Γενικά Ο Ash μου (white head cockatiel)

ΜαριαΠα

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2015
Μηνύματα
36
Πόλη
Μυτιλήνη
Να λοιπον ο ash. Ειναι μαζι μου περιπου 2 μηνες και ειναι αρσενικο white head cockatiel αν δεν κανω λαθος. Δεν ξερω ηλικια δυστυχως αλλα μπορω να δω οτι ειναι μεγαλος.στο petshop εμενε σε ενα πεντακαθαρο κλουβι που ομως δεν ειχε πατηθρες και κυκλοφορουσε στον πατο οποτε γι αυτο υποθετω η ουρα του ειναι τσαλακωμενη! Τωρα το κλουβι του, σκοτωνοντουσαν οτι ειναι το καταλληλο αλλα πλεον ψαχνω για κατι αλλο γιατι δεν νομιζω οτι καλυπτει τις αναγκες του.στις φωτο ειναι με ο,τι μου δωσανε για καταλληλο αλλα τα ποιο πολλα τα εχω βγαλει. Τελικα η ποιο σωστη αγορα ηταν το φυσικο ξυλο των 2.5 ευρω απο εναν χομπυστα.στον πατο εχει συρταρι οπου βαζω αμμο και για τροφη μου ειχανε προτεινει την vitakraft australian αλλα και αυτην πλεον την εχω αλλαξει γιατι τα μισα δεν τα ετρωγε καν. Τωρα στο ζουμι.. Του βαζω φρουτα καθημερινα αλλα δεν τα αγγιζει. Δεν νομιζω οτι εχει φαει και ποτε αλλα επιμενω με μηλο και πορτοκαλι κυριως. Ουτε τα παιχνιδια του αγγιζει ιδιαιτερα αλλα δεν τον αφηνω ησυχο. Προσπαθω να του κινω την περιεργεια συνεχεια ειτε σκιζοντας χαρτακια κοντα του ή κανοντας διαφορες κατασκευες.ωστοσο λατρευει να ακουει μουσικη και ιδιαιτερα acdc! Την πρωτη εβδομαδα ητανε αγριμι, τσιριζε και ξεφυσουσε ακομα και οταν περνουσα απο διπλα του. Τωρα τραγουδαει απο το πρωι μεχρι τα μεσανυχτα! Να τον αγγιξω ουτε λογος ακομα αλλα δεχεται το χερι μου στο κλουβι χωρις να γινεται χαμος!
 

Συνημμένα

  • ash2 (225x300).webp
    ash2 (225x300).webp
    13,1 KB · Προβολές: 110
  • ash (225x300).webp
    ash (225x300).webp
    12,5 KB · Προβολές: 103
  • ash3 (225x300).webp
    ash3 (225x300).webp
    18,4 KB · Προβολές: 109
Κούκλος είναι και το κλουβί καλό φαίνεται. Γράψε τις διαστάσεις μήπως είναι μικρό αν και δεν μου φαίνεται.
Δώσε και χόρτα καθημερινά, σπανάκι, ρόκα, φύλλα και ανθό από μπρόκολο κουνουπίδι, χλωρή ρίγανη, δενδρολίβανο κτλ.
Βάζε κάτι κάθε μέρα κάποια στιγμή θα δοκιμάσει και θα τρώει τα πάντα.
 
Κούκλος είναι και το κλουβί καλό φαίνεται. Γράψε τις διαστάσεις μήπως είναι μικρό αν και δεν μου φαίνεται.
Δώσε και χόρτα καθημερινά, σπανάκι, ρόκα, φύλλα και ανθό από μπρόκολο κουνουπίδι, χλωρή ρίγανη, δενδρολίβανο κτλ.
Βάζε κάτι κάθε μέρα κάποια στιγμή θα δοκιμάσει και θα τρώει τα πάντα.
Θα το μετρησω! Και θα τα δοκιμαςω ολα! Επισης χθες το βραδυ εβαλα το χερι μου μεσα με μια μικρη πατηθρα και το καταφερα να ανεβει και να τον μετακινησω λιγο. Ουτε δαγκωσε ουτε τιναχτηκε! Οποτε θα συνεχισω λιγες μερες αλομα και μετα θα επιχειρησω να βαλω το δαχτυλο μου..
 
Μαρία πανέμορφος και το όνομα που του έχεις δώσει είναι γάντι! Να τον χαίρεσαι.
 
Κουκλος να τον χαιρεσαι. Μαλλον ενηλικο ειναι και πρεπει να εχει περασει την πρωτη πτεροροια.:)
 
Back
Top