Γενικά Ο παπαγαλος μου γεμιζει τον τοπο με σπορακια

jordaninio

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Λέρος
παιδια εχω ενα προβλημα με τον παπαγαλο μου.. Οταν τρωει γεμιζει τον τοπο με σκπορακια.. Ειναι αρκετα κουραστικο για μενα να βαζω σκουπα 3 φορεσ την ημερα.. Τι μπορω να κανω για αυτο;αμα βαλο ναιλον σε εκεινο το μεροσ υπαρχει περιπτωση να το φαει;
 
παιδια εχω ενα προβλημα με τον παπαγαλο μου.. Οταν τρωει γεμιζει τον τοπο με σκπορακια.. Ειναι αρκετα κουραστικο για μενα να βαζω σκουπα 3 φορεσ την ημερα.. Τι μπορω να κανω για αυτο;αμα βαλο ναιλον σε εκεινο το μεροσ υπαρχει περιπτωση να το φαει;

Καθόλου κουραστικό δεν είναι οτιδήποτε αφορά την υγιεινή των φίλων μας. Μπορείς να στρώσεις κάτι κάτω αν δεν μπορεί να το φτάσει (μιλάω για εφημερίδες κτλ).
 
katv apo το κλουβι να μην βαλεις χαλια... Ετσι τα σπορακια θα πεφτουν στο πλακακι και με ενα περασμα της σκουπας εχεις τελιοσει...
 
Καθαριότητα

Kατ'αρχήν καλώς όρισες εσύ και η ροζέλλα σου στο PetBird και μπράβο σου που φροντίζεις την καθαριότητά σας. Όλοι οι παπαγάλοι όταν τρώνε σκορπίζουν το φαγάκι τους, κάνουν ακαταστασία, κομματιάζουν, τραγανίζουν - ροκανίζουν τα παιχνίδια τους κ.ά. Ρωτάς για όταν τρώει μέσα στο κλουβί του ή και σε άλλα μέρη; Μέσα στο κλουβί αν τρώει μόνο, κι'εμείς βάζουμε εφημερίδες τις οποίες αλλάζουμε συνέχεια, και κάθε εβδομάδα το πλένουμε & το απολυμαίνουμε ολόκληρο. Αν παίζει σε τραπέζια, στρώνουμε νάυλον που πλένεται εύκολα, προσέχουμε, και αν το τρώει, αποσπούμε την προσοχή του με παιχνίδι ή λιχουδίτσα (π.χ. καρότο να σπάσει, μήλο, ροδέλλα καλαμπόκι κ.ά.). Για τις κουτσουλίτσες πηγαίνουμε από πίσω του με χαρτί κουζίνας και αντλία νερού σπρέυ. Ό,τι θέλεις μπορείς να ρωτάς, γιατί κι'εμείς έτσι μάθαμε! .
 
ακομα μεσα στο κλουβι ειναι.. Απλα ελεγεα να βαλο ναιλον σε εκεινο το μερος! Ειναι επικινδυνο;
 
νομιζω πως αν φαει ναϊλον μπορει να εχει σιβαρες επιπτωσεις στην υγεια του... Πχ φραξιμο καποιου εντερου, συχνο σκουπισμα και η ταϊστρα κοντε στο πατο...χωρις ομως να πεφτουν κουτσουλιες μεσα...
 
δεν νομιζω να κατσε να το φαει.. Πειτε κατι... Προτιμω να αφιερωνω την ωρα που θα σκουπιζα στην εκπαιδευση του
 
Μπορεις να βαλεις τις ειδικες σακουλες(απο το πετ) περιμετρικα γυρω απο το κλουβι, κ επισης να στρωνεις κατι κατω απο το κλουβι, ναιλον ή χαρτι κ να το τιναζεις, ετσι μπορεις να μειωσεις τις φορες που σκουπιζεις
 
εγω δεν θα επερνα αυτο το ρισκο... Μπορει να το βρει σαν παιχνιδι και να το ροκανισει... Ενα κοματι σκληρο πλαστικο θα ηταν πιο ασφαλες νομιζω...
 
πηγα στο πετ και μου ειπαν οτι δεν εχουν τοσο μεγαλο ναιλον.. Αλλα και παλι ναιλον ειναι αυτο.. Ποια η διαφορα αμα βαλω και γω σε μια ακρη μονο που τρωει;
 
Jordaninio σε ποιο υψος του κλουβιου βρίσκονται οι ταϊστρες; Αν είναι χαμηλά, δεν νομίζω να τίθεται θέμα. Αν είναι όμως σε ψηλό σημείο δεν θα σου συνιστούσα να του έβαζες κάτι, γιατί θα του έκρυβες το "οπτικό πεδίο".
Δεν είναι και τόσο κουραστικό πάντως να σκουπίζεις τις πεσμένες τροφές του πουλιού. 😉

Σημ: Αν τελικά βάλεις κάτι και δεις ότι το τρώει, βγάλτο!
 
Εγώ αυτό που χρησιμοποιώ τελευταία, είναι διαφανές τραπεζομάντιλο πλαστικό! Και το βάζω και στον τοίχο που ακουμπάει το κλουβί γιατί όταν τρώει φρούτα τον κάνει χάλια.. Δεν το φθάνει και έτσι είναι μια χαρά! Εμένα με έχει βολέψει πολύ!
 
Εγω παντως εχω σκουπακι χειρος και τα παιρνω ολα τα σπορακια και ετσι ουτε γατα ουτε ζημια. Με εχει βολεψει πολυ. Για σκεψου το.
 
ψαξε να βρεις κανενα κομματι πλεξιγκλας και στερεωσε το εκει στο κλουβι που ειναι η ταιστρα.
αλλιως βαλε κοντρα πλακε λεπτο για να μην μπορει να το φαει και να το χαλασει. Δε θα φαινεταο ωραιο επισης.
και ναιλον να βαλεις θα το χαλασει, οχι οτι θα το φαει απλα θα το χαλασει και θα κανει κιαλλα σκουπιδια εκτος απο τα σπορια!
 
Εγω στον δικο μου πλεξιγκλας εχω βαλει και σωθηκα.
Ειναι σκληρο και δεν το τρωει με τιποτα.
 
Back
Top