Γενικά Ο cocka και η chika

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης narkissa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

narkissa

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειναι cockatiel , 2 χρονων, πανεξυπνα και πολύ ερωτευμενα. :)
τρωνε σπορους φρεσκα λαχανικα φρουτακια και αυγουλακι.
τους αρεσει να παιζουν με διαφορα, να μαλωνουν με τον καθρεπτη, να κανουν γλυκες μεταξυ τους, να σκαρφαλωνουν σε ενα κουτσουρακι που βρηκα μια μερα στην ακρογιαλια..
αυτην την εποχη ζευγαρωνουν συνεχεια τους εχω βαλει και φωλια, οποτε μπορει αυτος ο ερωτας να αποδωσει και καρπους.
Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να βαλετε αυτα τα πλασματακια στην ζωη σας... Εμενα μου την αλαξαν ριζικα...
Καποτε ο Νωε ζουσε αρμονικα μαζι τους. Γιατι οχι και εμείς;
 

Συνημμένα

  • cocka chicka pet.webp
    cocka chicka pet.webp
    3,5 KB · Προβολές: 124
Πολυ ομορφο το ζευγαρακι σου. Πολλα μελη απο εδω εχουμε κοκατιλ και ολο αυξανονται:D

Εδω ειναι το δικο μου ζευγαρι [x]

Κι εδω ενα αλλο κοκατιλ που εχω η snowpearl https://community.petbirds.gr/threads/Και-η-παρέα-μεγαλώνει-με-ένα-ακόμα-κόκατιλ.12983/

Το ξυλο στην θεση σου θα το αφαιρουσα γιατι μπορει να ειναι βρωμικο. Γενικα μην προτιμας ξυλα απο δημοσιους χωρους. Για περισοτερες πληροφοριες δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/

Οσο για το καθρεφτακι να το βγαλεις το συντομοτερο. Ειναι πολυ επιβλαβες για τα πουλια και μπορει να δημιουργησει τοσο προβληματα σε σενα(συμπεριφορας κυριως) οσο και στην αναπαραγωγη τους.
 
ευχαριστω φωτη θα το φροντισω... Αν και το κουτσουρακι αυτο το εχω εναμισι χρονο σχεδον και το καθαριζω ανα δυο μερες με καθαρο νερακι..
 
τα κοκατίλ σας είναι υπέροχα! Να τα χαίρεστε περιμένουμε νέες φωτογραφιες!
 
Γοητευτικά και γεματα ηρεμία! Να τα χαίρεσαι Σοφία!

Περιμένουμε και άλλες φωτογραφιες!
 
Πολύ γλυκά πουλάκια ο cocka και η chika! Μπράβο που είναι και αγαπημένα και περνάνε όμορφα! Και βέβαια αξίζουν τον κόπο να τα βάλουμε στη ζωή μας, αφού χαρίζουν ομορφιά, αγάπη, χαρά & είναι όλο χάρη, γλύκα, αυθορμητισμό και εκπλήξεις!
 
Πανεμορφα τα πουλια σου Σοφια! :D Να τα χαιρεσαι!

Οταν με το καλο γεννησουν θα ειναι υπεροχο να μοιραστεις μαζι μας ολη την πορεια τους απο τη γεννηση των αυγων και το μεγαλωμα των νεοσσων με φωτογραφιες!
 
Πολυ ομορφα τα κοκατιλακια σου, να τα χαιρεσαι! Με το καλο να σου κανουν και μωρα!:Big Grin:
 
επι το εργον 😛

ο cocka k η chicka στην ταινια "καυτα πουπουλα Νο3" 😛
 

Συνημμένα

  • DSC05054.webp
    DSC05054.webp
    42,3 KB · Προβολές: 80
  • DSC05056.webp
    DSC05056.webp
    46,7 KB · Προβολές: 81
😀 οι φωτογραφιες ειναι ακαταλληλες κατω των 18 😛
Κουκλακια ειναι να τα χαιρεσαι και με το καλο να ερθουν και τα μωρακια και ετσι οπως φαινεται πολυ συντομα :D
 
κανουμε τις πρωινες αγαπες μας :love :love :love :love


πως θα ηταν η ζωη μου χωρις εσενα αγγελε μου...
 

Συνημμένα

  • DSC00569.webp
    DSC00569.webp
    7,9 KB · Προβολές: 83
Back
Top