Ο παράδεισος με τα παπαγαλάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stampa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stampa

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
ηθελα να εχω τα παπαγαλακια μου σε ενα σπιτακι και οχι σε ενα κρυο κλουβι πιστευω πως το καταφερα... Προς το παρων
δεκτες ολες οι παρατηρησεις για βελτιωση. ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • HPIM6180.webp
    HPIM6180.webp
    72,1 KB · Προβολές: 507
  • HPIM6181.webp
    HPIM6181.webp
    73,4 KB · Προβολές: 412
  • HPIM6182.webp
    HPIM6182.webp
    73,9 KB · Προβολές: 402
  • HPIM6183.webp
    HPIM6183.webp
    82,4 KB · Προβολές: 370
Ειναι πολυ ομορφο και προτοτυπο! :D

Πες μας ομως λιγα λογια για την κατασκευη σου. Τι χρησιμοποιησες και με ποιον τροπο;
 
Υπέροχη ιδέα και κατασκευή! 🙂
Μας δίνεις ιδέες για να βελτιωνόμαστε κι εμείς!
Να ρωτήσω κάτι... Αυτό στα δεξιά μέσα στο κλουβί τι είναι; δεν μπορώ να διακρίνω καλά...

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! 🙂
 
σ'ευαριστω βασικα ειναι ξυλινη κατασκευη η προσωψη ειναι απο παλιο σπασμενο κλουβι μεσα εχω κανει μια εναν μικρο καταρακτη φωτιζομενοδιπλα ειναι ενας χωρος παιχνιδιου η ολη κατασκευη μου κοστισε περιπου 150 ευρω και 7-8 ωρες ευχαριστης ασχολειας
 

Συνημμένα

  • HPIM6185.webp
    HPIM6185.webp
    98,4 KB · Προβολές: 221
  • HPIM6186.webp
    HPIM6186.webp
    73,9 KB · Προβολές: 202
  • HPIM6187.webp
    HPIM6187.webp
    93,6 KB · Προβολές: 203
  • HPIM6192.webp
    HPIM6192.webp
    50,7 KB · Προβολές: 205
Τσάμπα μου φαίνεται την έβαλες την ποτήστρα, δεν το κόβω να την πλησιάζουν καθόλου με τον καταράκτη που έβαλες! 🙂
Ένα μεγάλο μπράβο και πάλι για την υπέροχη κατασκευή σου. 🙂
 
Πολυ καλη κατασκευη. Μαρεσε ειδικα ο τροπος που εχεις τοποθετηση την φωλια και το "playroom" ειναι σαν παιδικη χαρα για παιδακια με την αμμο κατω. Καταπληκτικο
 
σωστο αυτο και ειναι εανα προβλημα γιατι το νερο στον καταρακτη δεν μπορω να το αλαζω συχνα! Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα για για ταψακι και πατο το προβλημα ειναι πως δεν ειναι ενα τελαρο κανει γωνια αν και οι τροφες ειναι εξω.
Σας ευχαριστω ολους για ταθετικα σας σχολεια!
 
Καταπληκτικό😱 κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου να φτιάξω κάποια στιγμή για τα Gouldian μου αν καταφέρω να έχω απογόνους κάποια στιγμή. Συγχαρητήρια.
 
Πολύ όμορφα και γλυκά τα παπαγαλάκια σου, πολύ όμορφη η κατασκευή! Να τα χαίρεσαι!
 
Πολύ μου άρεσε η κατασκευή σου!

Εχω να κανω μερικές ερωτησεις και μερικές προτάσεις:

Γιατι η ταίστρα είναι μόνο έξω απο το κλουβί;
Πως εφτιαξες τον καταρράκτη;
Που πανε τα νερά του καταρράκτη;
Πως αλλάζεις την άμμο στην "παιδική " χαρά όταν λερώνεται;
Θα σου πρότεινα να προσθέσεις στο εσωτερικό του κλουβιού αλλα και στην παιδική χαρά, απλά εύκολα, χειροποιητα παιχνίδια, απο χαρτόνι, χάντρες, ξυλάκια κανέλας για να δραστηριοποιούνται περισότερο. Ιδεες θα βρεις στο φορουμ των παπαγαλων

Για τον πάτο του κλουβιού μπορείς να χρησιμοποιήσεις λεπτή λαμαρίνα απο αυτή που χρησιμοποιούν οι ξυλουργοί για τον πατο στο ντουλάπι του νεροχύτη της κουζίνας. Είναι λεπτή, κόβεται σχετικά εύκολα με τα καταλληλα εργαλεία, και μπορείς να της δώσεις το σχήμα και το βαθος που θελεις, αρκεί να αφήσεις ενα μικρό κενό στον πατο του κλουβιού για να μπαινοβγαινει σαν συρταρακι. Ετσι θα βγαλεις τις εφημερίδες το μελάνι των οποίων είναι επικίνδυνο γιατα πουλάκια σου!
 
Η ταιστρα ειναι εξω για να μην πεφτουν σπορια στον καταρρακτη και βουλωσει η αντλια ( η πορτα ειναι μονιμα ανοιχτη)
ο καταρρακτης λειτουργει οπως οι διακοσμητικοι καταρρακτες με αντλια στην ουσια εκανα ενα μικρο ενυδρειακι με πλατη μεγαλητερη κολλησα επανω πετρουλες μη τοξικες οπως και η σιλλικονη.
την αμμο την καθαριζω με ηλεκτρικη σκουπακι μιας και απο οτι ειδα τα παπαγαλακια μου οχι απλα δεν τρομαζουν αλλα ερχονται και καθονται επανω του
σωστα πρεπει να βαλω κανενα παιχνιδακι
ευχαριστω για της πληροφοριες
 
Συγχαρητηρια υπεροχη ομορφη και πρωτοτυπη κατασκευη!
Τωρα για τον καταραχτη μπορεις να προσαρμοσεις καποιο μικρο πλεξιγκλας ενυδριακι να ειναι κατι σαν λιμνη, αλαζει ευκολα το νερο.
Και παλι συγχαρητηρια!
 
μραβο πολυ ομορφη, εξυπνη και καλη κατασκευη.Ειναι τελειο τα πουλακια σου θα το ευχαριστηθουν παρα παραπολυ ολο το σχεδιο και ημορφη του παρκου που τους εφταιαξες ειναι εξεραιτη και να κανεις και αλλες κατασκευες σε ολο το 2009 .


το καλυτερο δωρο χριστουγεννων για τα παπαγαλακια ηταν αυτο.

και ειναι και χειροποιητο δεν ειναι αγοραστο και ετσι η αξια του ειναι ακομη πιο μεγαλη.
 
και σπιτι με πισινα βλεπω!ζηλευω! Μου φενετε πως το γραφειο μου με μια πρωσοψη θα ειναι μια χαρα! Τα παπαγαλακια σου ειναι πολυ τυχερα! Μπραβο σου!
 
εψαξα να βρω ετοιμο καταρακτη αλλα δεν βολευε τιποτα το νερο απλα συμληρωνω αλλα βγενει ανετα ο καταρρακτης κγα να καθαριστει μια φορα το μηνα. η προσοψη δεν ειναι βιδομενη αλλα πιασμενη με κλιπς ας πουμε.

υπαρχει κανεις στο forum που να εκτρεφει μονκ?
 
Poli oreo kataskebi, Synxaritiria.

Mono kane mou tin xari kai bgalto to kathrepti.
 
😀... αλλος με την βαρκα... Πατα στο google παπαγαλοι ροδος 😉... Εχουν ακουστει καλα λογια για αυτον τον εκτοφεα.. Αν μπορουσα να παρω και εγω απο εκει θα επερνα..
 
Back
Top