Γενικά Ο σπίνος με το ένα φτερό

Thanoulis

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2007
Μηνύματα
40
Πόλη
Λαμία
Σπίνος:
Γειά σας, είμαι ένας σπίνος.Αν και άγριο πουλί που αγαπά τα όμορφα δάση της πατρίδας σας, βρέθηκα σε κλουβάκι. Το χειρότερο απ'όλα όμως είναι οτι τα πρώην αφεντικά μου με παράτησαν στη μέση ενός δρόμου με αποτέλεσμα να εκτεθώ στην επικίνδυνη εχθρό μου,τη γάτα. Ευτυχώς η σβελτάδα μου βοήθησε και δεν έγινα μια μπουκιά. Έγινε όμως το δεξί μου φτερό. Ένοιωθα πόνο και μοναξιά ώσπου με βρήκε μια κοπέλα, η Μαριάννα και με πήρε στο σπίτι της. Η Μαριάννα έχει ένα φίλο, το Θάνο, που γνωρίζει οτι αγαπάει πολύ εμάς τα πουλιά. Ήρθε στο σπίτι της και με περιποιήθηκε. Μου έριξε στο νεράκι κάτι που έλεγε ότι είναι αντιβιωτικό, μου έβαλε κάτι που λέγεται betadin στο φτερό(αυτό έτσουξε είναι η αλήθεια) και μου έδωσε πολλούς νόστιμους σπόρους και βιταμίνες. Μετά πρότεινε στην σωσία μου να με κρατήσει, να μου δώσει όνομα και να με κάνει δικό της. Ευτυχώς αυτή δέχτηκε γιατί ξέρω τώρα ότι με ένα φτερό δε μπορώ να πετάξω. Εάν με άφηνε, σίγουρα θα βρισκόταν και πάλι η γάτα και τότε σίγουρα θα γινόμουν μια μπουκιά ολόκληρος. Η Μαριάννα μου έδωσε όνομα. Τώρα με φωνάζει ''Τσιμπιμπί'' που στα Ιαπωνέζικα σημαίνει μικρό βατράχι. Κλαψ... Ποιός περίμενε οτι θα μπορούσα πλέον απλώς να πηδώ απο το ένα κλαράκι στο άλλο σαν βατράχι και όχι να πετώ. Ευτυχώς όμως δεν έχασα την ωραία μου φωνή. Κάθε μέρα θα τραγουδάω στη Μαριάννα, τον σωτήρα μου και εύχομαι ο Θάνος να έρχεται στο σπίτι μας συχνά γιατί είναι καλός άνθρωπος
Θάνος:
Δεν είμαι και τόσο καλός όσο λές Σπίνε ''Τσιμπιμπί''. Προσπαθώ όμως και σας αγαπάω εσάς τα πουλιά.Αυτό θα είναι το θέμα σου και θα ενημερώνω τους φίλους των πουλιών για τις εξελίξεις σου. Μπράβο στη Μαριάννα που σε κράτησε, μπράβο στους φίλους των πουλιών που με συμβουλέψανε πως να σε φροντίσω. Να πάρει... Το βιντεάκι είναι μικρό. Θα φροντίσω όμως να φτιάξω ένα καλύτερο και μεγαλύτερης διάρκειας για να σε θαυμάζουμε έστω και με ένα φτερό
 

Συνημμένα

απο οτι καταλαβα βρηκατε εναν σπινο με ενα φτερο και τον σωσατε μπραβο για την καλη πραξη σας.
 
Αγαπητο μου τσιμπιμπι... Εισαι πολυ τυχερος που βρεθηκανε στο δρομο σου 2 υπεροχοι ανθρωποι και σε φροντισανε τοσο καλα ωστε να αναρωσεις απο τις πληγες σου.σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω ειχα (τωρα δεν ζει ποια) μια καρδερινα (μπιρμπιλι) που μια κουκουβαγια του ειχε φαει τα φτερα με αποτελεσμα να πηδαει και αυτο σαν βατραχακι απο κλαδακι σε κλαδακι :D... Το φροντησαμε τοσο καλα που αναρωσε γρηγορα και μας τα ανταπεδωσε με τα ποιο γλυκα του κελαηδηματα και ναζακια... 😀 οποτε να νιωθεις τυχερος και περηφανος που γνωρισες αυτους τους 2 ανθρωπους στην ζωη σου
 
Back
Top