Αναπαραγωγή Ο τσιφτης μας βγηκε, τσιφτισα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εδω και τρια περιπου χρονια νομιζα πως εχω ενα αρσενικο γκλοστερ.
Του πηρα μαλιστα και θηλυκια γκλοστερινα και τις τελευταιες δυο χρονιες προσπαθουσα ματαια να δω μωρα γκλοστερακια.
Δεν ταιριαζουν ελεγα.
Περισυ τα βαλα κλασικα μαζι, στρωσαν μαζι φωλια, κλωσσουσαν και τα δυο, τα αυγα ολα ασπορα.
Ε, ειναι μεγαλα σε ηλικια, ελεγα.
Ο Τσιφτης μας κελαηδισμα μηδεν.
Νταξει ελεγα παλι, καποια δεν τραγουδανε,τυχαινει.
Και πως μου κολλησε φετος μα του βαλω εσωτερικη ταιστρα.
Σε μια μερα ειχε βαλει μεσα ο,τι χαρτι μπορουσε να βρει και καθοταν με τις ωρες.
Σημερα εκανε και το πρωτο αυγο, ο Τσιφτης 😛
Το οποιο κλωσσαει με τις ωρες!
Τι να τον κανω;
Να βγαλω το αυγο και την ταιστρα; Να βαλω φωλια να κανει τον κυκλο της;
Εχω μια μεγαλη κλουβα στην οποια εχω αυτη τη στιγμη τρια θηλυκα, να την μεταφερω εκει περα ή να περιμενω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να βγαλω το αυγο και την ταιστρα; Να βαλω φωλια να κανει τον κυκλο της;
Άστον βασικά άστην ( 😛 ) εκεί τώρα που βολεύτηκε! Άστην να κάνει όλα τα άσπορα (;) αυγουλάκια της, άστην να τα κλωσήσει για 10-12 μέρες να κάνει τον κύκλο της.. Τώρα δύσκολο να βρεις γκλόστερ αρσενικό και να πάτε και για γέννα... Μόλις κλείσει ο κύκλος την μεταφέρεις στην κλούβα και καλό καλοκαίρι!

*Ασβέστιο μην ξεχάσεις! 😉
 
Παιδια το προβλημα ειναι οτι επειδη τοσα χρονια νομιζα πως ειναι αρσενικο, ειχε μονο σουπιοκοκκαλο στο κλουβι, σουσαμι και τετοια πολυ σπανια..
Θα εχει τα απαραιτητα αποθεματα ασβεστιου ο οργανισμος της;

του χρονου 2 τα αρσενηκα gloster τουλαχιστον εχεις χρονο το καλοκαιρι να διαβασεις για αυτα.

Πρεπει να ναι μεγαλες και οι δυο, εγω τις εχω τρια τεσσερα χρονια, οταν τις πηρα θα ταν 1-2 σιγουρα..
Οποτε ισως του χρονου θα παραειναι μεγαλες για ζευγαρωματα.
Και φετος την μια που την εβαλα με κοινο βεβαια, εκανε ασπορα αυγα.
 
Θα εχει τα απαραιτητα αποθεματα ασβεστιου ο οργανισμος της;
Αν τόσα χρόνια τιμούσε το κόκκαλο σουπιάς, έτρωγε τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι και μετά από τόσα χρόνια ήρθε το πρώτο αυγό θα έχει μια χαρά αποθέματα! Εγώ φέτος έδωσα ελάχιστο ασβέστιο έξτρα και μου έκαναν όλες οι κανάρες κάθε μέρα από 1 αυγό με φωλιές με 4-5 αυγά. Αν όλο το χρόνο ακολουθούν μια σωστή διατροφή και τα βλέπει και ο ήλιος, δεν έχουν θέμα!

Πρεπει να ναι μεγαλες και οι δυο, εγω τις εχω τρια τεσσερα χρονια, οταν τις πηρα θα ταν 1-2 σιγουρα..
Οποτε ισως του χρονου θα παραειναι μεγαλες για ζευγαρωματα.
Εδώ η Μελίνα 5 χρονών και ίσως και παραπάνω φέτος μου έκανε 15 αυγά! 😛
 
Αν τόσα χρόνια τιμούσε το κόκκαλο σουπιάς, έτρωγε τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι και μετά από τόσα χρόνια ήρθε το πρώτο αυγό θα έχει μια χαρά αποθέματα! Εγώ φέτος έδωσα ελάχιστο ασβέστιο έξτρα και μου έκαναν όλες οι κανάρες κάθε μέρα από 1 αυγό με φωλιές με 4-5 αυγά. Αν όλο το χρόνο ακολουθούν μια σωστή διατροφή και τα βλέπει και ο ήλιος, δεν έχουν θέμα!


Εδώ η Μελίνα 5 χρονών και ίσως και παραπάνω φέτος μου έκανε 15 αυγά! 😛


Και παλι δεν εχει παρει τοσο ασβεστιο οσο οι αλλες θηλυκιες, οσο θα επρεπε κανονικα..
Ισως του βαλω λιγο στο νερο για να μην εχουμε προβλημα.
Εντομεταξυ το αυγο που εκανε δε μου φανηκε και πολυ νορμαλ, ηταν καπως τριγωνικο😵


*Δε μπορω να το χωνεψω οτι ειναι κοριτσι, ο Τσιφτης μου!
 
Ισως του βαλω λιγο στο νερο για να μην εχουμε προβλημα.
Καλά δώσε από σήμερα ασβέστιο για 5-6 μέρες, κακό δε θα κάνει... Αλλά και να μην έδινες θεωρώ με φυσικές πηγές θα την ολοκλήρωνε την ωοτοκία χωρίς προβλήματα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τώρα δύσκολο να βρεις γκλόστερ αρσενικό και να πάτε και για γέννα... Μόλις κλείσει ο κύκλος την μεταφέρεις στην κλούβα και καλό καλοκαίρι!
.. Δύσκολο δεν είναι, αρκεί να ξέρεις που να ψάξεις! Ειρήνη..ως ''ερασιτέχνης χομπίστας εκτροφέας'' καναρινιών gloster.. Είμαι στην διάθεσή σου! αλλά. Για να προχωρήσεις σε γέννα, χρονικά, μάλλον είναι λάθος.. 😉
 
Ειρήνη τι εννοείς αυγό κάπως τριγωνικό; Το είδες κοντά στην ωρα που το γέννησε; Το εχεις ξαναδεί έκτοτε και ειναι πράγματι κάπως έτσι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
.. Δύσκολο δεν είναι, αρκεί να ξέρεις που να ψάξεις! Ειρήνη..ως ''ερασιτέχνης χομπίστας εκτροφέας'' καναρινιών gloster.. Είμαι στην διάθεσή σου! αλλά. Για να προχωρήσεις σε γέννα, χρονικά, μάλλον είναι λάθος.. 😉


Να σαι καλα σ'ευχαριστω πολυ!
Αλλα με τετοιες ζεστες, σιγουρα δεν ειναι η καταλληλη περιοδος 🙂

Ειρήνη τι εννοείς αυγό κάπως τριγωνικό; Το είδες κοντά στην ωρα που το γέννησε; Το εχεις ξαναδεί έκτοτε και ειναι πράγματι κάπως έτσι;

Δεν το ειδα εκεινη την ωρα, μεσημερακι το ειδα..
Ειναι η πανω "μυτη" τριγωνικη, κι εχει κατι σαν λακουβιτσα.
 
Back
Top