Ασθένειες Ο παπαγάλος μου κόβει και βγάζει τις νέες φύτρες των φτερών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Από το καλοκαίρι είχα παρατήρηση ένα κομματι από κομμένα φτερα στο δεξί μέρος της πλάτη.Άρχισα να τον παρακολουθω και ανακαλυψα ότι όταν άρχιζε να βγάζει νέες φυτρες τις έκοβε και τις εβγαζε. Πηγα σε πτηνιατρο του έδωσε αντιβίωση Η οποία δε έκανε τπτ. Τότε από μόνος μου τον έκανα καθημερινά μπανιο και άρχιζε να λύνεται το πρόβλημα. Τώρα άρχιζε να το ξανακάνει. Δε ξερω τι να κανω . Δώστε μου μια συμβουλή.
 

Συνημμένα

  • rsz_120170315_162041.webp
    rsz_120170315_162041.webp
    40,3 KB · Προβολές: 23
Πηγα σε πτηνιατρο του έδωσε αντιβίωση
Ποια ήταν η γνωμάτευση; Για ποιο λόγο έδωσε αυτή τη θεραπεία; Τι σου είπε εσένα;

Επίσης, ποιος ήταν ο γιατρός;
 
λοιπον το καλοκαιρι οταν τον ειχα παει στο γιατρό και για τις κουτσουλιες του το ειχα δείξει και μου ειχε πει οτι λογο της πτεροροιας τρωγεται και ετσι τα κόβει και μου εδωσε κατι το οποιο θα τον βοηθησει να περασει πιο γρηγορα η πτεροροια.ηταν ενας VDM τελος παντον τον ειχα δει στην λιστα με τους προτεινόμενοθς.
 
Είναι 2
και τον πήρα 8 μηνών. Δεν υπάρχει άλλος στην πάτρα. Σκέφτηκα να του ρίξω σκόνη για τα παρασιτα.
 
Είναι 2
και τον πήρα 8 μηνών. Δεν υπάρχει άλλος στην πάτρα. Σκέφτηκα να του ρίξω σκόνη για τα παρασιτα.

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή ιδέα η σκόνη σε ερεθισμένο δέρμα.
 
Έχω μια υποψία, επειδή θυμάμαι και το παλιό θέμα, πως πρόκειται για κύστη φτερών. Παθαίνουν και οι παπαγάλοι, ειδικά τα cockatiels. Ίσως θα μπορούσε να το τσεκάρει κάποιος έμπειρος εκτροφέας καναρινιών στην Πάτρα αν αδυνατεί κτηνίατρος.
Ξέρεις κάποιον;
 
δεν ξερω εκτροφεις. Γενικος η πατρα δεν εχει καλους πτηνιατρους
 
Μπορείς να βρέξεις λίγο το πτέρωμα στο σημείο και να βγάλεις μία κοντινή και πεντακάθαρη φωτογραφία;
 
κατι που ηθελα να συμπληρώσω ειναι οτι το δερμα ειναι λιγο φαγωμενο και εχει χρωμα λιγο κιτρινο
 
Η μια ειναι από την πλάτη(2) και η άλλη από κάτω από την φτερούγα(1). Θέλω να πω ότι κάτι τέτοια εχει πολλα.
 

Συνημμένα

  • rsz_20170316_214936.webp
    rsz_20170316_214936.webp
    48,9 KB · Προβολές: 28
  • rsz_120170316_214756.webp
    rsz_120170316_214756.webp
    58,1 KB · Προβολές: 24
Πιστεύω και πάλι πως είναι κύστεις. Μισό να ζητήσουμε την βοήθεια του κοινού :)
κ. Μάκη @mgerom , @Ariadnh , @Φοίβος @Sissy και όποιος άλλος μπορεί να πει μια γνώμη γι' αυτή την εικόνα;
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Δεν είμαι σίγουρη πως πρόκειται για κύστεις, πολύ πιθανό όμως... Τα νέα φτερά δεν δείχνουν να είναι έγκλειστα... Βέβαια φαίνονται ''περίεργες''-μη φυσιολογικές όλες αυτές οι φύτρες και το εξόγκωμα που υπάρχει από κάτω τους...
 
Oύτε εγώ βλέπω κάποια κύστη. Βγαίνουν τα νέα φτερά εκεί που του έπεσαν ή τα τράβηξε και δείχνουν φυσιολογικά. Επιμένω να ελεγχθεί για εξωπαράσιτα. Είναι η πρώτη αιτία που πρέπει να εξεταστεί για διαταραχές στο φτέρωμα.
 
Ουτε εγω πιστεύω οτι ειναι κυστες φτερων. Φαινονται να βγαινουν τα νεα φτερα. Αν ηταν κυστες δεν θα βλεπαμε τα φτερα αλλα μονο τις κυστες.

Επειδη δεν πολυ καταλαβα. Βγαζει τα φτερα μόνο του (τα τραβάει) ; Ξυνεται; Πεφτουν μονα τους τα φτερα;
 
Πριν ολοκληρωθεί το φτερό βρίσκεται στο θύλακα όπου αναπτύσσεται τροφοδοτούμενο με το αίμα του πτηνού.
Αν το τραβήξουμε στο διάστημα που βρισκρται σε αυτή την κατάσταση θα τρέξει αίμα οπωσδήποτε.
 
Back
Top