Γενικά Ο χορός του Yugi (ringneck)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους!
Εχω μια απορια με το Γιουτζακο μου. Το βιντεο που εχει αναρτηθει το "so you think you can dance" το εχετε δει;
Ε, λοιπον παρατηρησα χτες για πρωτη φορα τον μικρο να κανει την ιδια κινηση με τον ρινγκνεκ του βιντεο!
Ανοιγμα του "ωμου" του,τα ματια διεσταλμενα και χορευε σε ενα παιχνιδακι του το οποιο πειραζε και με το ραμφος του.
Αυτη η συμπεριφορα δηλωνει κατι; Το κανουν κ τα αρσενικα και τα θηλυκα;
 
Τι, ειναι χανουμακι ο Γιουτζακος;:D
Σοβαρα τωρα, μηπως ειναι κινηση φλερτ κ ζευγαρωματος; 😉
 
Ελα ντε!
Και εμενα κατι τετοιο μου εχει περασει απο το μυαλο, οτι ειναι φλερτ.Αλλα ειναι κινηση αρσενικου,θηλυκου η και στα 2 γινεται αυτο;!
 
Αν κανει χωρο ειναι αρσενικο. Τα αρσενικα χορευουν για να ελκυσουν τα θηλυκα με σκοπο το ζευγαρωμα. Δεν ξερω για τα ringneck συγκεκριμενα αλλα ισως ειναι αρσενικος τελικα κι εχει ορεξεις.:D
 
Χμμμμμμ...
Μακαρι να ειναι οντως ετσι!
Απο ποια ηλικια ομως ξεκινανε την αναπαραγωγη τους; Ο δικος μου πρεπει φυσιολογικα να εχει κλεισει τον πρωτο του χρονο ( το δαχτυλιδι γραφει 08 )
 
Καλησπερα Αρη και σε ευχαριστω για την απαντηση!
Στη σελιδα αυτη εχω μπει ξανα αλλα δε λεει καπου για τον χορο...
 
Aυτο που περιγραφεις ειναι κατι τετοιο;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

διαβασε λιγο εδω...
Breeding Indian Ringnecks

Δεν ειναι χορος με την εννοια που τον εννοουμε εμεις το χωρο αλλα κανει μια επιδειξη. Ειναι και η εποχη τετοια... 😉
 
Nαι Ανεστη!
Καπως ετσι εκανε ο Γιουτζι!
Αυτο ειναι συμπεριφορα και των 2 φυλλων;
 
Ιωαννα η απαντηση ειναι στο λινκ που σου εδωσα. 😉
The female will also start to display. Her displays are done though tilting her head back and pinning her eyes while she clucks. The male’s display is more elaborate. He’ll bow down, fan his tail, pin his eyes, open his wings, and make a distinct mating call. When a male Ringneck is in heat, he can constantly be seen displaying.

Η επιδειξη του θηλυκου δεν ειναι ομοια. Αυτη γερνει το κεφαλι της προς τα πισω και κανει συστολη-διαστολη στις κορες των ματιων της και κανει εναν ηχο σαν να κακαριζει. (σε μια γραμμη αυτο λεει πιο πανω στα αγγλικα).
Η επιδειξη του αρσενικου ειναι πιο εντυπωσιακη οπως αυτη στο βιντεο. Οσα βιντεο και αν ειδα στο youtube ολα τα ringnecks που εκαναν αυτον τον "χορο" ηταν αρσενικα.
 
Πανω στη βιασυνη μου δεν εφτασα σε αυτο το σημειο για να το διαβασω!
 
Back
Top