Φροντίδα Ο Michael ελεύθερος και ωραίος στο μπαλκόνι

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν σωστό αυτό που έκανα αλλά δεν άντεχα να τον έχω κλεισμένο στο κλουβί και ήμουν σιγουρη πως δεν θα εξαφανιζίταν, όπως είχα πει και σε "αλλο θέμα πως αν πιστεύεις πολυ στο κατοικιδιο σου αυτο θα σε βγάλει ασπροπροσώπο. ετσι λοιπόν το μεσημεράκι που είχε απόλυτη ησυχία έξω αποφάσισα να τον βγάλω από το κλουβί, αποτέλεσμα να κάθεται πανω στο στικακι λιχουδίας να τρώει, στα κάγκελα να κάνει βόλτες και πάνω στο κινητο και στον ώμο μου όταν προσπαθουσα να βγάλω φωτο/βίντεο
ΥΓ Η περιοχή που μένω είναι αρκετά ήσυχη με ελάχιστη κίνηση και με αρκετό πράσινο και δέντρο έτσι οι φόβοι μου ήταν μην παει σε κανένα δέντρο και τον πειράξει κανένα άλλο πουλί ή ακούσει κανένα δυνατό θόρυβο και τρομάξει και να τον ψάχνω μετά
 

Συνημμένα

  • m.webp
    m.webp
    97,6 KB · Προβολές: 86
  • m1.webp
    m1.webp
    64,8 KB · Προβολές: 83
  • m3.webp
    m3.webp
    110,9 KB · Προβολές: 85
Το πουλάκι έχει φτερά ψαλιδισμένα; Αν όχι είναι επικύνδυνο αυτό μπορεί να φύγει ανα πάσα στιγμή με τον παραμικρό θόρυβο. Εαν δε θες να κόψεις τα φτερά του τότε πρέπει να αγοράσεις ένα harness επιγόντως.
 
επιπολαια κινηση κατα την γνωμη μου...Αν δεν ειχε ξαναγινει ελεγχομενα να κανει καποια ελευθερη πτηση. Και η πιο σημαντικη απωλεια δεν ειναι οτι θα δραπετευσει το πουλι απο το σπιτι μας... Το πιο σημαντ9ικο ειναι οτι αυτα τα μικρα ειδη δεν μπορουν να επιβιωσουν στην "ζουγκλα" εκει εξω μονα τους. Οι μονκ και οι ρικνεκ ειναι πιο μεγαλοσωμα ειδη και επιβιωνουν στο Αττικο περιβαλλον, τα μπατζακια δεν νομιζω. Οι μονκ ειναι μικροσωμα σχετικα με τους ρικνεκ αλλα ειναι και τα μονα που χτιζουν φωλιες...΄Γνωμη μου ειναι να το "δουλεψεις " πολυ πριν το ξανακανεις. Φιλικα παντα
 
Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν σωστό αυτό που έκανα αλλά δεν άντεχα να τον έχω κλεισμένο στο κλουβί και ήμουν σιγουρη πως δεν θα εξαφανιζίταν, όπως είχα πει και σε "αλλο θέμα πως αν πιστεύεις πολυ στο κατοικιδιο σου αυτο θα σε βγάλει ασπροπροσώπο. ετσι λοιπόν το μεσημεράκι που είχε απόλυτη ησυχία έξω αποφάσισα να τον βγάλω από το κλουβί, αποτέλεσμα να κάθεται πανω στο στικακι λιχουδίας να τρώει, στα κάγκελα να κάνει βόλτες και πάνω στο κινητο και στον ώμο μου όταν προσπαθουσα να βγάλω φωτο/βίντεο
ΥΓ Η περιοχή που μένω είναι αρκετά ήσυχη με ελάχιστη κίνηση και με αρκετό πράσινο και δέντρο έτσι οι φόβοι μου ήταν μην παει σε κανένα δέντρο και τον πειράξει κανένα άλλο πουλί ή ακούσει κανένα δυνατό θόρυβο και τρομάξει και να τον ψάχνω μετά
Το πουλάκι διαθέτει ένστικτο, εμείς (υποτίθεται) θα πρέπει να διαθέτουμε... λογική.
Για το καλό του φίλου σου δεν θα πρέπει να το ξανακάνεις. Είναι κρίμα να βάζεις σε κίνδυνο τη ζωή του, δεν έχεις ν΄αποδείξεις τίποτα με αυτό τον τρόπο... Εσύ αποφάσισες να το έχεις στην κατοχή σου, εσύ θα πρέπει να είσαι και υπεύθυνη γι αυτό...
 
Είχα υπολογίσει όλους τους κινδύνους, ο μόνος σοβαρός κίνδυνος ήταν ένα άλλο πουλί να του κάνει ζημεια και γι αυτο μπορει να θεωρηθει η κίνηση μου αυτή επιπόλαια. Ξέρω τον χαρακτήρα του και ξέρω και το πεταγμά του δηλαδη πόση ωρα μπορει να πετάξει και πως/που πετάει και το σημείο που είχα επιλέξει ήταν δίπλα στην πόρτα, έτσι αφου πεταξε λίγο γύρω μου μπήκε στο σπίτι αμέσως. Πιστεύω πως δεν θα τον ξανα αφήσω, απλά θα είμαι πιο ήσυχη όταν θα ναι ελεύθερος στο σπίτι και κάποιος θα ανοίγει την μπαλκονόπορτα να βγει/μπει μεσα έξω κλπ. Αυτή η ιδέα με το harness μου άρεσε ίσως του πάρω ένα του χρόνου (σε λίγες μέρες ξανα μετακομίζουμε για την πρακτική μου και θα μένουμε κέντρο που δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον βάζω στο κλουβί πριν βγω στο μπαλκόνι..)
 
Καταλαβαίνω τη χαρά σου που δεν σου έφυγε αλλά ήθελε τόσο λίγο για να σου φύγει και λιγότερο για να τον αρπάξει αστραπιαία κάποια γάτα μόλις καθόταν κάπου. Να μην εφησυχάζεις ούτε με την μπαλκονόπορτα. Δεν χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις. Φύλαγε τα ρούχα σας...
 
δεν άντεχα να τον έχω κλεισμένο στο κλουβί
Αφού τον αφήνεις και πετάει ελεύθερο μέσα στο σπίτι, ποιο πουλάκι είναι κλεισμένο στο κλουβί και είναι και για λύπηση; 😛 Δεν νομίζω ότι πρέπει να τον λυπάσαι.. μια χαρά πτήσεις κάνει και μέσα στο σπίτι και μια χαρά ευτυχισμένος είναι. Ενώ στο μπαλκόνι θα μπορούσες να τον είχες χάσει.. Νομίζω το καταλαβαίνεις και δεν θα ξαναγίνει. Αλλά με τον τρόπο του σου έδειξε και εκείνο πως οικειοθελώς είναι μαζί σας. Τώρα μόνο πτήσεις μέσα στο σπίτι και πάλι με προσοχή και με επαγρύπνηση! Και μέσα στο σπίτι οι κίνδυνοι είναι πάρα πολλοί! Πόσο μάλλον για ένα μπάτζι!
Διάβασε αυτό: https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/
 
Ναι Αλίκη και τους κινδύνους τους ξέρω καλα εδω και 15 μέρες περιπου ξενίκοιασα το φοιτητικο μου σπίτι που ήταν οτι πρέπει γι αυτον (σοφιτα με δυο μεγαλα ξυλα κοντα στο ταβάνι και με ανεμιστηρα στο φωτιστικο και καθοταν εκει με τις ωρες) εδω στο πατρικό δυστυχως δεν είναι μερος γι αυτον γιατί οπου παει φωτιστικο, ντουλαπια στην κουζίνα έχει καλωδια και αναγκαστικα κάθεται στο κλουβί (το οποιο παραμένει ανοιχτο και απο πάνω άμα βάλεις την ξύλινη μπαρα) γι αυτό τον λυπήθηκα. Νομίζω πως το σπίτι της ''πρακτικής'' θα είναι πιο ασφαλές για τον Μαικλ, υπομονή 15 μέρες

ΥΓ όταν δημιούργησα το θέμα φυσικά και δεν περίμενα να μου πείτε μπράβο αντιθέτως περίμενα λίγο κράξιμο (με την καλη την ενοια παντα) ωστε να μην μπω στον πeiρασμό και να το ξανασκεφτω παρα πολυ για να το ξανακάνω 😛
 
Για ποιο λόγο διακινδυνευεις να χάσεις το φίλο σου; Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να τρομάξει με κάτι που θα δει ή με κάποιον θόρυβο και φύγει; Είναι ένας από τους λόγους που φτερουγιζουν οι παπαγάλοι. Μεγάλο λάθος είναι η γνώμη μου. Σίγουρα εκεί έξω δεν πρόκειται να επιβιώσει.
 
... Διακρίνω στα γραπτά σου ότι ακόμα και τώρα δεν συνειδητοποιείς πόσο επικίνδυνη ήταν αυτή η έξοδος και πόσο δραματική συνέχεια θα μπορούσε να έχει ☹ (ούτε γι΄αστείο μη θεωρήσεις ως ''κράξιμο'' το ποστ μου).
Εύχομαι πάντα να πηγαίνουν όλα καλά γι΄αυτό το όμορφο πουλάκι.:)
 
Στα έγραψαν όλοι, συμφωνώ μαζί τους φυσικά και θεωρώ περιττό να πω ότι ήδη μία φορά ήσουν τυχερή, αυτό δεν σημαίνει πως θα είσαι πάντα. Και πάντως όταν παίζουμε με την τύχη, καλύτερα να παίζουμε την δική μας τύχη και όχι ενός ανυπεράσπιστου πλάσματος.
Θα σου πω απλά μια ιστορία που την έχω γράψει δυο-τρεις φορές ακόμα σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Επί πολλά χρόνια σε κάποιο φυτώριο που ψώνιζα εδώ στο Χαλάνδρι είχαν ελεύθερο έναν makaw πανέμορφο και ήρεμο. Τον έβλεπα 4-5 χρόνια τουλάχιστον σκαρφαλωμένο στα δέντρα του φυτώριου. Μια μέρα που πήγα δεν τον είδα και ρώτησα. Απλά είχε φύγει.
Με συγχωρείς που θα στο πω, δεν έχεις δικαίωμα να βάζεις την ζωή του πουλιού σε τέτοιο κίνδυνο.
 
Back
Top