Φροντίδα Ο παπαγαλος μου με τσιμπαει

Εγγραφή
19 Οκτ 2016
Μηνύματα
10
Πόλη
Νέα Αρτάκη
γεια σας ειμαι ο χρηστος ειχα παρει ενα ζευγαρι κοκατιλ και ητανε αγρια απο πετ σοπ αλλα μεσα σε ενα μηνα καταφερα να τα ημερωσω βεβαια δεν ερχονται μονα τους εξω απο το κλουβι αλλα με λιγο προσπαθεια τα βγαζω απο το κλουβι απλως το ενα συνεχεια παει να με τσιμπησει αλλα στην τελικη σαν να το βλεπω να παιζει με το ραμφος του μηπως δεν εχει ημερωσει καλα ακομη
 
Αν μέσα σ' ένα μήνα, έχοντας πάρει δύο πουλιά άγρια έχεις καταφέρει αυτά που περιγράφεις, μπράβο σου και αυτό σημαίνει ότι έστω και από ένστικτο γνωρίζεις αρκετά για μια καλή επαφή μαζί τους. 🙂
Μην είσαι όμως ανυπόμονος και βιάζεσαι περισσότερο. Πρέπει να δεις την σχέση με τα πουλιά, ως μια σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης και όχι ως μια εκπαίδευση τρικς.
Ρίξε μια ματιά στο πεδίο εκπαίδευση του οδηγού που σου έβαλα στο άλλο θέμα σου.
Κάνε μια περιγραφή, πως είναι η έξοδος, επαναφορά στο κλουβί τους όταν τα βγάζεις στο δωμάτιο να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα πιθανόν.
 
Καλησπερα και να χαιρεσαι τα φιλαρακια σου Χρηστο.
Απο τα ποστ που κανεις κατι μου λεει οτι εισαι μικρος σε ηλικια παρολο που γραφεις 34 :)
Βλεπω μια -λογικη- ανυπομονησια για να εχεις τα φιλαρακια σου παρεα και να περνατε ωρες μαζι εκτος κλουβιου κλπ.
Ομως ολα θελουν χρονο και υπομονη!
Ηδη ειναι θεαματικο που εχεις καταφερει ενα ζευγαρι να σε εμπιστευτει σε καποιο βαθμο.
Σημαινει οτι ασχολησε πολλες ωρες μαζι τους και μαλιστα ποιοτικα.
Ομως καπου το "χανεις".
Δηλαδη εννοω οτι εχεις ενα αγχος για ολα σε ενα παρα πολυ μικρο χρονικο διαστημα.
Δηλαδη να μπουνε στη φωλια, να σε εμπιστευονται 100% κλπ.
Αυτο δεν γινεται! Ολα μα ολα θελουν χρονο, προετοιμασια και υπομονη!
Ειναι πολυ λογικο να σε δαγκωνει ο παπαγαλος σου γιατι ακομα φοβαται!
Εσυ να τα δελεαζεις συνεχεια με φαγητο, να τους μιλας γλυκα, να καθεσαι κοντα τους κλπ και μην βιαζεσαι να τα βγαλεις απο το κλουβι, ισως καλυτερα να περιμενεις μεχρι να σε εμπιστευτουν περισσοτερο γιατι αθελα σου τα στρεσαρεις με το μπες-βγες.
Διαβασε και το αρθρο που σου εβαλε η Μαρια πιο πανω και ολα θα γινουν 🙂
Οτι αλλη απορια εχεις να μας ρωτησεις!
 
Back
Top