Ασθένειες Ο ringneck μου τραυματίστηκε από άλλον παπαγάλο ΕΠΕΙΓΟΝ

Ιωαννηςbel

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2023
Μηνύματα
6
Γεια σας! Ονομάζομαι Ιωάννης και είμαι 15 χρόνων. Έχω 2 παπαγάλους ριγνεκ περίπου ίδιας ηλικίας. Ο ένας αρσενικός και άγριος(έχει δαχτυλίδι) και ο άλλος ταισμενος στο χέρι μάλλον θηλυκός. Τους βάζω στο ίδιο κλουβί μπας και ζευγαρώσουν και όταν μια περίοδο αρχίζουν και σκοτώνονται τους χωρίζω. Σήμερα λοιπόν ξυπνησα οι γονείς μου στην δουλειά, και τους άκουσα να μαλώνουν και να χτυπιουνται στο κλουβί. Σηκώθηκα να τους χωρίσω και είδα τον ήμερο με τραυματισμένο πόδι. Φαίνεται σαν εξωτερική πληγή, έχει και αίμα. Άμα την πλησίασα είδα πως δεν είναι μια απλή γραντζουνιτσα και πιθανόν τον ενοχλεί
Δεν ξέρω τι να κάνω? Τους χώρισα και τον έβγαλα από το κλουβί να πετάξει. Πετάει μια χαρά. Το πρόβλημα όμως είναι δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης συνέχεια πάει και πειράζει την πληγη και την κάνει χειρότερα. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει; καλά Χριστούγεννα!
 
@MARY58 Έχω διαβάσει πως και το λάδι καρύδας κάνει καλό.. ισχύει; επίσης η πληγή βρίσκεται δίπλα στο δακτύλιο του ποδιού του μήπως πρέπει να το αφαιρέσω; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Γεια σας! Ονομάζομαι Ιωάννης και είμαι 15 χρόνων. Έχω 2 παπαγάλους ριγνεκ περίπου ίδιας ηλικίας. Ο ένας αρσενικός και άγριος(έχει δαχτυλίδι) και ο άλλος ταισμενος στο χέρι μάλλον θηλυκός. Τους βάζω στο ίδιο κλουβί μπας και ζευγαρώσουν και όταν μια περίοδο αρχίζουν και σκοτώνονται τους χωρίζω. Σήμερα λοιπόν ξυπνησα οι γονείς μου στην δουλειά, και τους άκουσα να μαλώνουν και να χτυπιουνται στο κλουβί. Σηκώθηκα να τους χωρίσω και είδα τον ήμερο με τραυματισμένο πόδι. Φαίνεται σαν εξωτερική πληγή, έχει και αίμα. Άμα την πλησίασα είδα πως δεν είναι μια απλή γραντζουνιτσα και πιθανόν τον ενοχλεί
Δεν ξέρω τι να κάνω? Τους χώρισα και τον έβγαλα από το κλουβί να πετάξει. Πετάει μια χαρά. Το πρόβλημα όμως είναι δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης συνέχεια πάει και πειράζει την πληγη και την κάνει χειρότερα. Μπορεί κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει; καλά Χριστούγεννα!
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά! Ακολούθησε κατ' αρχάς την συμβουλή της @MARY58. Το πουλάκι πρέπει να το δει άμεσα πτηνίατρος. Δεν θα σε ρωτήσω σε ποια περιοχή μένεις, γιατί και εγώ ο ίδιος συμβουλεύω τα παιδιά μου να μην αναφέρουν ποτέ κάτι τέτοιο στο διαδύκτιο, απλά βρες κάποιον από την λίστα και επικοινώνησε.
Το γάλα καρύδας μην το δοκιμάσεις.
[automerge]1703760364[/automerge]
Όσο για τα υπόλοιπα. Δεν πρέπει να ξαναβάλεις τους 2 αυτούς παπαγάλους μαζί. Πρώτον γιατί αν είναι αντίθετου φύλου δεν ταιριάζουν προφανώς και επομένως δεν πρόκειται να ζευγαρώσουν ποτέ. Δεύτερον αν δεν είσαι σίγουρος για το φύλο μπορεί να έχεις δυο ομόφυλα τα οποία συγκρούονται λόγω ορμόνων την αναπαραγωγική περίοδο κάτι επίσης φυσικό. Επίσης αυτή η περίοδος, λόγω της διάρκειας της νύχτας είναι παντελώς ακατάλληλη για αναπαραγωγή (ζευγάρωμα), οπότε το όλο εγχείρημα θα αποτύχαινε έτσι κι αλλιώς. Έχεις φωλιά μέσα στο κλουβί; Για να είσαι σίγουρος για τα φύλα τους στείλε μια φωτογραφία για να σου πουν όσοι έχουν εμπειρία με ringneck. Μην τα ξαναβάλεις ποτέ στο ίδιο κλουβί, γιατί πας γυρεύοντας για δολοφονία και κανιβαλισμό του ενός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@KONSTANTINOS MICHAIL Ωραια θα το έχω υπόψιν μου και θα τους έχω χωριστά.. Η επίσκεψη σε πτηνιατρο δεν είναι εύκολη οπότε θα δοκιμάσω να του βάλω με μπατονετα μπεταντιν με νερό. Μετά βλέπουμε πως θα πάει. Επίσης όσο για το δαχτυλίδι στο πόδι του πρέπει να το αφαιρέσω; Χίλια ευχαριστώ!
 
to
Επίσης όσο για το δαχτυλίδι στο πόδι του
Καλησπερα.Το δαχτυλιδι στο ποδι του αν ειναι ενα τυπικο κλειστου τυπου λειτουργει σαν ταυτοτητα κατα καποιο τροπο. εχει στοιχεια πανω που ειναι απαραιτητα σε αρκετες περιπτωσεις.. Επισης αν ειναι κλειστου τυπου δεν βγαινει , κοβεται.Αν δεν το συστησει πτηνιατρος για λογους ιατρικου επειγοντος δεν το αφαιρουμε
Γενικα σε τραυματισμους οταν εχει "διακοπει η συνεχεια του δερματος και υπαρχει κινδυνος για επιμολυνσεις και δευτερογενη προβληματα δεν παιζουμε με γιατροσοφια και λαδια καρυδας κλπ κλπ . αυτο ισχυει και για ανθρωπους και για ζωα που εχουν τραυματα.
Τους βάζω στο ίδιο κλουβί μπας και ζευγαρώσουν
Αυτο ειναι περιεργο σαν σκεπτικο γενικοτερα
Αρχικα πρεπει να ξερεις
αν ειναι αντιθετου φυλου για ευνοητους λογους
αν εχουν τις σωστες συνθηκες ,κλουβιου και χωρου να ζευγαρωσουν
αν ειναι στην σωστη σωματικη κατασταση και ηλικια να ζευγαρωσουν
αν ειναι η χρονικη περιοδος που αναπαραγονται
τι απαιτησεις εχουν κατα την διαρκεια της προσπαθειας αναπαραγωγης
αν μπορεις να κρινεις οτι ταιζονται αρκετα οι νεοσσοι (οταν και αν ) η να αναλαβεις εσυ και να βοηθησεις
και χιλιες δυο ακομα συνθηκες και αν αν αν
Τα ερωτηματα αυτα ισχυουν για οποιον και να θελει να ασχοληθει με αναπαραγωγη και αγαπαει το ειδος που φροντιζει. Δεν απευθυνονται σε σενα προσωπικα.Τροφη για σκεψη ειναι.
 
δακτύλιο του ποδιού του μήπως πρέπει να το αφαιρέσω;
Γιατί μπορείς; είναι ανοικτού τύπου; Αν όντως ερεθίζει την πληγή, Θα σου έλεγα να το αφαιρέσει κάποιος με εμπειρία στα πτηνά κ ιδανικά πτηνιατρος για να μην του κάνεις κατά λάθος ζημιά.
Όσον αφορά την αναπαραγωγή συμφωνώ με @KONSTANTINOS MICHAIL.
 
@φιλομαθης @MARY58 ναι ανοιχτού τύπου είναι. Δυστυχώς όμως δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε πτηνιατρο τώρα. Φοβάμαι μην μολύνει την πληγή οπότε θα κάνω μια απόπειρα να το αφαιρέσω. Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν όντως ερεθίζει την πληγή,
την πληγη την εχει το ηρεμο θηλυκο(?) ενω το δαχτυλιδι το εχει το αγριο και αρσενικο(?) αν καταλαβαινω απο το Post 1.
ποια περιπου υπολογιζεις οτι ειναι η ηλικια τους @Ιωαννηςbel ? αν δεν ειναι καποια μεταλλαξη ειναι διμορφικο ειδος .ξεχωριζουν ευκολα τα αρσενικα απο τα θηλυκα.
[automerge]1703763060[/automerge]
Ο ένας αρσενικός και άγριος(έχει δαχτυλίδι) και ο άλλος ταισμενος στο χέρι μάλλον θηλυκός
είδα τον ήμερο με τραυματισμένο πόδι
Δεν καταλαβα απο τα παραπανω εχουν και οι δυο δαχτυλιδι. ΤΑ ανοιχτου τυπου που μαλλον δεν γραφει και τιποτα επανω ειναι καποια σημανση του εκτροφεα. ξερεις να ξεχωριζεις τα αρσενικα απο τα θηλυκα μονος σου (το εψαξες/ψαξατε) ή βασιστηκατε στο τι σας ειπε ο πωλητης?
 
Τελευταία επεξεργασία:
την πληγη την εχει το ηρεμο θηλυκο(?) ενω το δαχτυλιδι το εχει το αγριο και αρσενικο(?) αν καταλαβαινω απο το Post 1
Εγώ κατάλαβα ότι και το δαχτυλίδι και την πληγή το έχει το ήμερο μάλλον (επισημαίνω γιατί όπως καταλαβαίνω δεν είναι σίγουρος) θηλυκό.
 
Ο @Ιωαννηςbel ανέφερε
επίσης η πληγή βρίσκεται δίπλα στο δακτύλιο του ποδιού του μήπως πρέπει να το αφαιρέσω;
Για μένα τουλάχιστον δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα.
Κ αν αναφέρθηκε ή αν έχει ΚΑΙ ο άγριος δακτυλίδι, δεν νομίζω ότι έχει καμμία σημασία.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL ναι
[automerge]1703801604[/automerge]
@φιλομαθης Δικό μου λάθος.. Ο άγριος έχει δακτυλίδι φυσικο (ring) γύρω από το λαιμό του. Ο τρυματισμενος έχει στο πόδαρακι του δαχτυλίδι με τα στοιχεία κτλ. Τέλος πάντων δυσκολεύτηκα να του βάλω το μπεταντιν και είπα αφού δεν είμαι ειδικός να το αφήσω. Δεν θελω να το πάρω με το ζόρι αφού φοβάται και να το ακινητοποιησω. Μετά δεν θα με εμπιστεύεται κιόλας. Ίσως αύριο (δλδ σήμερα όταν ξημερωσει) του ψεκασω το μπεταντιν στο πόδι με ψεκαστηρι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ίσως αύριο (δλδ σήμερα όταν ξημερωσει) του ψεκασω το μπεταντιν στο πόδι με ψεκαστηρι
Εννοείς επουλωτικό σπρέι;
ή αυτό: https://betadine.com/betadine-products/betadine-antiseptic-spray/
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημερα. Ειμαστε σιγουροι οτι κυκλοφορει επισημα (με εγκριση εοφ) στην ελλαδα το εν λογω σκευασμα?
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/betadine

για το hansaplast μπορεσα να βρω αυτη την συσταση
0.1% Decyl Glucoside Tenside και o.o4% Polihexanide (PHMB) σε διάλυμα Ringer.

@Ιωαννηςbel καλημερα. οταν λες ψεκαστηρι εννοεις οτι εφτιαξες ενα δυαλυμα νερου με betadine το εβαλες σε ενα ψεκαστηρι οπως αυτο που ψεκαζουμε τα λουλουδια πχ και σκεφτεσαι να το χρησιμοποιησεις ? η προιoν ετοιμο αγορασμενο σε μορφη sprey?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημερα. Ειμαστε σιγουροι οτι κυκλοφορει επισημα (με εγκριση εοφ) στην ελλαδα το εν λογω σκευασμα?
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/betadine
Όχι. Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν κυκλοφορεί και πουθενά αλλού και ότι είναι καινούργιο. Αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχει ο καθένας στο σπίτι του. Αν εννοεί εμπορικό προϊόν είναι το μοναδικό official σπρέυ της Betandine. Από την άλλη μπορεί να εννοεί, κάποιο ιδιοκατασκεύασμα
που κάνει με συμβατική Betandine όπως αναφέρεις.
 
Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν κυκλοφορεί και πουθενά αλλού
1703848793951.png
το betadine ειναι trademarked brand. Στην ελλαδα παραγεται και διανεμεται απο την lavipharm και αναφερει και ποια προιοντα κυκλοφορει στην ελλαδα. Αυτο δεν ειναι στην λιστα.
Αλλα ειναι διαθεσιμο online .


Στην αμερικη η εταιρεια διανομης και παραγωγης ειναι αλλη και προφανως το διακινει στην αμερικανικη αγορα οπως φαινεται απο το site
 
@φιλομαθης ναι διάλυμα μπεταντιν με νερό σε μπουκαλάκι αχρησιμοποίητο που ψεκάζει σε στυλ κολόνιας. Τέλος πάντων σήμερα ο παπαγάλος ήταν πολύ καλύτερα κανονικά τρώει κελαηδαει και προχωράει καλύτερα. Με την βοήθεια του Χριστού πάντα!
 
Back
Top