Γενικά Ο Amigo και η Λουκία τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiriaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiriaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Τήνος
πηρα σημερα ενα θυληκο καναρινακι, να εχει συντροφια ο δικος μου. καλα, ο amigo δεν ξερει τι να γινει απο τη χαρα του. Πηγαινοερχεται συνεχεια στην πορτα της, εχει ξελαρυγγιαστει να τραγουδαει και γενικως κανει τα παντα να της δειξει πως θελει να κανει κατασταση. η θυληκια (η κορη μου μαλλον θα τη λεει Λουκια) ειναι ακομα λιγο φοβισμενη. αρχισε να ψιλοτσιμπαει κατι σπορακια, νομιζω θα τα παει καλα:)
 
Μην ανησυχείς.
Μόλις θα συνηθίσει τον χώρο,όλα θα πάνε καλά.
Ο έρωτας θα έρθει και΄σεις θα χαρείτε την οικογένεια των καναρινιών.
Καλός δεχτήκατε λοιπόν την <Λουκιά>:)
 
προβλημα με τη λουκια

😕βρε παιδια, τα θυληκα καναρινια κελαηδουν; Γιατι η λουκια αρχισε τα τραγουδακια
 
Ο κανόνας είναι οτι τα θηλυκά καναρινια κελαηδούν με ενα μονοτονο τσιου τσιου. Χωρις καμια πλοκή, ενταση και διάρκεια.

Σε σπάνιες περιπτώσεις, όταν τα θηλυκά είναι πολύ πυρωμένα κελαηδάνε με λιγο πιο διαφορετικό τρόπο. Οχι ακριβώς το μονότονο τσιου τσιου, αλλά με χαμηλόφωνη ένταση, μικρή πλοκή και λίγη διάρκεια. Σαν νεαρό αρσενικό που βρίσκεται στο ξεκίνημα της τραγουδιστικής του καριέρας.:D

Εχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση θηλυκιάς, που αν δεν την είχα δει να γεννάει αυγά και να μεγαλώνει μωρά, θα ορκιζόμουν οτι πρόκειται για νεαρό αρσενικό.:)

Μάλλον η θηλυκιά σου, έχει την ανάγκη του άρρενος:D
 
georgina σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. σκεφτομουν να περιμενω λιγες μερες πριν τους βαλω μαζι, αλλα μαλλον πρεπει να επισπευσω τις διαδικασιες.
 
Μην ξεχάσεις να τηρήσεις την καραντίνα! Πηρες το πουλάκι στις 16/2... Παρατηρησέ το αν είναι υγιές, διάβασε τα αρθρα για την αναπαραγωγή και την διατροφική προετοιμασία και μετα βάλε τα πουλάκια μαζί...

Δες και εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
 
εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα, ωστοσο κατι δε μου παει καλα. η λουκια κελαηδαει λιγο παραπανω και υπαρχει μια ενταση μεταξυ τους. Παντως στο pet μου το δωσαν για θυληκο. εχει καποιο σχετικο θεμα για το πως μπορουμε να διακρινουμε τα θυληκα απο τα αρσενικα;
 
Back
Top