Διατροφή Ο σπόρος μέσα στο αγκάθι για τις καρδερίνες

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Σήμερα ήταν ημέρα συγκομιδής από τον "ακανθόκηπο" της γειτονιάς μου και με αφορμή την συζήτηση που προϋπήρχε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-δίνω-το-γαϊδουράγκαθο-στα-πουλιά.35092/ σκέφτηκα να σας παρουσιάσω την όλη προσπάθεια και μαζί με το κατάλληλο φωτογραφικό υλικό να βγάλουμε αν είναι εφικτό χρήσιμα συμπεράσματα.
Dasos 01.jpg
Όπως θα παρατηρήσετε τα αγκάθια είναι πάρα πολλά και με ύψος μεγαλύτερο από τα δύο μέτρα (οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με ανυψωμένη τη φωτογραφική μηχανή).
Έχει αγκάθι σε όλες τις "φάσεις" εκτός από το απόλυτα ξερό που προς το παρόν δεν μας ενδιαφέρει.
Μαζί με τα αγκάθια που χρειάζομαι για τις καρδερίνες μου έκοψα και μερικά για να δείξω σε όσους δεν τα έχουν δει το πως είναι το εσωτερικό του αγκαθιού ανά φάση της ζωής του.
Έτσι έκοψα ένα εντελώς χλωρό, ένα σε φάση αποξήρανσης και ένα κάπως ξερό.
Test 01.jpg
Αυτά τα τρία αγκάθια τα έκοψα και έβγαλα από μέσα κάποιους σπόρους ώστε να δούμε το εσωτερικό και την κατάσταση των σπόρων
Test 03.jpg
Όπως θα διαπιστώσετε οι σπόροι είναι ορατοί και στις τρεις φάσεις του αγκαθιού και μετά την τομή είναι εύκολο να τραβήξω μερικούς ώστε να έχουμε καλύτερη και πιο κοντινή εικόνα από αυτούς.
Sporos 00.jpg
Στο χλωρό αγκάθι οι σπόροι είναι εντελώς υγροί στο εσωτερικό τους και με την πρώτη επαφή "σπάζουν" αφήνοντας μια μικρή σταγόνα γύρω από αυτούς όπως βλέπουμε και παρακάτω.
Sporos 01.jpg
Στο αγκάθι που έχει μισοξεραθεί έχει αρχίσει να σκληραίνει ο σπόρος αλλά έχει τη μορφή γέλης (ζελέ) κάτι που με τα όσα γνωρίζω τους κάνει ανεπιθύμητους στα πουλιά όπως μπορείτε να δείτε στην πιο κάτω εικόνα
Sporos 02.jpg
Στην πιο ξερή του μορφή ο σπόρος έχει στερεοποιηθεί έχει σχεδόν το τελικό του σχήμα αλλά δεν έχει σκληρύνει το εξωτερικό του και παρουσιάζεται εύκολα το εσωτερικό του με την παραμικρή πίεση του μαχαιριού.
Είναι τρυφερός όπως το τσάγαλο (αμύγδαλο πριν σκληρύνει το εξωτερικό του) και ασφαλώς πολύ αποδεκτό από τις καρδερίνες μου
Sporos 03.jpg
Επειδή όπως καταλαβαίνεται και αγκάθια υπάρχουν πολλά όπως και όρεξη για περισσότερη έρευνα θα ήθελα να καταγράψετε τις παρατηρήσεις σας ώστε να δοκιμάσουμε και να παρουσιάσουμε ολοκληρωμένα το θέμα αγκάθι στις καρδερίνες. Για να μην είμαστε εμείς τουλάχιστο μπερδεμένοι και με λάθος εικόνα για το συγκεκριμένο θέμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπράβο Γιάννη για την παρουσίαση που μας έκανες αλλά αυτό το αγκάθι δεν είναι γαιδουραγκαθο αλλά Ονοπορδο
Αρκετά συγγενικά είδη αλλά σε καμία περίπτωση το ίδιο. Στο Ονοπορδο αυτοί οι μικροί σπόροι δεν μεγαλώνουν περισσότερο και όταν πλέον ωριμάσουν είναι πάρα πολύ δύσκολο να τους μαζέψεις(δεν βγαίνουν τραβώντας την φούντα).
Επειδή πολύ πρόσφατα άνοιξα γαιδουραγκαθο είδα πως οι σπόροι του δεν έχουν γαλακτώδη μορφή αλλά σχεδόν στερεή (τους δοκίμασα κανονικά). Δυστυχώς δεν έχω φώτο αυτή την στιγμή αλλά την επόμενη φορά θα τις ανεβάσω σίγουρα.
 
Στο χλωρό αγκάθι οι σπόροι είναι εντελώς υγροί στο εσωτερικό τους και με την πρώτη επαφή "σπάζουν" αφήνοντας μια μικρή σταγόνα γύρω από αυτούς όπως βλέπουμε και παρακάτω.
Σ' αυτή τη μορφή τη γαλακτωδη πιστεύω ότι θα την τσακίζουν οι καρδερίνες κ Γιάννη.
Οι σπόροι κατέληξες ότι είναι ίδιοι μ' αυτούς του εμπορίου;
 
Γαϊδουράγκαθο είναι Γιάννη. το αγκάθι στο σύνδεσμο το ξέρω...
Έχουμε πολλά κι από αυτά..
Είναι μικρότερα όμως
Θα σου ανεβάσω αύριο φωτογραφίες και τα δυο να αποφύγεις τη σύγχυση.
αγκάθι 06.jpg
 
Όπως θες Γιάννη. Θα περιμένω. Πάντως εντελώς εγκυκλοπαιδικα, οι σπόροι του γαιδουραγκαθου μεγαλώνουν πάνω από από αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία, οχι μέσα. Ίσως να το μπερδεύω και να μην είναι Ονοπορδο αλλά κάτι παρόμοιο. Πάντως γαιδουραγκαθο... Δεν...
 
Είναι μικρότερα όμως
Θα σου ανεβάσω αύριο φωτογραφίες και τα δυο να αποφύγεις τη σύγχυση.
Μπερδεύτηκα λίγο.. Θα ήθελα να δω τη διαφορά γιατί ομολογουμένως δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι παρόμοιο
Ευχαριστούμε κ Γιάννη
 
Σ' αυτή τη μορφή τη γαλακτωδη πιστεύω ότι θα την τσακίζουν οι καρδερίνες κ Γιάννη.
Βαγγέλη στην ξερή του μορφή γίνεται μάχη μέσα στις κλούβες.
Είναι μόνιμα πάνω στο αγκάθι τα πουλιά και τρώνε.
Βέβαια την αρχή την κάνουν πάντα τα μεγαλύτερα πουλιά που ξέρουν να τραβούν σωστά τους σπόρους και να κάνουν την αρχή.
Μόλις βγουν τα πρώτα δύσκολα... έρχονται και τα μικρά να δοκιμάσουν..
Και ευτυχώς για μένα... έχω όλο το καλοκαίρι.. και μέχρι να εμφανιστούν τα νεράγκαθα...
[automerge]1557772896[/automerge]
Πάντως γαιδουραγκαθο... Δεν...
Για να μη σε αδικούμε...
Έχει δύο τύπους που μοιάζουν αρκετά...
Και τα δύο έχουν την ίδια ονομασία..
Και τα δύο έχουν τους ίδιους σπόρους..
3.webp
2.webp
Απλά το δεύτερο ευδοκιμεί στο τέλος του καλοκαιριού αρχές Φθινοπώρου (Αύγουστο - Σεπτέμβριο)... ενώ το πρώτο μας καλύπτει τώρα στο τέλος της Άνοιξης και την αρχή του καλοκαιριού (Μάιος - Ιούνιος).
Μετά τον Οκτώβρη έρχεται το νεράγκαθο
1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω παντως εχω καταλαβει βλεποντας τα πω τρωνε πολυ κ την πρωτη μορφη φυσικα το αγαπημενω τους ειναι οταν ξεραθει οπως ειπε και ο γιαννης. Στην ενδιαμεση μορφη ουτε εγω εχω δει να τα τρωνε.
 
Μαζέψτε και δώστε στα πουλιά όσο μεγαλύτερη ποικιλία σπόρων μπορείτε... (ασφαλώς σε μικρούς αριθμούς)
Τα πουλιά θα σας δείξουν ακριβώς ποιους θέλουν να φάνε και σε τι κατάσταση.
 
Όσες φορές κι αν έδωσα ολόκληρο δεν ασχολήθηκαν περισσότερο.. εκτός ίσως από το τρελό παιχνίδι πάνω στο αγκάθι...
Βασικά τα καναρίνια δεν ξέρουν ούτε να πατήσουν πάνω στο αγκάθι... και σε κάθε τσίμπημα πέφτει πολύ γέλιο.
Όταν τους το ανοίγω όμως και τραβώ τους σπόρους εγώ.. Τρώνε κι αυτά.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις νέες καρδερίνες...
Αν δεν δουν.. Δεν ξέρουν να φάνε αλλά ούτε και να πατήσουν.
 
Όταν τους το ανοίγω όμως και τραβώ τους σπόρους εγώ.. Τρώνε κι αυτά.
Αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσω τότε έστω και έτσι..
 
Εγώ στα καναρίνια δίνω μόνο αγκάθι από κιρσιο και κολιτσιδα, μόνο αυτά μπορούν να ανοίξουν. Τα άλλα είναι πολύ δύσκολα. Μην ξεχνάμε ότι τα καναρίνια δεν μπορούν να ανοίξουν τους μεγάλους σκληρούς σπόρους.

Να μην ξεχνάμε πως αυτή την εποχή έχουν ετοιμάσει σπόρους και τα πλατάνια...
Σπόρους έχουν αρχίσει να ετοιμάζουν, από Σεπτέμβρη και μετά θα είναι έτοιμα προς κατανάλωση. Το παρατηρώ συνέχεια. Φλώροι, καρδερίνες, λουγαρα φανετα και σκαρθια μόνο από εκείνη την εποχή και μετά τα τρώνε, όχι νωρίτερα.
 
Σήμερα κάνοντας μία βόλτα στην εξοχή, πέτυχα ένα μοναχικό γαιδουραγκαθο. Σκέφτηκα λοιπόν να το κόψω, ώστε να γίνει μια σύγκριση με αυτά του Γιάννη.
63194

Το άνοιξα, για να δω και να δείτε τους σπόρους του. 6319563196
Όπως βλέπετε, σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιο με αυτά 63197

Επιπλέον, βρήκα στο διαδίκτυο μια φωτογραφία από Ονοπορδα και σκέφτηκα να κάνω άλλη μια σύγκριση. 6319863199
Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσται όλοι σας την ομοιότης.
Τελος, έδωσα το αυθεντικό γαιδουραγκαθο στα καναρίνια μου, έτσι όπως ήταν κομμένο, και παρατήρησα πως έτρωγαν με ευχαρίστηση τους σπόρους. Δοκίμασα και εγώ και είδα πως οι σπόροι δεν έχουν γαλακτώδη μορφή αλλά στερεή, σαν σουσάμι ένα πράγμα.

Έψαξα πληροφορίες για το Ονοπορδο και έμαθα πως υπάρχουν αρκετά υποειδη σε διάφορες περιοχές το καθένα. Λογικό είναι να το μπέρδεψες με το γαιδουραγκαθο Γιάννη, αλλά το γαιδουραγκαθο είναι ένα και μοναδικό 63201
 
Η αποδοχή είναι απίστευτη από τα πουλιά... και μιλάω για όλα τα αγκάθια, άσχετα από την ονομασία τους.
Ίσως εκεί να οφείλεται και η διαφωνία στην συζήτηση μια και προφανώς μιλούσαμε για διαφορετικά "αγκάθια".
 
Back
Top