Φροντίδα Ο πρώτος μου παπαγάλος, ένα πανέμορφο κοκατιλ

Giannis1982

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2024
Μηνύματα
6
Καλησπέρα σας. Σήμερα αγόρασα τον πρώτο μου παπαγάλος από ένα pet shop. Ένα πανέμορφο κοκατιλ! Από το μαγαζί μου είπαν ότι είναι αρσενικό και 5 μηνων. Προβληματίζομαι γιατί λείπουν πούπουλα από το κεφάλι του και η ουρά του είναι κοντή. Στο μαγαζί που τον είδα ήταν πολύ δραστήριος και σφύριζε συνέχεια. Τώρα όπως είναι λογικό πρέπει να προσαρμοστεί. Δακτυλίδι δεν είχε και έτσι δεν μπορώ να ξέρω αν είναι όντως 5 μηνων. Για τα πούπουλα και την ουρά τι λέτε; Θα βάλω και φωτό να τον δείτε!IMG_0527.webpIMG_0526.webpIMG_0525.webpIMG_0524.webp
 
Πολύ όμορφος και γλυκός. Να τον χαίρεσαι.
Το φαλακράκι είναι συχνό στη συγκεκριμένη μετάλλαξη, αν και το δικό του φαίνεται - στα μάτια μου - κάπως μεγαλύτερο από όσα έχω κατά καιρούς δει και η ουρά του θα φτιάξει πιστεύω στην επόμενη πτερόρροιά του.
Για την ουρά η εικασία που μπορώ να κάνω είναι ότι είτε την έφθειρε όσο τα φτερά ήταν πιο μικρά, στα κάγκελα του κλουβιού είτε ότι τον μάδησαν άλλα πουλιά. Κοίταξε στην ουρά πίσω, αν και όταν θα τον πιάσεις, για την περίπτωση που έχουν ήδη βγει νέα μικρά φτερά (τα οποία αν είναι ήδη τσακισμένα μας το λες)
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τα καλά σου λόγια! Παρατήρησα όταν άνοιξε τα φτερά του ότι λείπουν πούπουλα και κάτω από τις πτέρυγες. Μπορεί να οφείλεται σε ασθένεια; Τον ψέκασα και για ακαρεα για καλό και για κακό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό μου έδωσαν και μου είπαν να ψεκάσω το πουλί. Μου είπε ότι δεν είναι τοξικό και είναι ακίνδυνο και μυρίζει ωραία. Έτσι γράφει και πίσω. Δεν έκανα καλά; IMG_0529.webp
 
να το χαιρεσαι το γλυκουλι σου! για τα φτερα που ρωτας, ας μας πουν οι κατοχοι κοκατιλ,μηπως ειναι σε φαση πτερροροιας.Να ασχολησαι οσο μπορεις περισσοτερο με το γλυκουλι και θα ανταμειφθεις!θα περνατε πολυ ομορφα !
 
Να το χαίρεσαι, πάντα υγιές! Όπως είπε και ο @ianos αυτό με τα φτερά είναι αρκετά συνηθισμένο για πολλούς λόγους. Το σπρέι αυτό δεν νομίζω να θεραπεύει τα ακάρεα αλλά για τις ψείρες πρέπει να λειτουργεί. Βέβαια δεν νομίζω να έχει να κάνει με παράσιτα το πρόβλημά σου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα λίγο τα φώτα σας για το φαΐ του! Του βάζω τους σπόρους της versela laga prestige Australian mix. Από αυτούς θα φάει μόνο τους μικρούς σπόρους και θα αφήσει τους ξηρούς καρπού και τους ηλιόσπορους και κάθε μεγάλο σποράκι! Καθημερινά του βάζω φρούτα και λαχανικά τα οποία δεν τα ακουμπάει! Τι χοντροκομμένα τα βάζω, τι ψιλοκομμένα, τι τα έχω τρίψει τίποτα! Μόνο σπόρους τρώει και το κεχρί που του δίνω και τρώει από το χέρι μου απ´εξω από το κλουβί γιατί ακόμα είναι φοβισμένο. Πως μπορώ να τον κάνω να φάει τα φρούτα και τα λαχανικά;
 
Back
Top