Ασθένειες Ο african grey μου (η Billy) έχει κλειστό το ένα ρουθούνι

greveniwtis

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2009
Μηνύματα
61
Πόλη
Γρεβενά
ευχαριστώ παιδιά, καμία ιδέα για τα ρουθούνια; φαίνεται στην φωτο πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα. Προσπαθώ να το καθαρίσω αλλά όσο βγάζω τόσο γεμίζει. τρύπα για ανάσα δεν έχει καθόλου. και το άλλο εχει λίγο αλλά δεν έχει κλείσει, μπορεί να πάρει ανάσα.
 
ευχαριστώ παιδιά, καμία ιδέα για τα ρουθούνια; φαίνεται στην φωτο πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα. Προσπαθώ να το καθαρίσω αλλά όσο βγάζω τόσο γεμίζει. τρύπα για ανάσα δεν έχει καθόλου. και το άλλο εχει λίγο αλλά δεν έχει κλείσει, μπορεί να πάρει ανάσα.

Να σου ζήσει. Το γρηγορότερο να βρεις γιατρό ακόμα και στην Αθήνα. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείται η καημένη.

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
ευχαριστώ παιδιά, καμία ιδέα για τα ρουθούνια; φαίνεται στην φωτο πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα. Προσπαθώ να το καθαρίσω αλλά όσο βγάζω τόσο γεμίζει. τρύπα για ανάσα δεν έχει καθόλου. και το άλλο εχει λίγο αλλά δεν έχει κλείσει, μπορεί να πάρει ανάσα.

Οταν πηρα τον παπαγαλο μου νομιζα πως δεν εχει ρουθουνια. Ηταν αρρωστος απο καιρο (οπως μου ειπε ο κτηνιατρος) και ειχανε ξεραμενη μυξα σε σημειο να ειναι τελειως κλειστα και τα δυο ρουθουνια του. Μεσα σε 3 ημερες αρχισε να φτερνιζεται δυνατα και να επιδεινωνεται η κατασταση του και απο το δυνατο φτερνισμα αρχισε να ξεβουλωνει το ενα ρουθουνι. Μολις αρχισε τη φαρμακευτικη αγωγη και μετα απο 2-3 ημερες καθαρισαν τελειως τα ρουθουνια του. Ισως θα ηταν καλο να τη δει ενας γιατρος και να κανει εξετασεις μηπως την ταλαιπωρει καμια λανθανουσα λοιμωξη. Δεν λεω οτι ειναι αυτο 100% αφου δεν ειμαι γιατρος, απλα θα σου προτεινα να το ψαξεις λιγο παραπανω.

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
μεχρι να τη δει γιατρος φροντισε ναναι σε χωρο μακρυα απο καπνους
και επειδη τωρα τον χειμωνα με τα καλοριφερ ξερενεται η ατμοσφαιρα
βαζε στο χωρο της κανα λεκανακι νερο πανω στο καλοριφερ
 
της δίνω αντιβίωση προληπτικά 1 φορά το μήνα και την παίρνω μαζί μου στο μπάνιο με την υγρασία. το θέμα είναι ότι ενώ ο προηγούμενος μου ζακό φτερνιζότανε 1-2 φορές την ημέρα, αυτήν δεν το κάνει ποτέ. "ι σως γι αυτό και να μένουν έτσι. όταν λασκάρω λίγο από δουλειά θα πάω σε αυτόν στη Θεσσαλονίκη που λέτε ότι είναι λίγο αυστηρός αλλά πολύ καλός.όταν φύγουν και οι αγρότες από τους δρόμους βέβαια
 
1 εβδομάδα το μήνα. Δεν κάνω καλα; Μου το είπε pet shop μιας και εδώ δεν έχουμε πτηνίατρο.
 
1 εβδομάδα το μήνα. Δεν κάνω καλα; Μου το είπε pet shop μιας και εδώ δεν έχουμε πτηνίατρο.

Η αντιβιωση δεν αποτελει προληψη αλλα θεραπεια! Εσυ παιρνεις αντιβιωση μια φορα το μηνα προληπτικα; Στο παιδι σου για παραδειγμα θα εδινες μια φορα το μηνα προληπτικα αντιβιωση; Κανεις κακο στη χλωριδα του εντερου της καταστρεφοντας την και οταν χρειαστει πραγματικα αυτη την αντιβιωση να εισαι σιγουρος οτι δεν θα την πιανει. Συμβουλες απο το πετ σοπ να μην δεχεσαι ευκολα και ειδικα σε ιατρικα θεματα.

Εαν πας στη Θεσσαλονικη μπορεις να τον πας και στην κλινικη του ΑΠΘ. Ισως οι εξετασεις εκει γινονται γρηγοροτερα. Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο απλα μια ιδεα λεω. 😉
 
Κανεις κακο, διοτι δινοντας αντιβιωση τοσο συχνα και επι τοσες μερες, το ειδος των μικροβιων που καποια στιγμη θα χρειαστει να καταπολεμηθουν θα εχουν γινει ηδη ανθεκτικα σ'αυτην, χαλας ετσι και την εντερικη χλωριδα και θα δημιουργησεις κ'αλλο προβλημα (πχ διαροια) χωρις λογο. Πρεπει να πας το πουλι σε γιατρο και ν'αναφερεις τα ειδη των φαρμακων που του εχεις χορηγησει.
 
προλιπτηκα αν θελεις μπωρεις να δινεις βιταμινες... (αλλα και αυτες αν υπαρχει λογος π.χ κακη διατροφη)μηπως ειναι βιταμινες αυτες που σου εδωσε το πετ σοπ;
 
μήπως έχει klebsiella ozanae; Είδα πολλά πουλιά φέτος με προβλήματα στο αναπνευστικό.
 
ευχαριστώ παιδιά, δεν θα δώσω ξανά αντιβίωση. Ο άλλος μου παπαγάλος ειναι σε έναν φίλο μου για αναπαραγωγή μιας και ειναι άγριος και δεν περνούσε καλά μόνος σε ένα κλουβί. τουλάχιστον τώρα έχει παρέα έναν θυλυκό
 

Σχετικά θέματα

Back
Top