Αναπαραγωγή Ο πατέρας κυνηγάει ένα μικρό και η μαμά ετοιμάζεται για τρίτη γέννα. Τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
εχω ενα ζευγαρι που εβγαλε 4 μικρα και τα μικρα ειναι περιπου ενα μηνων... Ο πατερας κυνηγαει ενα μικρο..στην αρχη νομιζα οτι το ταιζε αλλα το κανει συνεχεια. Γιατι το κανει αυτο.. Και επισης θελω η καναρα μου να μην κανει τριτη γεννα.. Πως μπορω να την αποφυγω την γεννα; Πρεπει να ειναι γκαστρωμενη γιατι μου φαινεται οτι ψαχνει φωλια για να την φτιαξει για να γεννησει
 
Αν είναι 1 μηνα και τρώνε μόνα τους χώρισε τα από τους γονείς. Για να μην κάνει 3 γέννα έπρεπε να χωρίσεις τους γονείς προ πολλού
 
Πόσο ημερών είναι τα μικρά; Αν ο μπαμπάς δεν τα ταίζει βάλτον σε ένα κλουβί μόνο του.. Επίσης τα καναρίνια δεν "γκαστρώνονται" απλά ζευγαρώνουν και κάνουν αυγά. Η κανάρα σου είναι ΠΥΡΩΜΕΝΗ, και όχι γκαστρωμένη.. Θέλει δηλαδή να κάνει και τρίτη γέννα αλλά καλά θα κάνεις να μην την αφήσεις.
 
Χώρισε τους γονείς... Βάλε την θηλυκιά να κάνει μπανάκια και μην βάλεις φωλιά
 
Πες μας πρώτα πόσο ημερών είναι τα μικρά και αν τρώνε μόνα τους και θα σου πούμε τι πρέπει να κάνεις...
 
29 ημερων και τρωνε μονα τους διαφορα λαχανικα που τους βαζω
 
Πέρα από λαχανικά τρώνε και σποράκια και αυγοτροφη; Αν ναι τότε σε ένα μεγάλο ευρύχωρο κλουβί όλα τα μικρά, η μάνα στη ζευγαρωστρα μόνη της και ο μπαμπάς σε άλλο κλουβί μόνος του. Η μάνα δεν πρέπει να ακούει ή να βλέπει τον πατέρα γιατί δε θα ξεπυρωσει.. Δίνε της πολλά μπάνια και μείωσε την συχνότητα που της δίνεις αυγό ή αυγοτροφή. Και σε λίγο καιρό θα αρχίσει η πτεροροια οπότε θα ξεπυρωσει από μόνη της.
 
Αλέξη καλημέρα, εάν τα μικρά είναι ενός μηνός είναι σίγουρο ότι τρώνε μόνα τους οπότε τα χωρίζεις άφοβα, τώρα για τον πατέρα τα κυνηγάει για να τα διώξη να φύγουν από την (φωλιά),όσο για την κανάρα βάλτης την φωλιά να κάνη τον κύκλω της και μην την ενοχλής μέχρι να κάνη ολα τα αυγά και μετά πέρνης την φωλιά πετάς τα αυγά και την αφήνης μόνη να περάση την πτερόροια
 
Back
Top