Γενικά Ο Over και η Bella

The bird whispere

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2017
Μηνύματα
7
Πόλη
Ίλιον
Καλησπερα σας. Μετά από τόσο καιρό, αξιώθηκα, τρομάρα μου, να ανεβάσω φωτό από τα παπαγαλάκια μου.
Είναι λοιπόν ο Over και η Bella.
Ο Over το καλοκαιρι πρωτα ο Θεός θα γίνει 2 ετών κ η Bella 3 ετων.
Φυσικα η Bella ειναι το πρασινο parrotlet.
rsz_dsc_0774.webp rsz_dsc_0782.webp
 
Ωραία που "αξιώθηκες" διότι τα πουλάκια σου είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών και αρκεί να τα βλέπει κανείς για να είναι χαρούμενος. Άντε να μας τα παρουσιάσεις κιόλας, να τα θαυμάσουμε και σε άλλες σκηνές της ζωής σας.
 
Σας ευχαριστω πολύ παιδια.
Ακομα ψαχνω χρόνο για να μαθω το πως ''λειτουργει'' η παρεα μας(ανεβασμα φωτο, βιντεο κτλ)
Παρακαλω πολύ, που υπαρχουν αυτες οι οδηγιες; Γιατι μερικες φορες εχω λιγο χρονο για να τα βρω.
Διονυση,''γνωριζομαστε από άλλο ''χώρο''. Ελπιζω να κατάλαβες.
Σισσυ(σωστα το γραφω😉,τα πουλακια ειναι ακομα πιο ομορφα αλλά νομιζω οτι η επεξεργασια(σμικρυνση)δεν αφηνει να φανει αυτο.
Ο Over ειναι ταισμενος στο χερι, η Bella οχι.
Καλο σας βραδυ.
 
Πετρο να χαιρεσαι τα μικρα σου! Ειναι πραγματικα υπεροχα!

Παρακαλω πολύ, που υπαρχουν αυτες οι οδηγιες;
Σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα με τις οδηγιες.
 
Καλησπερα σας.
Ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια για τα καλά σας λογια.
Φοιβο,τα πουλακια διαμενουν στο ιδιο κλουβι.
Πριν σχεδον 3 χρόνια πηρα την Bella, κ πριν περιπου 2 τον Over.
Κρατησα καραντινα 30 μερες. Σε ξεχωριστο δωματιο τα πουλακια. Κατοπιν εφερα τον αρσενικο στο δωματιο που τωρα τα εχω, στο οποιο ειχα αρχικα την θηλυκια. Και εκει πηγα βημα βημα. Πρωτα μερικες μερες τα κλουβια απεναντι, μετα για λιγες μερες διπλα διπλα, κ κατοπιν, στο ιδιο κλουβι, αλλά σε νεο κ για τα 2 πουλια. Ηταν Σαββατο κ ειχα το νου μου για τυχον καυγαδες, γιατι εχω ακουσει μεχρι κ για αποκεφαλισμους. Ολα καλά. Ευτυχως. Ειχα πολύ αγχος το πρωτο πρωινο που ελειψα για δουλεια, αλλά δεν συνεβη κατι.
Οπως εχω γραψει κ στο πρωτο μου post που σας συστηθηκα, τα πουλακια μπορει να ειναι στο ιδιο κλουβι, αλλά δεν εχω δει καποιο σημαδι προσεγγισης. Θα τα ξαναπουμε παλι για το συγκεκριμενο θεμα, οσο ζυγωνει η ανοιξη.
Καλο σας βραδυ.
 
Νομίζω πώς έπαιξε ρόλο που ήταν το θηλυκό μεγαλύτερο και το ότι το νέο κλουβί ήταν καινούριο και για τα δύο.
Αν δεν βάλεις φωλιά στο κλουβί ίσως και να μην δεις σημάδι προσέγγισης όπως την εννοείς. Και αν δεν θέλεις πουλάκια που να ξέρεις τι να τα κάνεις και να διαχειριστείς όλη την αγχώδη περίοδο της αναπαραγωγής καλύτερα να μην βάλεις φωλιά ούτε άλλη σκοτεινή κρυψώνα. Έτσι θα μπορείς να χαρείς τα μικρά σου χωρίς επιπλέον άγχη. Παιζουν μεταξύ τους; Αν παίζουν μεταξύ τους τότε λογικά υπάρχει και το κατάλληλο "έδαφος" και η χημεία για να ζευγαρώσουν. Το να ζευγαρώσουν απλώς επίσης δεν σημαίνει τίποτα. Και τα δικά μου ζευγαρώνουν απο 2 χρονών κάποιες φορές αραιά και που κι είναι αδέρφια. Και δεν έχουν ούτε φωλιές ούτε τίποτα σχετικό μέσα στο κλουβί τους.
 
Back
Top