Φροντίδα Ο ρόλος του ήλιου στα καναρίνια μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jenia21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jenia21

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2007
Μηνύματα
110
Πόλη
Σαλαμίνα
Αφορμη για να ανοιξω αυτο το νεο θεμα ειναι καποιες δικες μου παρατηρησεις στα δικα μου πουλια. Εχω καποιους φιλους που ασχολουνται με το δικο μας χομπυ και εχω παρει καποια πουλια απο αυτους. Τα εχουν σε δωματια ολα σε κλουβια και μερικα σε μικρες κλουβες αλλα μονιμα μεσα χειμωνα καλοκαιρι με σχεδον ιδια διατροφη και ιδιες συνθηκες καθαριοτητας με τα δικα μου με την διαφορα οτι τα δικα μου ειναι σχεδον καθημερινα εξω για καποιες ωρες με τις υπαρχουσες καιρικες συνθηκες.Αν δειτε πουλια που πηρα σε σχεση με τα αδερφια τους εχουν μεγαλες διαφορες. Ειναι καλυτερα σε εμφανιση και το φτερωμα τους ειναι ποιο λαμπερο και γενικα εχουν καλυτερο παρουσιαστικο. Περιμενω τη γνωμη σας.
 
το σωστο φως για τα πουλια και την αναπτυξη τους ειναι το εμμεσο ηλιακο φως. Το αμεσο(χωρις καποιο εμποδιο πχ τεντα, δεντρο, παραθυρο, στεγαστρο) μπορει να οδηγησει σε υπερθερμανση του χωρου που ζει και να εχει οδυνηρα αποτελεσματα σε ζεστους μηνες. Απο την αλλη η ελλειψη ηλιακου φωτος (εκτροφη σε κλειστους χωρους με τεχνητο φως) οδηγει σε ελλειψη βιταμινης D3 που για να δημιουργηθει στον οργανισμο των πουλιων απο τις τροφες και να απορροφηθει χρειαζεται ηλιακο φως. Αν τα πουλια λοιπον δεν περνουν ετοιμα συμπληρωματα D3 οταν ζουνε σε τετοιο περιβαλλον ή δεν βρισκονται με φωτισμο ειδικων λαμπων (uv ultraviolet νομιζω με αμφιλεγομενα θετικα ή αρνητικα αποτελεσματα-δεν εχω αποψη) τοτε υπαρχει προβλημα ελλειψης της βιταμινης και σιγουρη επιδραση στην αναπτυξη και στα οστα. Πιθανον να επηρεαζεται και το φτερωμα απο την D3 . Εδω θα βρεις αυτα που αναφερω οπως και αναφορα για μειωση διαφορων "βακτηριων" στα φτερα οταν υπαρχει ηλιακο φως

birdtricks.com/blog/feather-discoloration-and-dull-plumage/
 
Back
Top