Ασθένειες Ο σπίνος μου φτερνίζεται ανα διαστήματα

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Εγω εχω προβληματιστει παντως, και με τον σπινο τον πουπουλακη που στο περελθον συχνα φτερνιζοταν αλλα και τωρα που και που ανα 2 μηνες τον ακουω που φτερνιζεται και ενα καναρινι μου το κανει.
Οταν τα πηγα στον πτηνιατρο μου εδωσε δυναμωτικα, αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.
Αν ειναι αυτο που λεει ο Peter Coutteel που πιστευω οτι ειναι, τοτε πρεπει να προχωρησω σε θεραπεια.
Και κατι αλλο που με απασχολει ειναι αν θελουν ολα τα πουλια θεραπεια.
Και μια ερωτηση, το φαρμακο αν καταλαβα καλα ειναι το
BAYCOX και το
[URL='https://en.wikipedia.org/wiki/Sulfonamide]SULFONAMIDES[/URL].
Και τα 2 μαζι σε συνδιασμο η ενα απο τα 2;
 
Τι μου προτεινεις Γιαννη, να δωσω σε ολα μου τα πουλια;
Και αν ναι, τα 2 μηνων μικρα μπορουν;
Ειλικρινά δεν ξέρω Θοδωρή... Δεν ξέρω καν την αιτία που προκαλεί τα συμπτώματα.
Για τα μικρά σίγουρα όχι.. Πολύ μικρά και χρειάζεσαι οδηγίες από ειδικούς.
Πάντως εγώ προληπτικά... Δε δίνω τίποτε.
 
Εδω ψαχνωντας Dr. Peter Coutteel - CULPRET Presentation, Athens 2013 ειδα οτι το BAYCOX
το δινει για την Κοκκιδιαση και οχι για την ορνιθωση Γιαννη, για την ορνιθωση δινει το SOLUDOX ενω στο μυνημα σου λεει το BAYCOX.
Τωρα αληθεια μπερδευτηκα και δεν βγαζω νοημα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μην δίνουμε φάρμακα χωρίς έστω μερική απόδειξη όμως. Μπορείς να συλλέξεις κουτσουλιές κατ' αρχή απ' όλη την εκτροφή να δεις αν υπάρχει γενικά κάποιο θέμα και βλέποντας και κάνοντας.
 
το εκανα αυτο και ειχαν σκουλικια μου ειπαν, εκανα την θεραπεια αλλα το φτερνισμα εμεινε και τα πουλια τα ξαναπηγα και μου ειπαν οτι ειναι αδυναμα και μου εδωσαν βιταμινες, κατι το οποιο τα εφιαξε για 2 μηνες και καποια μερα ξαφνικά να 2 -3 φτερνισματα παλι.
παντος στη σελιδα που εδωσα πιο πανω για την ορνιθωση που περιλαμβανει τα φτερνισματα δεν δινουν το baycox για θεραπεια αλλα το soludox και εχω μπερδευτει τωρα
 
Εδω ψαχνωντας Dr. Peter Coutteel - CULPRET Presentation, Athens 2013 ειδα οτι το BAYCOX
το δινει για την Κοκκιδιαση και οχι για την ορνιθωση Γιαννη, για την ορνιθωση δινει το SOLUDOX ενω στο μυνημα σου λεει το BAYCOX.
Τωρα αληθεια μπερδευτηκα και δεν βγαζω νοημα
Παρομοίως..
Πάω να διαβάσω από την αρχή και βλέπουμε.
 
κατι το οποιο τα εφιαξε για 2 μηνες και καποια μερα ξαφνικά να 2 -3 φτερνισματα παλι.
Όπως είδες κάπου αναφέρεται ότι δεν θεραπεύονται και πρέπει 3 φορές τον χρόνο να κάνεις επαναλήψεις αν διαπιστωθεί προσβολή ή έξαρση.
 
Όπως είδες κάπου αναφέρεται ότι δεν θεραπεύονται και πρέπει 3 φορές τον χρόνο να κάνεις επαναλήψεις αν διαπιστωθεί προσβολή ή έξαρση.
Εδω Dr. Peter Coutteel - CULPRET Presentation, Athens 2013 δεν το ειδα καπου να λεει οτι δεν θεραπευετε αλλα ουτε και στο μυνημα του γιαννη μισαλουρη και του coutteel
τι να πω παντως αυτη η θεραπεια με βιταμινες δεν κανει τιποτα και θα το ρισκαρω να κανω θεραπεια με ενα απο τα φαρμακα που λεει ο coutteel, πρωτα βεβαια να δουμε πιο απ ολα ειναι

Εγω εδω και 2 μερες κανω αναζητηση οπου βρισκω τα ιδια με το φτερνισμα και ολοι εχουν το ιδιο προβλημα, τους δινουν βιταμινες και για λιγο καιρο ειναι καλα αλλα μετα παλι τα ιδια και το προβλημα ποτε δεν διορθωνετε
 
επισεις τωρα που διαβαζω περισσοτερο εδω Dr. Peter Coutteel - CULPRET Presentation, Athens 2013
λεει ο οτι πρεπει να κραταμε μονο τα δυνατα πουλια και τα ασθενικα βεβαια δεν λεει τι να τα κανουμε.
Απο το μυαλο μου περνανε 4 περιπτωσεις, να τα δωσουμεσε καποιους αλλους πουλωντας τα να τα τους τα δωρισουμε, να τους κανουμε ευθανασια, η να τα βαλουμε σε ενα αλλο χωρο και να περιμενουμε το θανατο τους.
Τα πρωτα 2 εγω τα αποκλειω, πρωτον επειδη τα λατρευω και δεν τα πουλω η χαριζω σε κανεναν, αλλα και να το κανω βαζω τον αλλο σε προβληματα.
Ευθανασια δεν μπορω με τιποτα και τελος το να τα περιορισω καπου μονο και μονο περιμενωντας το θανατο τους, αυτο θα με σκοτωσει, δεν μπορω για παραδειγμα να βλεπω τον πουπουλακη αρωστο, κατι πρεπει να κανω, προτιμω να ρισκαρω με την θεραπεια του Dr. Peter Coutteel, βεβαια περιμενω να δω πιο ειναι το φαρμακο τελικα για την ορνιθωση και θα προχωρησω με την θεραπεια.
 
επισεις τωρα που διαβαζω περισσοτερο εδω Dr. Peter Coutteel - CULPRET Presentation, Athens 2013
λεει ο οτι πρεπει να κραταμε μονο τα δυνατα πουλια και τα ασθενικα βεβαια δεν λεει τι να τα κανουμε.
Απο το μυαλο μου περνανε 4 περιπτωσεις, να τα δωσουμεσε καποιους αλλους πουλωντας τα να τα τους τα δωρισουμε, να τους κανουμε ευθανασια, η να τα βαλουμε σε ενα αλλο χωρο και να περιμενουμε το θανατο τους.
Τα πρωτα 2 εγω τα αποκλειω, πρωτον επειδη τα λατρευω και δεν τα πουλω η χαριζω σε κανεναν, αλλα και να το κανω βαζω τον αλλο σε προβληματα.
Ευθανασια δεν μπορω με τιποτα και τελος το να τα περιορισω καπου μονο και μονο περιμενωντας το θανατο τους, αυτο θα με σκοτωσει, δεν μπορω για παραδειγμα να βλεπω τον πουπουλακη αρωστο, κατι πρεπει να κανω, προτιμω να ρισκαρω με την θεραπεια του Dr. Peter Coutteel, βεβαια περιμενω να δω πιο ειναι το φαρμακο τελικα για την ορνιθωση και θα προχωρησω με την θεραπεια.
Να κρατάμε τα γερά σε αναπαραγωγή...
Εγώ αυτό κατάλαβα.
 
Έχω την εντύπωση ότι μιλάει για περιπτώσεις εκτροφής εκθεσιακών πουλιών. Το τι κάνει ένας εκτροφέας εκθεσιακών πουλιών τα "σκάρτα" πουλιά, είναι προφανές... Τα πουλάει και κρατάει τα "καλά".

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται για καλά πουλιά από άποψη υγείας ή φυσικής κατάστασης γενικότερα, όπως δεν σημαίνει και το αντίθετο. Ότι δηλαδή όταν παίρνουμε πουλιά από εκτροφείς, είναι οπωσδήποτε "καλά" και από πλευράς υγείας και ως εκθεσιακά πουλιά.

Το καλύτερο είναι εφόσον δεν ενδιαφερόμαστε για τις εκθέσεις, να προτιμούμε υγιή πουλιά από όπου και αν προέρχονται και να μην πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά για κάτι που μπορούμε να βρούμε με πολύ λιγότερα, μόνο και μόνο θεωρώντας ότι εκτροφέας = εγγύηση.
Να κρατάμε τα γερά σε αναπαραγωγή...
Αυτό ναι, είναι απαράβατος κανόνας.
 
Να κρατάμε τα γερά σε αναπαραγωγή...
Εγώ αυτό κατάλαβα.
ναι το καταλαβα γιαννη, αλλα σκεφτηκα με τα αλλα τι κανουμε, ειναι μεταδωτικη η ορνιθωση;
Αν ναι θελουν περιορισμο καπου αλλου, αν οχι τοτε ειμαστε αναγκασμενοι να τα βλεπουμε να αργοπεθαινουν
Τωρα συζητουσα με την γυναικα μου αν δεν βρεθει καποια ακρη με το φαρμακο να παμε στο βελγιο (ειναι κοντα μου) και να μιλησω προσωπικα με τον Dr. Peter Coutteel

Έχω την εντύπωση ότι μιλάει για περιπτώσεις εκτροφής εκθεσιακών πουλιών. Το τι κάνει ένας εκτροφέας εκθεσιακών πουλιών τα "σκάρτα" πουλιά, είναι προφανές... Τα πουλάει και κρατάει τα "καλά".

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρόκειται για καλά πουλιά από άποψη υγείας ή φυσικής κατάστασης γενικότερα, όπως δεν σημαίνει και το αντίθετο. Ότι δηλαδή όταν παίρνουμε πουλιά από εκτροφείς, είναι οπωσδήποτε "καλά" και από πλευράς υγείας και ως εκθεσιακά πουλιά.

Το καλύτερο είναι εφόσον δεν ενδιαφερόμαστε για τις εκθέσεις, να προτιμούμε υγιή πουλιά από όπου και αν προέρχονται και να μην πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά για κάτι που μπορούμε να βρούμε με πολύ λιγότερα, μόνο και μόνο θεωρώντας ότι εκτροφέας = εγγύηση.

Αυτό ναι, είναι απαράβατος κανόνας.
συμφωνω, εγω εμπλεξα εδω με τον γερμανο που πηρα τα καναρινια, ελπιζω ομως να βρω μια διεξοδο σε αυτο το χαλι
 
ναι το καταλαβα γιαννη, αλλα σκεφτηκα με τα αλλα τι κανουμε, ειναι μεταδωτικη η ορνιθωση;
Κάθε πουλί που νοσεί πρέπει να βρίσκεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο μακρυά από τα υπόλοιπα.
Τωρα συζητουσα με την γυναικα μου αν δεν βρεθει καποια ακρη με το φαρμακο να παμε στο βελγιο (ειναι κοντα μου) και να μιλησω προσωπικα με τον Dr. Peter Coutteel
Θα χαρούμε να μάθουμε και τι θα σου πει...
 
Κάθε πουλί που νοσεί πρέπει να βρίσκεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο μακρυά από τα υπόλοιπα.

Θα χαρούμε να μάθουμε και τι θα σου πει...
Φυσικα, εσυ εβγαλες ακρη με το φαρμακο για την ορνιθωση;
 
Τι αλλα συμπτωματα εχεις περα απο φτερνισμα;

Επισης, θεραπεια με βιταμινες δεν υπαρχει πουθενα στον πλανητη αυτο. Εσυ οταν αρρωστησεις παιρνεις βιταμινες; Οι βιταμινες ειναι για τονωση και ενισχυση του οργανισμου, για προληψη αν θελεις αλλα οχι για να αντιμετωπιζουν ασθενειες. Για τις ασθενειες παιρνουμε φαρμακα αν και οπου χρειαζεται.
 
Mιραντα δεν εχω αλλα συμπτωματα μεχρι τωρα, ο πουπουλακης κανει που και που ενα απλο φτερνισμα, το καναρινι φτερνιζοταν κι αυτο οταν το πηρα το πηγα στον πτηνιατρο και μου απαντησε οτι δεν δειχνει να εχει ακαρι της τραχειας, αλλα προφανος ειπε επειδη αυτος που τα πηρα τα ειχε σε εξωτερικη κλουβα και φαντασου οτι εδω εχει χαμηλη θερμοκρασια μεσα στο χειμωνα ειναι ακραιο και ειναι αδυναμα.
Μου εδωσε βιταμινη και καλσιουμ, μετα ηταν πολυ καλυτερα και το αφησα να αναπαραχθει, (ενα μεγαλο λαθος μου) και μετα απο κατι μερες καθως κλωσουσε εκανε φτερνισματα και αυτο τα κλικ.
Δεν ψαχνω Μιραντα ντε και καλα να τους δωσω φαρμακα, να τα κανω καλα θελω κι ακρη δεν μπορω να βρω :)
 
Back
Top