Γενικά Ο παπαγάλος μου δέν έχει ποικιλία στο φαγητό του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Δυστιχός ο παπαγάλος μου δέν έχει ποικιλία στο φαγητό του...☹
Ενώ έχω προσπαθή αρκετές φορές δέν θέλει... Του έχω δώσει τα ξυλάκια με τα γλυκίσματα αλλα ούτε που τα ακουμπάει, του έχω δώσει λαχανικά, φρούτα, απο κάτι που τρώω εγώ αλλα πάντα τίποτα...
Περιορίζετε μόνο στην συσκευασμένη τροφή...
Τί να κάνω; 😕Καμία ιδέα ίσως βοηθούσε!
 
Kαλυτερα να αποφευγεις να του δινεις τετοιου ειδους γλυκισματα! Ειναι παχυντικα και δεν ωφελουν σε τιποτα. Επεμενε να του μαθεις να τρωει φρουτα και λαχανικα. Δοκιμασε το κολπο που εκανα στα Lovebirds μου να τρωνε φρουτα και λαχανικα. Να το κανεις καθε μερα ομως για να συνηθισει! Εχει βοηθησει και αλλα παιδια εδω μεσα! Κοιτα εδω https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
Καλη επιτυχια!
 
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω έτσι και αλλιός δέν έχω να χάσω και τίποτα! Και συγχαρητήρια για το επήτευμα σου!
 
Παιδιά πραγματικά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την βοήθεια... Τελικά ο Rocko μου έφαγε φρούτα και λαχανικά. Για την ακρίβεια έφαγε καρότο και μπανάνα... Τώρα σταδιακά θα του δίνω και διάφορα άλλα ωστε να υπάρξει πολύ μεγαλήτερη ποικιλία στο φαγητό του... Επίσης θα ήθελα να προσθέσω οτι κάπου διάβασα οτι τα διάφορα χρόματα στο φαγητό ένως παπαγάλου τους τραβάνε την προσοχή και έτσι θέλουν να τα δοκημάσουν, εγώ ετσι σκέφτηκα να βάλω καρότο με μπανάνα(φύσικα τα καμουφλάρισα με λίγα σποράκια απο πάνω)και ευτηχός πέτυχε... Εσέις το έχετε ακούση ποτέ αυτό;
 
Μπράβο Άρη! :D Έτσι συνέχισε να του δίνεις κι άλλα φρούτα και λαχανικά για να έχει μια γκάμα στη διατροφή του. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες τροφές που μπορείς να πάρεις και να του δίνεις. 😉

Όντως, τα χρώματα κάνουν εντύπωση στους παπαγάλους. :)
 
Ευχαριστώ Αναστασία... Επίσεις του έχω πάρει μία επιπλέον τροφή οπού τού βάζω και μέσα έχει διάφορα φρούτα και αυγά τουλάχιστον έτσι λεέι...
 
Μπραβο σου που τα καταφερες! Ειναι πολυ σημαντικο να μαθουμε στον παπαγαλο μας να τρωει φρουτα και λαχανικα ενω πριν δεν ηταν συνηθισμενος! 🙂
 
Ευχαριστώ πολύ...
Σήμερα το πρώι του έβαλα πορτοκάλι με καρότο και όρμιξε κατευθείαν στο πορτοκάλι πραγματικά δεν το περήμενα να κάνει έτσι δεν το άφεινε...
 
Back
Top