρ μίγμα σπόρων, νομίζω ήταν μάρκα prestige, αυτές τις λιχουριές-μπαστούνι της vitakraft και όσο κεχρί μπορεί να αντέξει χωρίς να εκραγεί. Δεν τρώει καθόλου λαχανικά και φρούτα, αν και προσπάθησε να φάει μαϊντανό εχθές, ο οποίος την τρόμαξε για κάποιο λόγο(!), δεν την έχω δει τόσο πανικόβλητη, ακόμα κι όταν μπήκε από το παράθυρο... Της βάζω ξηρή τροφή ανακατεμένη με σπόρους, αλλά επιλέγει μόνο τους σπόρους και αγνοεί τα μπιλάκια. Τώρα της έφτιαξα μια πάστα από την ξηρά τροφή με κολλημένους σπόρους και κάτι πρέπει να έφαγε. Υποθέτω δεν καταλαβαίνει ακόμα ότι δεν χρειάζεται να σπάσει τσόφλι για να φάει.
 
αυτές τις λιχουριές-μπαστούνι της vitakraft
Αυτές δεν χρησιμεύουν σε κάτι οπότε αφού τρωει μίλετ, καλύτερα να χρησιμοποιείτε αυτό σαν λιχουδιά
Στάνταρ μίγμα σπόρων
Η αλλαγή από σπόρους σε πελλετ είναι μερικές φορές δύσκολη.
Της βάζω ξηρή τροφή ανακατεμένη με σπόρους
Ίσως μπορείτε κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα να αλλάζεται την ποσότητα σπόρων και πέλλετ π.χ στην αρχή λιγότερα πελλετ περισσότερους σπόρους και σιγά-σιγά περισσότερα πελλετ λιγότερους σπόρους.


Υ.Γ. Συγγνώμη που βγήκα εκτός θέματος 🙃
 
Back
Top