Φροντίδα Ο Ringneck μου δεν παίζει με τα παιχνίδια του

christina07

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
1.213
Πόλη
Κομοτηνή
Λοιπόν, έχω πρόβλημα με το μικρό μου. Δεν παίζει με τα παιχνίδια του. Όταν τα πήρα,έπαιξα μαζί τους, έκανα αστεία πράγματα και έδειχνα ενθουσιασμένη. Μετά άφησα το παιχνίδι δίπλα στο κλουβί και έφυγα. Το ίδιο πράγμα πάλι. Μετά από μερικές μέρες το έβαλα στο κλουβί αλλά δεν το αγγίζει. Όμως όταν του το δίνω στο στόμα, το ακουμπάει λίγο και μετά το αφήνει. Δοκίμασα κρικους, καπάκια, κούνιες, κουδούνια, μπάλες, χαρτί υγείας και κουτιά. Έχετε κάποια συμβουλή;
 
Χριστινα δεν βλεπω καποιο ουσιαστικο προβλημα σε αυτο που περιγραφεις, αν δεν θελει να παιξει δεν ειναι θεμα.
Δεν είναι σοβαρό.. Απλά δαγκώνει τα κάγκελα και το μπολάκι του φαγητού του έτσι καταλαβαίνω ότι βαριέται και θέλει να ασχοληθεί με κάτι. Επίσης σε λίγο ολοκληρώνεται το σταντ που του ετοιμάζω και αν δεν παίξει και με αυτό; Θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος που θα μπορούσα να του κεντρίσω το ενδιαφέρον.
 
Νομιζω οτι αν ασχοληθεις εσυ παραπανω με τα παιχνιδια θα του κεντρισεις την περιέργεια και θα σε ακολουθησει.
😀 ποσο παραπάνω; 😂 τουλάχιστον παίζω εγώ με αυτά
[automerge]1587186601[/automerge]
Το πουλάκι είναι ακόμα νέο στο περιβάλλον, ακόμα προσαρμόζεται.
Θα παίξει. Δώστου λίγο χρόνο.
Ενταξει θα του δώσω. Ευχαριστώ
 
Είναι λογικό αυτό, ίσως γιατί είναι καινούργια και ξένα αντικείμενα για το πουλακι με ίσως έντονα χρώματα τα παιχνιδάκια που του πήρες (όχι ότι αυτό είναι πρόβλημα) και να διστάζει ακόμα να ασχοληθεί μαζί τους.
Με τον καιρό θα τα συνηθίσει και θα έχει περιέργεια να ασχοληθεί μαζί τους σίγουρα.
 
Είναι λογικό αυτό, ίσως γιατί είναι καινούργια και ξένα αντικείμενα για το πουλακι με ίσως έντονα χρώματα τα παιχνιδάκια που του πήρες (όχι ότι αυτό είναι πρόβλημα) και να διστάζει ακόμα να ασχοληθεί μαζί τους.
Με τον καιρό θα τα συνηθίσει και θα έχει περιέργεια να ασχοληθεί μαζί τους σίγουρα.
Είναι περίπου δυο μήνες τα παιχνίδια μαζί του αλλά δεν τα έχει αγγίξει. Τώρα βρήκε ένα λαστιχάκι μου και ασχολείται με αυτο🤦🏻‍♀️ Μάλλον έχετε δίκιο θα δειξει στην πορεία. Ευχαριστώ πολύ.
 
Είναι περίπου δυο μήνες τα παιχνίδια μαζί του αλλά δεν τα έχει αγγίξει. Τώρα βρήκε ένα λαστιχάκι μου και ασχολείται με αυτο🤦🏻‍♀️ Μάλλον έχετε δίκιο θα δειξει στην πορεία. Ευχαριστώ πολύ.

Σίγουρα θα ασχοληθεί μαζι τους στο μέλλον, θέλει χρόνο απλώς να συνηθίσει και να ξεπεράσει την ανασφάλεια του. Γίνεται το ίδιο ακριβώς κ σε εμένα κάθε φορά που έρχεται σε επαφή με καινούργιο παιχνίδι.
Το πιο σύνηθες πρόβλημα με τους παπαγάλους είναι ότι ασχολούνται με τα πάντα. Κάνε λίγη υπομονή 😊
 
Επειδή έχω και εγώ δύο ringneck ένα πράγμα έχω καταλάβει στα 3 χρόνια που έχω τον Λινκ. Ότι και αν αγοράσεις για το παπαγαλάκι σου δεν θα γυρίσει ούτε να το φτύσει. Οτιδήποτε όμως ακουμπάς με τα χέρια σου το θέλει απεγνωσμένα. Είτε αυτό είναι φαγητό, είτε παιχνίδι είτε κάποιο σκουπίδι που προσπαθεί να πετάξεις. Για να είσαι σίγουρη ότι θα παίξει με κάτι βάλε ένα ζευγάρι παντόφλες στο κλουβί. Εμένα και τα δύο εαν δούνε παντόφλες ορμάνε να τις τρυπήσουν.
 
Ότι και αν αγοράσεις για το παπαγαλάκι σου δεν θα γυρίσει ούτε να το φτύσει. Οτιδήποτε όμως ακουμπάς με τα χέρια σου το θέλει απεγνωσμένα.
Προσυπογράφω.

Χρειάζονται τα παιχνίδια περισσότερο για όταν μένουν μόνα.
 
Επειδή έχω και εγώ δύο ringneck ένα πράγμα έχω καταλάβει στα 3 χρόνια που έχω τον Λινκ. Ότι και αν αγοράσεις για το παπαγαλάκι σου δεν θα γυρίσει ούτε να το φτύσει. Οτιδήποτε όμως ακουμπάς με τα χέρια σου το θέλει απεγνωσμένα. Είτε αυτό είναι φαγητό, είτε παιχνίδι είτε κάποιο σκουπίδι που προσπαθεί να πετάξεις. Για να είσαι σίγουρη ότι θα παίξει με κάτι βάλε ένα ζευγάρι παντόφλες στο κλουβί. Εμένα και τα δύο εαν δούνε παντόφλες ορμάνε να τις τρυπήσουν.
😀 η αλήθεια είναι πως το παρατήρησα σήμερα με ένα λαστιχάκι που πήρε τυχαία. Δεν παίζονται 😂 απλά δημιουργεί μικρές ζημιές που μπορεί να είναι κακό και για αυτόν
 
Πολλές φορές τα παιχνίδια χρειάζεται να μείνουν αρκετό καιρό στο κλουβί μέχρι τα πουλιά να αποφασίσουν να παίξουν μαζί τους. Το βλέπεις να δείχνει ότι τα φοβάται;
 
Πολλές φορές τα παιχνίδια χρειάζεται να μείνουν αρκετό καιρό στο κλουβί μέχρι τα πουλιά να αποφασίσουν να παίξουν μαζί τους. Το βλέπεις να δείχνει ότι τα φοβάται;
Όχι για κανένα λόγο δεν τα φοβάται απλά αδιαφορεί.
 
Back
Top