Φροντίδα Ο Ballou φοβαται παρα πολυ το σταν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ballou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ballou

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2016
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας εχω ενα παπαγαλο ζακο, κ σημερα του πηρα ενα σταν, για να καθεται μαζι μου στο δωματιο, αλλα το φοβαται παρα πολυ, οπως επισης κ τα παιχνιδια που του εχω βαλει στο κλουβι του, τι μου προτεινετε να κανω, ευχαριστω...
 
Βαλε του ενα παιχνιδι κ αστο, ώσπου να το συνηθισει, μετα βαλτου και το επομενο
Στο σταντ βαλε τροφη ωστε να παει να την φαει καποια στιγμη!
Συνηθεια θελει και σιγα σιγα
 
Καλησπερα και καλως μας ηρθες.
Αν θελεις μπορεις να μας παρουσιασεις εδω τον φιλαρακο σου να τον καμαρωσουμε :)
Ποσο καιρο τον εχεις και ποσο χρονων ειναι;

Οταν παιρνουμε ενα καινουριο παιχνιδι δεν το βαζουμε αμεσως μεσα στο κλουβι αλλα για αρχη το βαζουμε καπου κοντα στο κλουβι να το βλεπει.
Στη συνεχεια απο εξω απο το κλουβι και οταν το συνηθισει μεσα.
Χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια γιατι αφου ο παπαγαλος σου, σου εχει δειξει οτι φοβαται καθε τι καινουριο πρεπει να του δινεις χρονο.
Γενικα οι παπαγαλοι ειναι ζωα της συνηθειας και επειδη ειναι περιεργοι απο τη φυση τους στο τελος θα πλησιασουν αυτο το "κακο" αντικειμενο 😛
Διαβασε εδω εινα πολυ ομορφο και ενημερωτικο αρθρο για την συμπεριφορα και επικοινωνια των παπαγαλων, θα σε βοηθησει πολυ να ψυχολογησεις περισσοτερο τον φιλαρακο σου :)

Οσο για το σταντ θα ακολουθησεις τα ιδια βηματα.
Δηλαδη οπως ειναι το σταντ να το εχεις διπλα στο κλουβι του να το συνηθισει.
Μετα οταν τον εχεις εξω να του βαζεις τις αγαπημενες του λιχουδιες εκει και θα δεις οτι καποια στιγμη θα παει.
Απλα ποτε μην τον πιεσεις και ποτε μην τον βαλεις με το ζορι :)

Και... Επειδη η διατροφη ειναι απο τα σημαντικοτερα για την μακροχρονια υγεια του φιλου σου διαβασε και αυτο.
Οτι αλλο θελεις το συζηταμε :)
 
Χαιρετε, σε ευχαριστω για οσα μου ειπες, ηταν πολλη συμαντικα για εμενα, τον εχω 2 μηνες κ εινα 5 μηνων, κ συνεχεια θελει να ειναι πανω στο χερι μου οταν τον βγαζω εξω, κ να ανεβαινει στον ωμο μου κ να μου δαγκωνει το αυτι αλλα χωρις να ποναω καθολου, κ παλι να σαι καλα για ολες της πληροφοριες...
 
Καλως ηρθεςς και απο εμενα :)να σου ζησει ο φτερωτος σου φιλος.. Οπως στα ειπαν ταπαιδια μην ανησυχεις και δως του χρονο. Εμενα π.χ γιατι κ εγω νεα παπαγαλομανα :Dειμαι φοβαται οτιδηποτε βλεπει για πρωτη φορα.. Ακομα να σου πω να γελασεις και τα φρουτα τα κοιταει με στραβο ματι😱 κ τις μπλουζες που αλλαζω και φοραω αν δει αλλο χρωμα η σταμπα εκει να δεις 😀 με κοιταει με μισο ματι κ εξαφανιζετε😱
 
Back
Top