Διατροφή Ο Pepe αρνείται τα λαχανικά

Steph Koutsoudaki

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2016
Μηνύματα
147
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαίρεται! Το Σάββατο αποκτήσαμε τον Pepe το γλυκό μας Budgie! Ακόμα τρώει μισή τροφή pet shop και μισή versele laga. Ωστόσο σήμερα προσπάθησα να του δώσω λίγο καρότο και δεν το ακούμπησε καν. Θέλει χρόνο ακόμα, εε;
Κάποιο τρικ να τον ξεγελάσω;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Χρονο δε λες τιποτα!
Χρονο υπομονη κι επιμονη.
Ολοι οι ιδιοκτητες παπαγαλων το ιδιο προβλημα εχουμε🙄
Αρχικα να του βαζεις φρουτα-λαχανικα-χορταρικα καθε μερα.
Στην αρχη δε θα τα ακουμπαει, μην παραιτηθεις! 😛
Βαζε του καθημερινα, καποια στιγμη απο περιεργεια θα δοκιμασει.
Καποιο τρικ;
Μπορεις να τα δενεις με σκοινακια και να τα κρεμας απ το κλουβι για να φαινονται σαν παιχνιδια και να του τραβηξουν την προσοχη.
Μπορεις επισης να τρως μπροστα του το λαχανικο που θελεις να φαει.
Λογικα θα ζηλεψει και το δοκιμασει κι εκεινος!
Εγω τελευταια αφου δυο μηνες το παλευω και δεν, αρχισα να φτιαχνω φυσικους χυμους απο φρουτα-λαχανικα, ωστε μεεχρι να αποφασισει να δοκιμασει το φρουτο-λαχανικο στην κανονικη του μορφη, να παιρνει απο κει καμια βιταμινη!meh
 
Αχ σε ευχαριστώ! Έφαγα καροτάκι μπροστά του αλλά δεν συγκινήθηκε καθόλου! Του βάζω καθημέρινα κάτι αλλά δεν! Θα δοκιμάσω αυτό με το σκοινάκι γιατί είναι πολύ περίεργος και εξερευνά ό,τι καινούριο μπαίνει στο κλουβί!
 
Έφαγα καροτάκι μπροστά του αλλά δεν συγκινήθηκε καθόλου! Του βάζω καθημέρινα κάτι αλλά δεν!
Πρέπει να πεινάει και λίγο.
Αν έχει κορεστεί η όρεξή του, όπως θα κάναν πιθανόν όλα τα όντα δεν θα μπει στον "κόπο" της δοκιμής.
 
Πρέπει να πεινάει και λίγο.
Αν έχει κορεστεί η όρεξή του, όπως όλα τα όντα δεν θα μπει στον "κόπο" της δοκιμής.
Αυτο το φαντάστηκα. Έκανα το κόλπο με το σκοινάκι. Κάτι έγινε. Πολύ μικρή ποσότητα... αλλά από το καθόλου είναι πρόοδος, εεε;
 
Ειναι και αρχη ακομα υπομονη! Δικιμασε φρεσκια ρίγανη! Το δικο μου budgie το λατρευε και ηταν το πρωτο πραγμα που διλιμασε και εφαγε με μανια! Το ειχα κρεμασει με σχοινακι και ειχα βαλει και λιγο στην δευτερη ταιστρα να κρεμεται ομως απεξω να φαινεται!
 
Ειναι και αρχη ακομα υπομονη! Δικιμασε φρεσκια ρίγανη! Το δικο μου budgie το λατρευε και ηταν το πρωτο πραγμα που διλιμασε και εφαγε με μανια! Το ειχα κρεμασει με σχοινακι και ειχα βαλει και λιγο στην δευτερη ταιστρα να κρεμεται ομως απεξω να φαινεται!
Συμφωνώ απολύτως κι εγώ έτσι με φρέσκια ρίγανη τα ξεκινάω και μετά δεν σταματούν τις δοκιμές.
 
Πρέπει να πεινάει και λίγο.
Αν έχει κορεστεί η όρεξή του, όπως θα κάναν πιθανόν όλα τα όντα δεν θα μπει στον "κόπο" της δοκιμής.
Γι αυτό προτιμότερο είναι τα φρούτα και τα λαχανικά να προσφέρονται το πρωί 😉
 
Εγω έκανα υπομονή σχεδν 7 μήνες! τωρα έχει πολυ πλάκα, μολις καθομαστε να φαμε και αν δεν του εχω δωσει το μεσημεριανο του (κατι διαφορετικο από τα μονιμα σπόρια), περνει μια υπουλη πόζα στην κουνια του με παρατηρει για λιγο και αρχιζει να πεταει στα χερια μου που τρωω ή στο κεφαλι.
Μην σε δει να τρως μήλο! Δεν θα σε αφησει σε ησυχία:D
 
Back
Top