Γενικά Ο pico ο δαμασκηνοκέφαλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pico

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2022
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
Είμαι νέο μέλος και έχω τον pico (από το piccolo) ένα δαμασκηνοκεφαλο parakeet.
Είναι καινούργιος στο σπίτι και είναι ο πρώτος μου παπαγάλος.
Μια ερώτηση για την οποία δεν έχω βρει απάντηση όσο κ αν έχω ψάξει είναι πόσο πρέπει να τρώει για αρχή γιατί βλέπω πως κάτι θα βρει να μασουλαει συνέχεια (σπόρους, αυγοτροφή, λαχανικά).
 

Συνημμένα

  • 20221010_115513.webp
    20221010_115513.webp
    276,9 KB · Προβολές: 71
@pico ΥΠΕΡΟΧΟΣ! Δεν βλέπεις συχνά τέτοια πουλάκια!
Εγω την διατροφή της δικιάς μου την χωρίζω σε 50% pellets 40 %λαχανικά και αυγό 10% σπόρους, μυρωδικά και λουλούδια.
Από που τον πήρες?
Πόσο χρονών είναι?
 
Από τα αγαπημένα ήδη παπαγάλων 😍 είχε σε ένα πετ σοπ στην γειτονιά μου και τον χαζευα κάθε μέρα βέβαια κρίμα τέτοια πουλιά σε βιτρίνες αλλά όμορφα. Αν επιτρέπεται τον πήρες από πετ σοπ ή εκτροφέα; Έχει δαχτυλίδι; Και ποια η τιμή του;
 
@Ledagcc ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία
Τον πήρα από ένα μαγαζί στο Αιγάλεω που λέγεται pet corner είναι ναι μεν pet shop αλλά τις δύο τρεις φορές που το επισκέφτηκα πριν πάρω την απόφαση μου έβλεπα πάντα τα πουλιά σε πολύ καλή κατάσταση και τον άνθρωπο να ενδιαφέρεται και να γνωρίζει, τουλάχιστον πολύ καλύτερα από τα πιο εμπορικά pet shop
Μου είπε ότι είναι περίπου ενός χρονών αλλά δεν ξέρω αν ήταν και σίγουρος
[automerge]1665414834[/automerge]
Από τα αγαπημένα ήδη παπαγάλων 😍 είχε σε ένα πετ σοπ στην γειτονιά μου και τον χαζευα κάθε μέρα βέβαια κρίμα τέτοια πουλιά σε βιτρίνες αλλά όμορφα. Αν επιτρέπεται τον πήρες από πετ σοπ ή εκτροφέα; Έχει δαχτυλίδι; Και ποια η τιμή του;
Είπα παραπάνω το μαγαζί από όπου τον πήρα , έχει δαχτυλίδι και έδωσα 90 ευρώ
 
@Niva99 ευχαριστώ για το άρθρο θα το παρατηρήσω όταν καταφέρω να βρεθώ κοντά του χωρίς να τρομάζει
[automerge]1665432876[/automerge]
Την κούνια την έχω αφαιρέσει πλέον
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20221010-231204_Video Player.webp
    Screenshot_20221010-231204_Video Player.webp
    56,2 KB · Προβολές: 50
@pico Καλη ερωτηση αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό, καθώς εγώ τον βάζω και κάθεται στο δάκτυλο μου και υστερα τον βάζω κατευθείαν στο μικρό κλουβί όταν θέλω να κάνω τις καθαριοτητες στο κλουβί του.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι να ανοίξεις τις δυο πορτες του ενός και του άλλου κλουβιου , να τις φέρεις κολλητά και να βάλεις μια αγαπημένη λιχουδιά στο καινουργιο κλουβί για να μπεί. Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει αυτό καθώς στην αρχή μπορεί να τρομάξει, ίσως πρέπει να επαναλαβεις αρκετές φορές μέχρι να μπει.
 
@pico τον έχεις μάθει να έρχεται σε ξύλο και να κάθεται? Αν όχι τότε θα προσπαθησεις να τον βγάλεις με την πατήθρα αν καο πάλι δεν μπορέσεις ακολούθησε την συμβουλή της Αννας Μαρίας με τα κολλητά κλουβιά…

Καλη επιτυχία ότι και αν κανείς πάντως…
 
@pico Καλη ερωτηση αλλά δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό, καθώς εγώ τον βάζω και κάθεται στο δάκτυλο μου και υστερα τον βάζω κατευθείαν στο μικρό κλουβί όταν θέλω να κάνω τις καθαριοτητες στο κλουβί του.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι να ανοίξεις τις δυο πορτες του ενός και του άλλου κλουβιου , να τις φέρεις κολλητά και να βάλεις μια αγαπημένη λιχουδιά στο καινουργιο κλουβί για να μπεί. Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει αυτό καθώς στην αρχή μπορεί να τρομάξει, ίσως πρέπει να επαναλαβεις αρκετές φορές μέχρι να μπει.
@pico αυτο που λεει η @Anna Maria Mp εννοουσα στην απαντηση μου στο αλλο σου post


να υποθεσω οτι τον εχεις λιγοτερο απο μια εβδομαδα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@pico το αλλο κλουβι που σκεφτεσαι τι διαστασεις εχει? εχεις διαθεσιμη καποια φωτο ? η αν εχεις βρει καποιο να αγορασεις εδω τα παιδια εδω που φροντιζουν παπαγαλους μπορουν να κρινουν αμεσα αν ειναι οκ για τις διαστασεις του.
Να δουμε αν και κατα ποσο ταιριαζουν τα κλουβια και οι πορτες τους ωστε να παει μονος του απο το ενα στο αλλο ευκολα ή αν θα χρειαστουν "προσαρμογες". Το πρωτο pet bird ειναι που αποκτας?
Eυχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top